13. ročník Příběhů bezpráví připomene osudy lidí, kteří aktivně vzdorovali komunistickému režimu Tisková zpráva, 31. října 2017, Praha Ve středu 1. listopadu se v pražském kině Lucerna uskuteční slavnostní zahájení 13. ročníku projektu Příběhy bezpráví –

13. ročník Příběhů bezpráví připomene osudy lidí, kteří aktivně vzdorovali komunistickému režimu Tisková zpráva, 31. října 2017, Praha Ve středu 1. listopadu se v pražském kině Lucerna uskuteční slavnostní zahájení 13. ročníku projektu Příběhy bezpráví –

13. ročník Příběhů bezpráví připomene osudy lidí, kteří aktivně vzdorovali komunistickému režimu

Tisková zpráva, 31. října 2017, Praha

Ve středu 1. listopadu se v pražském kině Lucerna uskuteční slavnostní zahájení 13. ročníku projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách. Během večera předají filmový režisér Jan Svěrák, dokumentaristka Helena Třeštíková a nedávno propuštěný ruský politický vězeň Alexander Margolin Cenu Příběhů bezpráví lidem, kteří se postavili komunistickému režimu. Letošními laureáty jsou Jan Lukáš, Hana Jüptnerová a Pavel Horák.

Projekt Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách seznamuje žáky a studenty s moderními československými dějinami. Na téměř čtyřech stovkách českých základních a středních škol se tak budou v listopadu již potřinácté konat filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky i filmaři. Žáci a studenti dostanou tentokrát příležitost seznámit se s příběhy lidí, kteří se při vědomí značného osobního rizika rozhodli, že nebudou nečinně přihlížet, ale začnou konat.

V letošním ročníku chceme žákům a studentům připomenout, že v moderní československé historii existuje nejen útlak, ale i nepřerušená tradice vzdoru. Jistě, statečných a odhodlaných lidí nebylo moc – jenže to je jen další důvod, abychom jim věnovali pozornost a projevili úctu. I díky nim žijeme v demokratické zemi,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni, který projekt pořádá.

Školy, které se k projektu připojí, získají DVD s filmy popisující osudy aktivních odpůrců komunismu, které dokazují, že člověk není nikdy zbaven osobní odpovědnosti, nutnosti rozhodovat se sám za sebe, volit a zaujímat postoje.

V listopadu letošního roku tak budou mít žáci základních a středních škol možnost seznámit se například s příběhem Františka Wiendla, který po komunistickém převratu převáděl lidi přes hranice (Neznámí hrdinové: Šel bych do toho znovu), Jana Sedláčka, který dlouho odolával vstupu do JZD a pomáhal s šířením Charty 77 (Meze), aktivní disidentky Ziny Freundové, která byla tajnou policií napadena ve vlastním bytě (Ženy Charty 77: Zina Freundová) a mnoha dalších statečných lidí. Ve výběru je letos vedle dokumentů i hraný film režiséra Jiřího Stracha Osmy s hvězdným obsazením v čele s Ivanem Trojanem, který vykresluje tragikomický obrázek socialistického Československa prošpikovaného prospěchářskými vztahy a klientelismem.

Zapojené školy navíc zdarma obdrží zajímavé bonusy, např. zbrusu novou výukovou hru Operace Paměť, která studenty seznámí s konkrétními příběhy pamětníků, nebo film Darované housle, nominovaný v letošním roce na Oscara.

Každá zapojená škola také dostane výstavu Z místa, kde žijeme. Každoročně vyzýváme studenty, aby ve svém okolí hledali pamětníky, jejichž život poznamenalo komunistické bezpráví, a zaznamenali jejich příběhy. Mladí lidé, kteří se již narodili do svobody a demokracie, se tak osobně setkávají s těmi, kteří většinu života prožili v totalitě,“ říká koordinátorka Příběhů bezpráví Terezie Koláčková. Na základě práce studentských týmů vytvořila grafička Nikola Klímová a ilustrátor Jindřich Janíček z nakladatelství Taketaketake kreslené portréty pamětníků, které studenti vyhledali a kteří aktivně vzdorovali komunistickému bezpráví. Výstava Z místa, kde žijeme je od 1. do 30. listopadu 2017 pro veřejnost k vidění v Langhansu – Centru Člověka v tísni.

9. ROČNÍK CENY PŘÍBĚHŮ BEZPRÁVÍ

Během slavnostního zahájení 1. listopadu od 19:00 v kině Lucerna budou oceněni lidé, kteří statečně vzdorovali komunistickému režimu. Ceny předají filmový režisér Jan Svěrák, dokumentaristka Helena Třeštíková a nedávno propuštěný ruský politický vězeň Alexander Margolin. Cena Příběhů bezpráví je výjimečná tím, že osobnosti nominují mladí lidé do 30 let. Laureáty pak vybírá studentská porota. Součástí večera bude také vystoupení violoncellistky Terezie Kovalové.

Letošními laureáty Ceny Příběhů bezpráví jsou:

Jan Lukáš (*1923)

Jan Lukáš se zapojil do odboje už za druhé světové války, kdy působil jako spojka mezi partyzány. Po únoru 1948 spolu s přáteli tiskli letáky a prováděli sabotáže na železničních tratích. Začátkem roku 1952 byli pozatýkáni a po téměř ročním vyslýchání za použití fyzického i psychického týrání odsouzeni k trestu smrti. Dva jeho přátelé byli popraveni na Pankráci, Janův trest byl díky opakovaným intervencím rodiny změněn na doživotí. S těžce podlomeným zdravím byl Jan Lukáš v roce 1964 propuštěn po dvanácti letech věznění.


Hana Jüptnerová (*1952)

Hana Jüptnerová celý svůj život zasvětila učitelské profesi. Když v roce 1979 podepsala Chartu 77, byla samoživitelkou na mateřské dovolené se dvěma malými dětmi. Svým podpisem chtěla vyjádřit zejména solidaritu s pronásledovanými disidenty a rodinami politických vězňů. Do opozičních aktivit se více zapojila po uvěznění disidenta Pavla Wonky. Nejdříve kvůli němu zorganizovala protestní hladovku, později, když v dubnu 1988 zemřel ve vězení, promluvila na jeho pohřbu.


Pavel Horák (*1954)

Pavel Horák od mládí tíhl k hudbě a umění. Když v lednu 1986 zemřel básník a signatář Charty 77 Jaroslav Seifert, vyrobil letáky, které o rozloučení s básníkem informovaly, a sám je rozvážel po Teplicích. Po pachateli „letákového případu“ pátrali dva týdny příslušníci StB, až se díky udání dostali k Pavlu Horákovi. Za pobuřování byl odsouzen nejprve na 14 měsíců, po odvolání prokurátora mu byl trest zvýšen na rok a půl odnětí svobody nepodmíněně.

Kampaň #komunismunavzdory

Novinkou letošního ročníku je selfie kampaň, v rámci níž se budou mladí lidé fotit s pamětníky a společné snímky sdílet na instagramu nebo facebooku pod hashtagem #komunismunavzdory a s heslem „Tenhle příběh sdílím“. „Rádi bychom žáky a studenty motivovali k vzájemnému sdílení fotek s pamětníky, které znají ze svého okolí anebo s jejichž silnými příběhy se seznámí během listopadových besed v rámci Měsíce filmu na školách. O jejich osudech se totiž většinou vůbec neví. Proto bychom chtěli s využitím sociálních sítí seznámit další mladé lidi s hrdiny, kteří se snažili žít svobodně komunismu navzdory,“ přibližuje letošní novinku Terezie Koláčková.

Podrobné informace o projektu Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách naleznete na www.pribehybezpravi.cz. Zde naleznete mapu zapojených škol.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

1.11.

Silničáři finišují přípravy před zimou. Dvě třetiny materiálu jsou už ve skladech.

Silničáři udržující v zimě silnice I. tříd v okresech Ústí nad Orlicí a Svitavy dokončili přípravy na zimu. “V září jsme zfinalizovali plán zimní údržby pro letošní rok.

Cestování celý článek
28.4.

Lázně Velichovky: 200 rezervací a den otevřených dveří

Lázně stále doplňují vybavení i program. Nově je v lázních otevřena lázeňská kavárna. "Před kavárnou jsme nyní položili zbrusu novou dlažbu, takže se v tomto krásném jarním počasí dá sedět už i venku. Park ožil 40 novými lavičkami, zkrátka ani trochu se nenudíme”, popisuje stále pokračující práce správce Lázní Velichovky Ing. Luboš Pácalt. Pokračují také práce na otevření dalších ubytovacích kapacit.

Cestování celý článek
24.2.

Moravskotřebovsko řešilo problémy dopravy na hranicích

Autobusové jízdní řády se upravují, aby k 1. dubnu letošního roku mohly být odstraněny chyby.

Cestování celý článek
3.6.

Selské slavnosti pro rodiny s dětmi na farmě rodiny Zitkových ve Vlčnově

Ten bude velmi bohatý, připravený ve spolupráci s osvědčenou společností Park tři věže, chybět nebude ani možnost prohlídky hospodářství či nákupu farmářských produktů. Součástí každé akce však bude i půldenní seminář, zaměřený vždy na jedno konkrétní a zásadní téma týkající se půdy. Bude probíhat formou přednášek a diskusí s nejrůznějšími odborníky na danou problematiku, zástupci organizací, ale i samotnými sedláky a vlastníky půdy.

Cestování celý článek
7.6.

Dopravní nehoda ve Vranové Lhotě

Policisté zadokumentovali nehodu a poté hasiči pomocí automobilového jeřábu vyprostili automobil. Odstraňování následků nehody trvalo až do 13.40 hodin.

Cestování celý článek
8.9.

Ve Vysokém Mýtě se opět bude konat svátek řemesel

Srdečně zváni jsou totiž všichni občané a návštěvníci Vysokého Mýta nejen k návštěvě soutěže, ale mohou se také přijít poradit s odborníky ze stavebních profesí.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting