Avízo: Kavárna Universitas o Maorech, původních obyvatelích Nového Zélandu

8.11.

Avízo: Kavárna Universitas o Maorech, původních obyvatelích Nového Zélandu

Může některý národ na světě říci, že k jeho obnově přispělo ragby a válečný tanec? Jsou to Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, kteří budou tématem další Kavárny Universitas, kterou pořádají studenti Univerzity Pardubice. Jejich hostem bude tentokrát dokumentarista a režisér Michal Havas, který osud Maorů sleduje přes 40 let.

Večer s názvem „Od bitvy o Gallipoli k obřadnímu tanci haka‟ doplní dokumentární film BEYOND THE BATTALION, který v roce 2017 natočil právě Michal Havas spolu s mezinárodně uznávaným hercem a režisérem Julianem Arahangou. Jejich snímek popisuje složitý osud Maorů po příchodu Evropanů, bitvu o Gallipoli a oběti v 2. světové válce i uznání v původní domovině. Na zrovnoprávnění Maorů má velkou zásluhu jejich válečnictví a talent pro ragby. Dnes jejich vůdci ovlivňují progresivní novozélandskou vládu v otázkách životního prostředí.

Michael Havas se narodil česko-slovenským rodičům. Jeho otec byl za druhé světové války u RAF a po komunistickém převratu v roce 1948 rodina musela republiku opustit. V roce 1951 se ocitli na Novém Zélandu. Do České republiky se Havas, který dnes platí za uznávaného odborníka, později vrátil a vystudoval pražskou FAMU.

KDY: pondělí 11. listopadu od 19 hodin

KDE: Klub 29, ulice Svaté Anežky České, č. p. 29, Pardubice.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

20.3.

Radar v Rosicích zapůsobil

Průjezd ulicí Generála Svobody využívají motoristé, kteří se chtějí vyhnout kolonám v okolí nádraží a volí raději cestu přes rosický most. Do instalace radaru tu platilo omezení rychlosti na 40 kilometrů v hodině, řada motoristů ho však nerespektovala, přesto, že zde strážníci často měřili rychlost přenosným radarem.

Cestování celý článek
29.3.

Na Aviatické pouti nebude chybět akrobacie vrtulníku

Civilní vrtulníky s povolenou akrobacií jsou na světě pouze tři a všechny jsou v barvách Red Bull,“ dodává Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti. V programu nebudou chybět ani další akrobatická vystoupení, která doplní bohatý téměř šestihodinový letový program a chybět nebude tradiční pestrý pozemní program a rozmanité aktivity pro děti.

Cestování celý článek
26.1.

Báječný únor v Aquacentru Hradec Králové

Dále bude o jarních prázdninách probíhat AQUAZORBING v Plaveckém bazénu 50 m v době od 11. do 13. a od 15. do 17. hod. Cena 20,- Kč/3 min. Platba hotově u plavčíků. Přijďte si vyzkoušet tuto adrenalinovou zábavu, protože nejdůležitější na tom je: Váš skvělý zážitek…

Cestování celý článek
19.9.

Klenbové mosty v Kladině jsou v novém

Slavnostní otevření mostů v Sezemicích -Kladině se uskuteční v pondělí 22. září 2008 ve 12:00 hodin.

Cestování celý článek
4.12.

Lidé brzy dojedou do Dražkovic po nové cyklostezce

Trasa dlouhá přibližně 600 metrů začíná u stávajícího sjezdu do areálu MARO s.r.o. a končí u severního okraje Dražkovic.

Cestování celý článek
26.9.

IVECO slavnostně předalo sedmnáct autobusů společnosti ICOM transport

Slavnostního ceremoniálu se kromě generálních ředitelů obou společností zúčastnil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, starosta města Miloslav Soušek a další hosté. „Když jdu kolem našeho autobusového nádraží a vidím zde stát autobusy cizí značky, přiznám se, že je mi z toho smutno.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting