Avízo: Kavárna Universitas o Maorech, původních obyvatelích Nového Zélandu

8.11.

Avízo: Kavárna Universitas o Maorech, původních obyvatelích Nového Zélandu

Může některý národ na světě říci, že k jeho obnově přispělo ragby a válečný tanec? Jsou to Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, kteří budou tématem další Kavárny Universitas, kterou pořádají studenti Univerzity Pardubice. Jejich hostem bude tentokrát dokumentarista a režisér Michal Havas, který osud Maorů sleduje přes 40 let.

Večer s názvem „Od bitvy o Gallipoli k obřadnímu tanci haka‟ doplní dokumentární film BEYOND THE BATTALION, který v roce 2017 natočil právě Michal Havas spolu s mezinárodně uznávaným hercem a režisérem Julianem Arahangou. Jejich snímek popisuje složitý osud Maorů po příchodu Evropanů, bitvu o Gallipoli a oběti v 2. světové válce i uznání v původní domovině. Na zrovnoprávnění Maorů má velkou zásluhu jejich válečnictví a talent pro ragby. Dnes jejich vůdci ovlivňují progresivní novozélandskou vládu v otázkách životního prostředí.

Michael Havas se narodil česko-slovenským rodičům. Jeho otec byl za druhé světové války u RAF a po komunistickém převratu v roce 1948 rodina musela republiku opustit. V roce 1951 se ocitli na Novém Zélandu. Do České republiky se Havas, který dnes platí za uznávaného odborníka, později vrátil a vystudoval pražskou FAMU.

KDY: pondělí 11. listopadu od 19 hodin

KDE: Klub 29, ulice Svaté Anežky České, č. p. 29, Pardubice.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

11.4.

Přípravy na dostihovou sezonu

V blízké budoucnosti ještě plánujeme přisetí přibližně 20 hektarů dráhy travním semenem, provzdušnění celé dráhy tzv. vetidrainem a zapískování části dráhy. Chceme také opravit některé části tribun tak, abychom divákům nabídli nejen zážitek z dostihů samotných, ale i pohodlí,“ prozrazuje ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.

Cestování celý článek
15.3.

Stát zahájil stavbu prvního úseku D35 z Opatovic do Časů

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo ve čtvrtek 14. března výstavbu dálnice D35 v úseku Opatovice nad Labem – Časy. Dálnice D35 je plánována v trase Jičín – Hradec Králové – Olomouc – Lipník nad Bečvou a po dokončení bude s celkovou délkou přes 200 kilometrů druhou nejdelší dálnici v ČR. D35 je také v celé svojí délce součástí globální sítě TEN-T evropských dopravních koridorů.

Cestování celý článek
23.4.

Objasněné požáry kontejnerů i loupeže

Ne všichni byli vždy u všech případů, ke kterým se přiznali. Jednání každého z nich museli kriminalisté posuzovat zvlášť a nakonec do vazební věznice putovali pouze dva obvinění. U dalších dvou nebyly shledány důvody vazby a trestní stíhání bude probíhat na svobodě.

Cestování celý článek
4.6.

Východočeské krajské rady se shodly na prioritách

Už za rok a půl by měla být dokončena křižovatka v Opatovicích nad Labem a úsek „pětatřicítky“ ze Sedlic.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting