Adventní čas je v plném proudu – zajděte na výstavu betlémů

16.12.

Adventní čas je v plném proudu – zajděte  na výstavu betlémů

Mohou být lecjaké: malé, velké, dřevěné nebo z papíru. Tradiční i moderní. Ale všechny nám připomínají svátky klidu, míru a pohody, které jsou za dveřmi. Navštivte výstavu betlému v poličském muzeu a nasajte vůni jehličí, růží a zaposlouchejte se do tradičních koled... 
Výstava Narodil se Kristu Pán, z růže kvítek vykvet nám… představuje jedinečnou ukázku betlému nových i starých, jenž se dědí z generace na generaci. Vystaveny jsou převážně betlémy těch, kteří je sami vytvořili pro sebe a svou rodinu jako dárek. 
„Vždy je tvořila pevná konstrukce umístěná na nábytku nebo samonosně, přikrytá barevným papírem a mechem a co nejpočetněji zaplněná lidskými a zvířecími postavičkami, domy, stromy a keři. … Tak se jesličky neustále rozrůstaly a nezřídka se stávalo, že betlemář a jeho rodina spávali po celou zimu pod jejich konstrukcí. Některé se stavěly kolem dvou nebo tří stěn,“ uvádí pro zajímavost kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková. „V Poličce se betlémy skládají zpravidla ze tří částí: vlevo je pastvina, vpravo město Jeruzalém, uprostřed jsou jesle. Bývají zpodobněny jako polorozbořený Davidův hrad, jehož vnitřní prostor je většinou zakončen půlkruhem s paprsky,“ dodává. 
Mimo jiné se ve velkém výstavním sále můžete těšit na vůni jehličí, ozdobené jesličky nebo dobové fotografie. Vánoční koledy podtrhnou atmosféru vánoc stejně jako nazdobený strom. 
V prostorách malých výstavních sálků muzea se můžete těšit i na grafiky a kresby s tématem betléma a vánoc ze soukromé sbírky paní Jarmily Janků.  Sběratelka, jenž má blízký vztah k výtvarnému umění a mimo jiné v Brně pracovala v Klubu přátel výtvarného umění a patnáct let vedla sekci grafiky a krásné knihy, svou rozsáhlou kolekci, která čítá více než 100 autorů, ráda vystavuje a průběžně doplňuje již třicet. Některá díla vystavila poprvé právě v Poličce, například malbu Útěk do Egypta od Jiřího Štourače z Bystrého, dvě reprodukce malby od Vlasty Švejdové z Brna, litografii Bible Banana od známého pražského humoristy Jiřího Slívy a dřevořez Klanění tří králů v Litomyšli od Zdeňky Olivové. V grafikách jsou zastoupeny všechny hlavní techniky provedení listů.
„Snad někteří vnímaví návštěvníci se zastaví i u některého z panelů, kde výtvarníci malíři a grafici vyjádřili svůj vztah k tomuto svrchovanému fenoménu Vánoc. Věřím, že exponáty jim mohou udělat radost v dnešním přetechnizovaném světě, kde komerce vytlačuje i vánoční atmosféru,“ Jarmila Janků.
Výstava potrvá od 19. listopadu 2016 do 15. ledna 2017. 
Navštívit jí můžete i během vánočních svátků. 
Út - ne: 9.00 –12.00, 12.30 – 16.00 hodin
24. 12. – 10.00 – 14.00 hodin
25. – 30. 12. – 10.00 – 16.00 hodin
31. 12. 2016 / 1. 1. 2017 – zavřeno
Více na www.cbmpolicka.cz.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

5.8.

Kraj chtěl zlepšit dopravu. Projekt byl odmítnut

Protože jízdné dopravcům nepokryje jejich náklady, mají ze zákona nárok na jejich úhradu.

Cestování celý článek
28.7.

DPMP spustil dobíjení karet přes internet

Dopravní podnik města Pardubic spustil v rámci zkvalitňování svých služeb možnost dobíjení Pardubických karet přes internet.

Cestování celý článek
3.9.

Zaměstnanci Věznice Pardubice předali k volnému využití hračky dětem umístěným v Dětském centru Veská.

Těmito aktivitami se mladiství učí nejen pracovním návykům, seznamují se se zpracováním různých materiálů. Provádějí tím prospěšnou práci, rozvíjí se i jejich sociální i manuální dovednosti. Zvyšuje se tak pravděpodobnost jejich začlenění zpět do společnosti.

Cestování celý článek
30.4.

Pardubice se pyšní novým titulem

Nezávislá porota složená z odborníků na cyklistickou dopravu hodnotila například koncepční materiály, stav infrastruktury nebo kampaně, která města organizují nebo podporují. Rozhodující byl i celkový přístup města k řešení dopravy, a to nejen té cyklistické.

Cestování celý článek
7.4.

Trasa pro veřejnost u přednádraží bude upravena

Vzhledem k postupu stavebních prací spojených s realizací stavby Multimodální uzel veřejné dopravy v Pardubicích bude od pondělí 10.4.2017 upravená trasa přístupové cesty veřejnosti a cestujících do budovy hlavního nádraží v Pardubicích. Nově upravená část přístupové trasy je patrná z grafické přílohy a bude vedená do bočního vstupu nádražní budov

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting