23. 04. 2010 - Tržní podíl Linuxu

Desktop a notebooky

Tržní podíl se obvykle odhaduje ze statistik návštěvnosti webových stránek z počítačů s určitým operačním systémem. Jednotlivé takovéto výzkumy přisuzují Linuxu podíl mezi půl a dvěmi procenty. Nejčastěji přijímaná hodnota je přibližně jedno procento. Obecně v Evropě a USA neexistují pro Linux žádné výrazné prorůstové stimuly, protože většina uživatelů je spokojena s Windows a Linux nedoprovází kvalitní distribuční kanály a marketing, který by vytvářel poptávku. Nejpoužívanější desktopovou distribucí se stalo Ubuntu, které výrazně roste i přes celkovou stagnaci Linuxu na desktopu.

Tyto průzkumy pracují především s weby psanými v latince a Angličtině. Např. W3Counter takto přisoudil USA skoro třetinu celkovém provozu a do první desítky nejaktivnějších zemí se nedostaly hrubě podhodnocené “exotické” státy jako Čína, Rusko, Korea a Japonsko. Obecně v oblastech, které tyto výzkumy zanedbávají, je Linux úspěšnější než na Západě. V některých případech se mu dostává i přímé nebo nepřímé veřejné podpory. Z velkých států takto intervenuje především Čína, Rusko nebo Brazílii. Častou motivací k této podpoře jsou politické, ekonomické nebo bezpečnostní zájmy.

Existují úzce zaměřené oblasti použití desktopu (včetně high-end workstation) s velmi vysokým zastoupením Linuxu. Překvapivě Linux dominuje v oblasti střihu a úpravy videa na nejvyšší možné úrovni (viz www.linuxmovies.org). V Hollywoodských filmových studiích drtivě převažují počítače s Linuxem. Rovněž vysoký podíl dosahuje Linux v souvislosti s některými vědeckými specializacemi.

Netbook

Celosvětově se prodává okolo 30% netbooků s Linuxem. V České republice je toto procento evidentně mnohem menší. Netbooky s OEM instalacemi Windows XP zvrátily úspěšný vstup linuxových netbooku na český trh.

S případným nástupem ARM procesorů pravděpodobně dojde k upevnění pozice Linuxu. Rovněž rychle rostoucí poptávka v asijských a dalších zemích může výrazně zvýšit globální podíl Linuxu.

Chytré mobily

Trhu dominují systémy Symbian. Linuxová distribuce Android drží tržní podíl okolo čtyř procent instalací a celkově na Linux připadá něco okolo devíti procent trhu. Data za rok 2009 uvádí článek na mobilmanii.

Webové servery

Podle Netcraftu přibližně třicet procent trhu drží server IIS nasazovaný na operačních systémech Windows. Tato kombinace mimo jiné umožňuje firmám konsolidovat svá IT řešení s pomocí portfolia technologií společnosti Microsoft. Takto může používat vedle operačních systémů Windows třeba server IIS, mail Microsoft Exchange Server, adresářové služby Active Directory, platformu .NET, databázi MS SQL…

Dlouhodobě nejvíce domén obsluhuje server Apache (podle Netcraftu asi 50%). Tento server je obvykle nasazován jako součást tzv. platformy LAMP (Linux + Apache + MySql + PHP, Python apod.). Použití těchto technologií s jiným OS (WAMP, DAMP, MAMP) podle mého názoru postrádá smysl. Pokud si českých živnostník zadá zhotovení jednoduché webové prezentace, téměř s jistotou získá linuxový hosting.

Poměrně velký podíl v oblasti náročných profesionálních řešení má platforma Java (např. RHEL + jBoss + J2EE).

Nejvytíženější webové služby se obvykle spoléhají výhradně na Linux. Jedná se například o všechny služby Googlu, Amazon, Wikipedii a z českého internetu například o společnost Seznam. Speciálně linuxové řešení Googlu tvoří podle Netcraftu asi 7% trhu s webovými servery.

Databázové servery

Lídrem databázového trhu je “databázová” společnost Oracle. Databáze firmy Oracle se ve většině případů dodávají právě s Linuxem. Oracle rovněž nabízí vlastní distribuci Linuxu. V malých až středně velkých internetových aplikací (např. eshopy, redakční systémy…) se výrazně prosazuje databáze MySQL, která patří do platformy LAMP.

(Význam Oraclu veřejnost hrubě podceňuje kvůli jeho orientaci na velká řešení. Ve skutečnosti podle ekonomických ukazatelů je Oracle velký přibližně jako polovina Microsoftu. Z hlediska podnikání společnosti lze ekonomický přínos vlastnictví MySQL získaného akvizicí Sunu prakticky zanedbat.)

Podobně jako u webových serverů firmy často využívají produkty Microsoftu (Windows, IIS, MS SQL).

Superpočítače

Superpočítače se orientují na velmi vysoký výkon při počítání v pohyblivé řádové čárce (reálná čísla), kterého dosahují rozsáhlou paralelizací úlohy. Typickou úlohou superpočítače je numerické řešení parciálních diferenciálních rovnic.

V oblasti superpočítačů je podíl sestav pouze s Linuxem okolo 90% a podíl Linuxu stále roste. Hlavním konkurentem Linuxu jsou Unixové systémy. Tržní podíl Windowsu (verze HPC server) se drží okolo 1%.

Mainframe

Mainframy jsou velmi výkonné, ale nezaměřují se čistě na výkon v aritmetice. Mainframe se soustředí na maximální “RAS” (reliability, availability, serviceability). Hegemonem trhu s mainframy je dlouhodobě IBM se svými System z. Podle analytické společnosti Gartner dosáhl začátkem roku 2009 podíl Linuxu na Systémech z okolo 30% s očekávaným dalším růstem přibližně 5% ročně. Hlavním mainframovým systémem je pochopitelně z/OS.

Ostatní zařízení

Linux podporuje přes třicet architektur (např. x86-64, ARM, SPARC, PowerPC, MIPS…), díky čemuž se nasazuje v síťové infrastruktuře, set top boxech, POS systémech, elektronice automobilů, různých robotech… Na jednotlivých trzích má Linux různé konkurenty (např. zařízení s IOS, QNX neutrino…). Požadavky některých trhů vedou k rozsáhlému vývoji řešení dodávajících Linuxu silně real-timový charakter.

Zdroj: http://linuxzblizka.blog.zive.cz/2010/04/trzni-podil-linuxu/


Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting