Lajka

Divadlo Lajka

Uvádíme jako scénické čtení v rámci cyklu INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek).

„Vyrůstala jsem ve výzkumný stanici U2-lek. Připravovali mě od dětství. Jídlo v konzervách a dlouhý hodiny v cestovní přepravce s výhledem jenom na hvězdy. Myslela jsem, že vesmír je plnej mlhovin... ale pak jsem si přestala olizovat přilbu skafandru. Jo... máma mi řikala, že mě vyšlou pěkně daleko. Ale táta měl pravdu... člověk aportovat neumí.“

Známý příběh odehrávající se v socialistické Moskvě roku 1957 v novém světle úhlem pohledu jeho hlavní protagonistky, fenky z ulice Lajky, z níž se stala hrdinka celého psího pokolení. Humorná, ale i velmi dojemná a křehká hra podává zprávu o nespravedlnosti a zradě těch, kteří nemají možnost promluvit za sebe, a zároveň se dotýká zásadních témat a otázek, které si ve svém životě klade každý z nás.

„Láska. To je to, když ti zadní předbíhaj přední a padáš na čumák. Ale ta chvilka. Ta chvilka, co padáš. Je jak kdybys letěla.“

David Košťák (*1991) je absolventem oboru teorie a kritika na pražské DAMU. Vedle autorské tvorby překládá anglickojazyčné divadelní hry, je kmenovým dramaturgem Divadla LETÍ a nově i dramaturgem Švandova divadla na Smíchově. Patří k autorům nejmladší generace, nicméně má už na kontě úctyhodné množství her s původními náměty, ale i autorské adaptace klasických literárních děl. Jeho hry se převážně dotýkají mezilidských vztahů, osudů jednotlivců v dnešní společnosti, kritiky konzumu i dalších fenoménů dneška, odkazují k vzpomínkám na dětství a vnitřní svět postav. Pro jeho dramatické texty je charakteristický obrazivý poetický jazyk s lehkým nádechem humoru a hravosti, který se ale nebojí ani patosu a něhy.

Zatímco většina jeho her vznikla na objednávku divadel (LETÍ, Švandovo divadlo atd.), Lajku Košťák nepsal s žádnou konkrétní představou realizace. Hru u nás uvedli zatím jen studenti Katedry alternativního divadla pražské DAMU v rámci svých klauzur. V zahraničí byla Lajka prezentována jako scénické čtení v rámci českého festivalu Na skok do Paříže a nedávno také jako plnohodnotná inscenace rumunského Teatrul Ariel v Târgu Mureș.

Režie: Adam Skala

Dramaturgie: Anna Hlaváčková

Hrají:

Veronika Malá

Romana Chvalová

Martina Sikorová

Alexandr Postler

Tomáš Lněnička

Inspice: Naďa Krůlová

Zaslat tuto akci emailem
více zde: http://www.vcd.cz/inscenace/lajka

Místo má aktuálně akcí: 1

19:00 16.4.2019 - 16.4.2019 Malá scéna ve dvoře Pardubice

Vybrané akce z kategorie "Divadlo":

Divadlo Lola běží o život

Lola běží o život

Berlín. Konec minulého století.

19:00 20.6.2019 - 20.6.2019 Divadlo Exil Pardubice

Divadlo Král jelenem

Král jelenem

Bláznivě pohádková veselohra o lásce, zášti, touze po moci, chamtivosti a jiném lidském dychtění.

20:30 - 23:15 21.6.2019 - 21.6.2019 Amfiteátr pod Kunětickou horou

Divadlo Partička v Ústí nad Orlicí

Partička v Ústí nad Orlicí

Michal Suchánek, Igor Chmela, Richard Genzer, Michal Novotný, Jakub Kohák, Marian Čurko...a nebo taky nějaký zajímavý host...to je nová sestava Partičky! Vše je improvizace!!!

20:00 25.9.2019 - 30.11.1999 Roškotovo divadlo Ústí nad Orlicí

Divadlo George Kaplan Tip!!!

George Kaplan Tip!!!

Špionážní komedie o jméně, které by mohlo změnit svět, a slepici, která by mohla zachránit lidstvo.

19:00 - 20:35 24.6.2019 - 24.6.2019 Malá scéna ve dvoře Pardubice

Divadlo 3v1 Talk Show V Pardubicích

3v1 Talk Show V Pardubicích

3V1 TALK SHOW V PARDUBICÍCH! NIKOL ŠTÍBROVÁ MARTINA PÁRTLOVÁ VERONIKA ARICHTEVA

19:00 - 21:00 15.9.2019 - 15.9.2019 KD Hronovická, Pardubice
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting