Adventní čas je v plném proudu – zajděte na výstavu betlémů

16.12.

Adventní čas je v plném proudu – zajděte  na výstavu betlémů

Mohou být lecjaké: malé, velké, dřevěné nebo z papíru. Tradiční i moderní. Ale všechny nám připomínají svátky klidu, míru a pohody, které jsou za dveřmi. Navštivte výstavu betlému v poličském muzeu a nasajte vůni jehličí, růží a zaposlouchejte se do tradičních koled... 
Výstava Narodil se Kristu Pán, z růže kvítek vykvet nám… představuje jedinečnou ukázku betlému nových i starých, jenž se dědí z generace na generaci. Vystaveny jsou převážně betlémy těch, kteří je sami vytvořili pro sebe a svou rodinu jako dárek. 
„Vždy je tvořila pevná konstrukce umístěná na nábytku nebo samonosně, přikrytá barevným papírem a mechem a co nejpočetněji zaplněná lidskými a zvířecími postavičkami, domy, stromy a keři. … Tak se jesličky neustále rozrůstaly a nezřídka se stávalo, že betlemář a jeho rodina spávali po celou zimu pod jejich konstrukcí. Některé se stavěly kolem dvou nebo tří stěn,“ uvádí pro zajímavost kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková. „V Poličce se betlémy skládají zpravidla ze tří částí: vlevo je pastvina, vpravo město Jeruzalém, uprostřed jsou jesle. Bývají zpodobněny jako polorozbořený Davidův hrad, jehož vnitřní prostor je většinou zakončen půlkruhem s paprsky,“ dodává. 
Mimo jiné se ve velkém výstavním sále můžete těšit na vůni jehličí, ozdobené jesličky nebo dobové fotografie. Vánoční koledy podtrhnou atmosféru vánoc stejně jako nazdobený strom. 
V prostorách malých výstavních sálků muzea se můžete těšit i na grafiky a kresby s tématem betléma a vánoc ze soukromé sbírky paní Jarmily Janků.  Sběratelka, jenž má blízký vztah k výtvarnému umění a mimo jiné v Brně pracovala v Klubu přátel výtvarného umění a patnáct let vedla sekci grafiky a krásné knihy, svou rozsáhlou kolekci, která čítá více než 100 autorů, ráda vystavuje a průběžně doplňuje již třicet. Některá díla vystavila poprvé právě v Poličce, například malbu Útěk do Egypta od Jiřího Štourače z Bystrého, dvě reprodukce malby od Vlasty Švejdové z Brna, litografii Bible Banana od známého pražského humoristy Jiřího Slívy a dřevořez Klanění tří králů v Litomyšli od Zdeňky Olivové. V grafikách jsou zastoupeny všechny hlavní techniky provedení listů.
„Snad někteří vnímaví návštěvníci se zastaví i u některého z panelů, kde výtvarníci malíři a grafici vyjádřili svůj vztah k tomuto svrchovanému fenoménu Vánoc. Věřím, že exponáty jim mohou udělat radost v dnešním přetechnizovaném světě, kde komerce vytlačuje i vánoční atmosféru,“ Jarmila Janků.
Výstava potrvá od 19. listopadu 2016 do 15. ledna 2017. 
Navštívit jí můžete i během vánočních svátků. 
Út - ne: 9.00 –12.00, 12.30 – 16.00 hodin
24. 12. – 10.00 – 14.00 hodin
25. – 30. 12. – 10.00 – 16.00 hodin
31. 12. 2016 / 1. 1. 2017 – zavřeno
Více na www.cbmpolicka.cz.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

8.1.

Sníh komplikuje řidičům v Pardubickém kraji jízdu na silnicích

Do Litošic směřovali v 13.40 hodin hasiči z Přelouče. Tady skončila řidička s vozem na střeše a v příkopu. Z této nehody hasiči spěchali k nehodě, jež se stala v Břehách.

Cestování celý článek
26.3.

Ročně se v Hradci Králové vysadí na šest stovek nových stromů

„V březnu končí období vegetačního klidu, ve kterém se zpravidla kácení stromů provádí, proto jsou tyto práce v současnosti více vidět. Ve všech případech se však jedná o stromy, jejichž stav je z bezpečnostního hlediska rizikový nebo jejich obnova je dlouhodobě plánovaná a vychází z inventarizace městských stromů.

Cestování celý článek
23.7.

Křižovatka ve Vysoké u Holic bude přehlednější

Pokud vše půjde podle předpokladů, křižovatka, kde denně projede okolo 900 kamionů, a na kterou se napojuje rovněž frekventovaná II/322 směrem od Dašic, bude dokončena ještě do konce letošní roku.

Cestování celý článek
25.8.

Lázním Velichovky schází klasický suvenýr, vypsaly soutěž

Soutěž také může částečně ukázat, jak lázeňští hosté Lázně Velichovky vůbec vnímají, jak si představují naši budoucnost. Právě proto může být hledání symbolu zároveň i takovým neoficiálním průzkumem vztahu dnešních lidí k více jak stoletým Lázním.

Cestování celý článek
27.11.

Mikulášský expres na Královéhradecku

V sobotu 1. a v neděli 2. prosince se vydá na cesty parním vlakem Mikuláš se svou družinou, aby potěšil všechny děti.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting