O městě

Foto Pardubice

Pardubice leží uprostřed Pardubické kotliny u soutoku řeky Labe a Chrudimky. Dominantu kraje tvoří Kunětická hora (295 m n.m.), odkud je rozhled po celé rovině, na Železné hory, Českomoravskou vysočinu, na Orlické hory i Krkonoše, někdy až na Kozákov a Ralsko.

Pardubicko je krajem prosluněných luk, řek, starých kanálů a rybníků, jejichž břehy jsou plny kvítí a ptačího zpěvu. Může se pochlubit několika chráněnými krajinnými oblastmi a přírodní rezervací pralesem Bukačkou, krásným parkem platanů a staletých dubů v Cholticích i typickou polabskou krajinou kolem Lázní Bohdaneč, městečkem se staletou tradicí slatinných a minerálních koupelí, kam lze zavítat městskou hromadnou dopravou z Pardubic.

Reliéf krajiny

foto pardubice

Reliéf krajiny Pardubické kotliny formovaly především řeky, zvláště Labe, které splavovalo krkonošskou půdu a ukládalo ji v pardubické rovině, především ve velikém oblouku u Pardubic, kde řeka mění svůj tok od severu k jihu směrem na západ. V Pardubicích se Labe stéká s vodnatou řekou Chrudimkou a nedaleko od tohoto soutoku směrem proti proudu Labe s řekou Loučnou.

Historické jádro

Malebné historické jádro Pardubic, je dochovaným dokladem rozsáhlé přestavby realizované na konci 15. a počátku 16. století pány z Pernštejna. Tento šlechtický rod, jeden z tehdy nejbohatších a nejvlivnějších v zemi, si Pardubice zvolil za svou rezidenci v Čechách. Z pozdně gotické výstavby se na několika domech dochovaly zbytky malovaných štítů s figurálními výjevy, které pocházejí z let 1507 až 1515. V letech 1538 až 1542 bylo město přestavěno v duchu rané renesance, domy dostaly novou malířskou výzdobu a štíty s renesančními obloučky, zachovanými dodnes. Z té doby pochází také jedna z pardubických dominant, devětapadesát metrů vysoká Zelená brána, z jejíhož ochozu se skýtá panoramatický pohled na město a široké okolí. Hodnotnými památkami jsou také kostel sv. Bartoloměje, kostel Zvěstování P. Marie a další kostely na předměstích.

foto pardubice

Historickým městem se přes tzv. Přihrádek prochází na pardubický zámek, který je unikátně dochovaným přechodem mezi hradem a zámkem. Mohutné hliněné valy, jimiž je obehnán, se nabízejí k příjemným procházkám nebo poklidnému posezení pod korunami letitých stromů. V paláci se dochovaly cenné fragmenty pozdně gotické a raně renesanční architektury včetně raně renesančních nástěnných maleb, které zdobí zvláště rytířské sály. Na zámku jsou expozice a výstavní prostory Východočeského muzea a Východočeské galerie. Rytířské sály zámku jsou využívány k různým kulturním pořadům a společenským programům.

Hrady a zámky v okolí

Zájemci o památky mohou navštívit nejen blízký hrad na Kunětické hoře, ale v okruhu šedesáti kilometrů pak další věhlasné východočeské zámky Kuks, Hrádek u Nechanic, Opočno, Častolovice, Slatiňany, Žleby, Litomyšl. Daleko není ani do starobylého královského města Kutné Hory a na další zajímavá místa.

Kam za vodou?

V létě je možné pobýt u nedalekých rybníků, vybudovaných Pernštejny. Z té doby je zde také Opatovický kanál, dodnes funkční chráněná technická památka.

Největší z dochovaných rybníků, Bohdanečský, je národní přírodní rezervací, v níž hnízdí chráněné druhy vzácného ptactva. Jinou atrakci nabízejí mělické rybníky u Přelouče, kde je pro příznivce vodního lyžování připravena škola, kterou vede někdejší mistr světa František Stehno. Pětatřicet kilometrů, v podhůří Železných hor, jižně od Pardubic se nachází rekreační areál Sečské přehrady, vhodný pro letní i zimní turistiku, stejně jako sousední Českomoravská vysočina. Za horskými túrami či zimními sporty se však lze z Pardubic vydat i na sever do Krkonoš nebo do Orlických hor.

Koně nejen ve znaku...

Na své si na Pardubicku přijdou i milovníci koní, které kromě tradičních zdejších dostihů jistě zaujme prohlídka světově proslulého Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, který byl v roce 1995 prohlášen národní kulturní památkou.

Význam okolních měst

Nejvýznamnější barokní památkou Pardubicka je unikátní kaple sv. Romedia na zámku v Cholticích. Součástí choltického zámeckého muzea je lékárna s barokním zařízením, v anglickém zámeckém parku roste více než sto druhů rostlin včetně pozoruhodných staletých platanů a dubů.

Svým slavným rodákem, průkopnickým cestovatelem po Africe dr. Emilem Holubem je proslulé město Holice, kde se nachází jeho památník s částí vzácných sbírek.

Čím se naše město proslavilo?

V Pardubicích se pořádá řada sportovních podniků s dlouholetou tradicí a mezinárodním věhlasem. Platí to jak o nejtěžším dostihu evropského kontinentu Velké pardubické steeplechase, tak o plochodrážním závodě o Zlatou přilbu České republiky. K pardubickému sportovnímu dění tradičně patří rovněž tenisové mistrovství republiky juniorů, mezinárodní šachový turnaj Czech Open a špičkový lední hokej. Také moderní Plavecký areál na Olšinkách i nové koupaliště na Cihelně každý rok hostí řadu mezinárodních akcí, k osvěžení slouží pochopitelně i veřejnosti. Vhodná je i zmínka o pravidelných závodech mistrovství světa v motokrosu v nedalekých Holicích.

Každoročně se v Pardubicích koná pestrá škála kulturních a společenských akcí od Pardubického hudebního jara přes Folklórní festival až po Městský festival. Působí tu Východočeské divadlo, Komorní filharmonie a řada dalších profesionálních a poloprofesionálních uměleckých souborů. Pardubice jsou rovněž městem univerzitním, kromě vysokého učení zde najdete i řadu středních škol.

Kde "složit" hlavu...

Ubytování si mohou návštěvníci Pardubic vybrat v některém z místních hotelů, které celkem nabízejí kolem tisíce lůžek. Ti, kdo přijedou do našeho města na návštěvu jistě přivítají možnost informování se na našem portálu nebo mohou využít služby městského informačního centra nedaleko Zelené brány.

Je libo perníček nebo zlatý mok?

Návštěvníci by však rozhodně neměli opomenout ochutnat i zdejší pověstný malovaný perník a výborné pardubické pivo.

Vyberte si dopravu...

Díky své poloze v centru východních Čech a v pomyslném středu České republiky mají Pardubice výhodné spojení po silnici a jsou zároveň železničním uzlem se stanicí, kde zastavují vlaky všech kategorií. Pardubické mezinárodní civilní letiště zajišťuje cestujícím veškeré obvyklé služby.

Dokonce zde turisté mohou využít i říční plavby prostřednictvím parníku Arnošt z Pardubic, který kotví u břehu nedaleko zimního stadiónu.

V letních měsících tak vychutnáte možnost shlédnout břehy řeky Labe s její bujnou vegetací, překonání překážky v podobě vodní elektrárny, ale také se vám dostane chutného občerstvení. Mnoho cyklistů využívá právě tuto dopravu jako příjemné zpestření svých cyklistických tras s cílem na Kunětické hoře.

Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting