Lajka

Divadlo Lajka

Uvádíme jako scénické čtení v rámci cyklu INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek).

„Vyrůstala jsem ve výzkumný stanici U2-lek. Připravovali mě od dětství. Jídlo v konzervách a dlouhý hodiny v cestovní přepravce s výhledem jenom na hvězdy. Myslela jsem, že vesmír je plnej mlhovin... ale pak jsem si přestala olizovat přilbu skafandru. Jo... máma mi řikala, že mě vyšlou pěkně daleko. Ale táta měl pravdu... člověk aportovat neumí.“

Známý příběh odehrávající se v socialistické Moskvě roku 1957 v novém světle úhlem pohledu jeho hlavní protagonistky, fenky z ulice Lajky, z níž se stala hrdinka celého psího pokolení. Humorná, ale i velmi dojemná a křehká hra podává zprávu o nespravedlnosti a zradě těch, kteří nemají možnost promluvit za sebe, a zároveň se dotýká zásadních témat a otázek, které si ve svém životě klade každý z nás.

„Láska. To je to, když ti zadní předbíhaj přední a padáš na čumák. Ale ta chvilka. Ta chvilka, co padáš. Je jak kdybys letěla.“

David Košťák (*1991) je absolventem oboru teorie a kritika na pražské DAMU. Vedle autorské tvorby překládá anglickojazyčné divadelní hry, je kmenovým dramaturgem Divadla LETÍ a nově i dramaturgem Švandova divadla na Smíchově. Patří k autorům nejmladší generace, nicméně má už na kontě úctyhodné množství her s původními náměty, ale i autorské adaptace klasických literárních děl. Jeho hry se převážně dotýkají mezilidských vztahů, osudů jednotlivců v dnešní společnosti, kritiky konzumu i dalších fenoménů dneška, odkazují k vzpomínkám na dětství a vnitřní svět postav. Pro jeho dramatické texty je charakteristický obrazivý poetický jazyk s lehkým nádechem humoru a hravosti, který se ale nebojí ani patosu a něhy.

Zatímco většina jeho her vznikla na objednávku divadel (LETÍ, Švandovo divadlo atd.), Lajku Košťák nepsal s žádnou konkrétní představou realizace. Hru u nás uvedli zatím jen studenti Katedry alternativního divadla pražské DAMU v rámci svých klauzur. V zahraničí byla Lajka prezentována jako scénické čtení v rámci českého festivalu Na skok do Paříže a nedávno také jako plnohodnotná inscenace rumunského Teatrul Ariel v Târgu Mureș.

Režie: Adam Skala

Dramaturgie: Anna Hlaváčková

Hrají:

Veronika Malá

Romana Chvalová

Martina Sikorová

Alexandr Postler

Tomáš Lněnička

Inspice: Naďa Krůlová

Zaslat tuto akci emailem
více zde: http://www.vcd.cz/inscenace/lajka

Místo má aktuálně akcí: 1

19:00 16.4.2019 - 16.4.2019 Malá scéna ve dvoře Pardubice

Vybrané akce z kategorie "Divadlo":

Divadlo Divadelní komedie Tip!!!

Divadelní komedie Tip!!!

Komedie z divadelního zákulisí z(ne)važující smysl a úskalí divadelního úsilí.

19:00 28.5.2019 - 28.5.2019 VČD Pardubice

Divadlo Můj báječný rozvod Vyprodáno!!!

Můj báječný rozvod Vyprodáno!!!

Laskavá komedie věnovaná všem, kteří ne vlastní vinou zůstali sami.

19:00 5.5.2019 - 5.5.2019 VČD Pardubice

Divadlo Velká bankovni loupež

Velká bankovni loupež

Parodická crazy komedie o jedné netradiční loupeži.

18:00 - 20:20 1.5.2019 - 1.5.2019 VČD Pardubice

Divadlo Mikve

Mikve

Příběhy osmi žen a odhalování jejich tajemství, která vedou k neodvratnému konci.

19:00 22.5.2019 - 22.5.2019 VČD Pardubice

Divadlo Kráska a zvíře

Kráska a zvíře

Zlevněné vstupné v rámci věrnostního klubu Fanda. Tajemný pohádkový příběh o dobru, zlu a zázraku lásky s hudbou a písněmi úspěšného zpěváka a skladatele Michala Hrůzy.

20:30 - 22:45 25.5.2019 - 25.5.2019 Amfiteátr pod Kunětickou horou
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting