Avízo: Kavárna Universitas o Maorech, původních obyvatelích Nového Zélandu

8.11.

Avízo: Kavárna Universitas o Maorech, původních obyvatelích Nového Zélandu

Může některý národ na světě říci, že k jeho obnově přispělo ragby a válečný tanec? Jsou to Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, kteří budou tématem další Kavárny Universitas, kterou pořádají studenti Univerzity Pardubice. Jejich hostem bude tentokrát dokumentarista a režisér Michal Havas, který osud Maorů sleduje přes 40 let.

Večer s názvem „Od bitvy o Gallipoli k obřadnímu tanci haka‟ doplní dokumentární film BEYOND THE BATTALION, který v roce 2017 natočil právě Michal Havas spolu s mezinárodně uznávaným hercem a režisérem Julianem Arahangou. Jejich snímek popisuje složitý osud Maorů po příchodu Evropanů, bitvu o Gallipoli a oběti v 2. světové válce i uznání v původní domovině. Na zrovnoprávnění Maorů má velkou zásluhu jejich válečnictví a talent pro ragby. Dnes jejich vůdci ovlivňují progresivní novozélandskou vládu v otázkách životního prostředí.

Michael Havas se narodil česko-slovenským rodičům. Jeho otec byl za druhé světové války u RAF a po komunistickém převratu v roce 1948 rodina musela republiku opustit. V roce 1951 se ocitli na Novém Zélandu. Do České republiky se Havas, který dnes platí za uznávaného odborníka, později vrátil a vystudoval pražskou FAMU.

KDY: pondělí 11. listopadu od 19 hodin

KDE: Klub 29, ulice Svaté Anežky České, č. p. 29, Pardubice.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

11.4.

MHD versus Pardubický vinařský půlmaratón

V sobotu 21. dubna 2007 se koná na území statutárního města Pardubický vinařský půlmaratón.

Cestování celý článek
20.5.

Na železniční trať Letohrad - Dolní Lipka - Hanušovice se v létě vrátí historické parní vlaky.

Historické vlaky budou v provozu každou sobotu od 13. června do 19. září. V provozu budou hned tři lokomotivy. Na zahájení provozu, ale také například v rámci akce Cihelna 2015 bude nasazena parní lokomotiva 464.008 Bulík, která v minulosti obsluhovala trať z Pardubic do Liberce.

Cestování celý článek
19.6.

Silnice mezi Chvojencem a Holicemi bude uzavřena

Doprava bude vedena kyvadlově po volném jízdním pruhu a řízena světelným signalizačním zařízením.

Cestování celý článek
31.7.

Objednala, zaplatila a zboží nikde

Lednička ji vyšla na necelých pět a půl tisíce korun. Bohužel však do současné doby jí zakoupené zboží nebylo doručeno.

Cestování celý článek
6.4.

Nerespektoval dopravní značení

Souhrou okolností okolo nehody projížděl lékař a také policista Krajského ředitelství Pardubického kraje, kteří poskytli nezbytnou první pomoc do příjezdu rychlé záchranné služby.

Cestování celý článek
7.1.

Pardubické letiště loni odbavilo 125 tisíc pasažérů

Nejvíce pasažérů, více než 15 tisíc, letiště odbavilo v srpnu, naopak v únoru pouze tři tisíce. Kromě pravidelných linek, spojujících celoročně Pardubice s Moskvou a Petrohradem, odlétali turisté na rekreační pobyty v roce 2012 nejčastěji do Bulharska, Turecka, Španělska a na Rhodos.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting