Město bude nacvičovat se složkami IZS

12.10.

Město bude nacvičovat se složkami IZS

 Magistrát města Pardubic chystá na příští týden ve spolupráci se složkami IZS třídenní cvičení zaměřené na evakuaci školských zařízení a nácvik koordinace činností složek IZS při teroristickém útoku výbušninami a nervově paralytickou látkou Sarin. Důvodem cvičení, které se bude konat od 18. do 20. října a nese název Agens 2017, je zejména zvyšující se riziko a počet teroristických útoků nejen v Evropě, ale i po celém světě.
„Teroristické útoky jsou navíc stále častěji zaměřovány na takzvané měkké cíle, tedy místa s vysokou koncentrací osob a nízkou úrovní zabezpečení proti násilným útokům. Proto jsme letošní cvičení zaměřili na předškolní a školská zařízení a právě na reakci všech složek a subjektů, plnících úkoly v oblasti krizového řízení, na uskutečněný teroristický útok. Náročnost jednotlivých cvičení v Pardubicích se navíc snažíme postupně zvyšovat. Zatímco v předchozích letech se evakuace týkala maximálně 300 osob, letos jich bude téměř 800,“ podotýká Jiří Kyncl, vedoucí oddělení krizového řízení Magistrátu města Pardubic s tím, že evakuovány budou částečně tři polabinské školy a mateřská škola Pastelka.
„Velmi vítám, že cvičení nebude jenom papírové, ale proběhne skutečně tak, jako by se mimořádná událost stala. Skutečnosti, které se v poslední době odehrály v některých evropských městech, jasně říkají, že všechny složky podílející se na řešení případné situace musejí být stoprocentně připraveny. Samozřejmě si přeji, aby vždy zůstalo jen u cvičení,“ říká primátor Pardubic Martin Charvát, který si mimo jiné velmi váží vstřícného přístupu ředitelů školských zařízení, jež se cvičení zúčastní.
Cvičení Agens 2017 bude zahájeno ve středu 18. října evakuací dětí z MŠ Pastelka a ZŠ v Polabinách. „Ve čtvrtek pak proběhne nácvik zásahu složek integrovaného záchranného systému na částečně uskutečněný teroristický útok za použití výbušniny a menšího množství nervově paralytické látky Sarin. Tato část cvičení se uskuteční v areálu Univerzity Pardubice,“ uvádí Jiří Kyncl. Dodává, že poslední den bude zaměřen na oddělení krizového řízení kanceláře primátora, které bude nacvičovat vlastní činnost.
Takové cvičení se na území Pardubic uskuteční vůbec poprvé a zapojí se do něho jak složky IZS, tak Policie ČR, Městská policie Pardubice, zdravotnická záchranná služba kraje, hasičský záchranný sbor kraje, jedna mateřská a několik základních pardubických škol, pěší rota aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Pardubice a Pardubická nemocnice, dále Dopravní podnik města Pardubic a Rozvojový fond Pardubice. V roli zraněných se objeví studenti katedry klinických oborů Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, kteří zde mohou nasbírat nové poznatky pro své studium.
Během třídenního nácviku dojde k mírným dopravním omezením, která však potrvají krátkou dobu a týkat se budou zejména okolí zastávky MHD u Tipsport areny 18. října a 19. října dopoledne okolí univerzitního kampusu na Cihelně. Cvičení bude vyhodnoceno do 31. října letošního roku a výsledek projednán Bezpečnostní radou obce s rozšířenou působností Pardubice.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.5.

15. května : Patnácté a Páté výročí

Dnes 15. května od 14 hodin oslaví svá jubilea Český rozhlas Pardubice a občanské sdružení SKP-CENTRUM.

Společnost celý článek
22.8.

Jubilejní Pardubický festival vína je za dveřmi

Desátý ročník Pardubického festivalu vína bude nejen netradiční oslavou jubilea, ale zároveň mohutnou osvětou vína.

Společnost celý článek
20.6.

Filmová projekce v pardubické nemocnici přilákala pět stovek diváků

„Spojit oslavu výročí vzniku psychiatrického oddělení s filmovou projekcí přímo v nemocnici pod širým nebem nám přišlo velmi originální. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem partnerům, kteří nám pomohli tuto netradiční akci uskutečnit,“ řekl ředitel Gottvald.

Společnost celý článek
28.1.

Za zamořený sklad v Libčanech zmírněný trest

Nebezpečné odpady začala Etlíkova původní firma SNOG HK navážet do areálu bývalého Vertexu v Libčanech již během roku 2002.

Společnost celý článek
20.5.

Studenti Fakulty filozofické Univerzity Pardubice pořádají konferenci SOCIOCON

Letošní ročník má název „Všichni jsme tu cizí“ a týká se především toho, jak umíme žít a vyrovnat se s jinakostí. Příspěvky jsou rozdělené do čtyř bloků a zaměřují se na aktuální témata – na alternativní životní styly, romské téma, vztahy k islámu nebo na etnické konflikty.

Společnost celý článek
23.11.

Silničáři dokončili rekonstrukci mostu u Vysoké

Po rekonstrukci se výrazně zvýšila bezpečnost mostu. Projíždět po něm budou moci pouze automobily do 3,5 tuny.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting