Betlémy z tří staletí v muzeu v Poličce: nejstarší vznikl před 130 lety, nejrozlehlejší má sedm metrů

28.11.

Betlémy z tří staletí v muzeu v Poličce: nejstarší vznikl před 130 lety, nejrozlehlejší má sedm metrů

Pět, pět a půl ale i sedm metrů rozlehlé betlémy můžete vidět na vánoční výstavě v poličském muzeu. Výstava přibližuje betlémy autorské, které nejsou vyrobené na zakázku. Pokud patříte mezi milovníky svátků přinášející mír, pohodu a klid, potom je vánoční výstava v poličském muzeu přímo pro vás.
Těšit se můžete na betlémy obdivuhodné množstvím postav a rozlehlostí scén pocházejí ze tří století – 19., 20. a 21. století. Ten nejstarší existuje už 130 let, další 100 let, ale některé jeho figurky jsou staré i 150 let. Tyto betlémy naštěstí nepohltil ani požár, ani komunistická ideologie, jak se to stalo mnohým jiným. Někdo se o ně celou tu dobu dobře staral a nevyhodil je ani, když už přestaly být moderní. Zároveň během nepřejícího socialistického období vznikaly četné kresby a grafiky s betlémskou tématikou, které jsou na výstavě také k vidění. Těšit se můžete i na ozdobený vánoční strom, na atmosféru jehličí a dokonce i růží. Vždyť vánoční píseň použita v názvu výstavy přece pokračuje „… z růže kvítek vykvet nám“ A proto „radujme se, veselme se!“
Jeden z vystavených betlémů je Jeřábko-Andrlův.  Šestimetrový betlém je sestavený z postav a staveb různého stáří od autorů 4 generací. Svatá rodina je umístěna do polorozbořeného Davidova hradu. Nejstarší figurky v polovině 19. století řezal Jan Jeřábek (1801 – 1879). Jeho postavičky se nalézaly i v betlémě starého poličského kostela, který vyhořel r. 1845. Jeho syn Karel Jeřábek (1824 – 1896) získal z rodinného betléma polovinu a jako dovedný řezbář doplnil většinu figurek a betlémskou stáj. Jeho pokračovatelem se stal zeť František Andrle starší (1854 – 1926) a vnuk František Andrle mladší (1884 – 1942). Ti vyrobili pestré hrady a paláce ze silné lepenky. Fr. Andrle mladší je autorem dvou figurek; několik dalších je kralických. Vystavený betlém zdědil nejmladší syn Václav Andrle (1892 – 1959). Dále se dědil po mužské linii, ale již není domovem v Poličce. „Pamatuji si jako kluk, že betlém byl stavěn na skříních v ložnici a často v naší kuchyni na sektorce. Stavěl se celý a s odlišným pojetím a uspořádáním. V posledních letech byl zapůjčen na faru v Poličce, kde byl každoročně vystavován na výstavě betlémů ale jen po částech, nikdy ne celý. Po vrácení v roce 2008 a mém převzetí stavíme betlém každý druhý rok,“ Jan Andrle, současný majitel.
Mimo jiné můžete na výstavě obdivovat grafiky a kresby s tématem betléma a vánoc ze soukromé sbírky Jarmily Janků. Sběratelka svou rozsáhlou kolekci, více než 100 autorů, doplňuje již třicet let. Některá díla vystavila poprvé právě v Poličce a to malbu Útěk do Egypta od Jiřího Štourače z Bystrého, dvě reprodukce malby od Vlasty Švejdové z Brna, litografii Bible Banana od známého pražského humoristy Jiřího Slívy a dřevořez Klanění tří králů v Litomyšli od Zdeňky Olivové. V grafikách jsou zastoupeny všechny hlavní techniky provedení listů. „Snad někteří vnímaví návštěvníci se zastaví i u některého z panelů, kde výtvarníci malíři a grafici vyjádřili svůj vztah k tomuto svrchovanému fenoménu Vánoc. Věřím, že exponáty jim mohou udělat radost v dnešním přetechnizovaném světě, kde komerce vytlačuje i vánoční atmosféru,“ uvádí Jarmila Janků.
Součástí vánoční výstavy a času adventu jsou i dílničky pro malé i velké návštěvníky. V sobotu 3. 12. 2016 od 13.00 – 15.00 hod. se v betlémskou stáj i postavy svaté rodiny a pastýřů se pod vašima rukama promění dřevěné lékařské špachtle. Oděv postavičkám můžete vyrobit z látek či dřevěných dýh nebo jej namalujete. Betlém je možné zavěsit na jehličnatou větvičku, do prostoru, na zeď i do okna, kde se z něj stane krásná vánoční dekorace nebo i dárek pro naše blízké.  
Další dílna se bude konat v sobotu 10. 12. 2016 opět v čase 13.00 – 15.00 hod. „V době zimního slunovratu a příchodu nového roku vyráběli naši předkové vrkoče a polazy. Měly přinést dobrou úrodu, ochranu, lásku i zdraví. Svěžest jim dodával zelený krušpánek nebo mech a barevné ústřižky látek. Sušené ovoce, ořechy a drobné pečivo na koncích špejlí byly určené jako pamlsky členům rodiny i koledníkům. Na vrkoč, a to je důležité, si s sebou přineste hrneček nebo květináč. Výsledný zápich na stůl bude vypadat jako pestrá kytice. Oproti tomu je polaz podstropní závěs, který symbolizuje sluneční kouli se spoustou paprsků. Jeho příprava trvá asi 1,5 hodiny. Cena obou dílniček je 40,- Kč a součástí je návštěva vánoční výstavy,“ informuje kurátorka akcí a výstavy betlému Stanislava Cafourková. 
Výstava potrvá od 19. listopadu 2016 do 15. ledna 2017. 
Navštívit jí můžete i během vánočních svátků. Více na www.cbmpolicka.cz.
Alena Zavoralová, PR
Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Tylova 114, 572 01 Polička
tel.: +420 461 723 864

Další zprávy z kategorie "Cestování"

29.6.

Řidič nadýchal přes 3 promile

Dechová zkouška toto jenom potvrdila. Nejprve řidič předložil potřebné doklady k řízení vozidla a poté už jen smutně sledoval stupnici změřené hladiny alkoholu v dechu. První měření ukázalo 2,87 a druhé pak 3,02 promile.

Cestování celý článek
31.1.

V Evropském spolkovém domě bylo noční vloupání

Bylo to však pouze pracovník ostrahy krajského úřadu, který oznámil na linku tísňového volání výskyt podezřelého muže s železnou tyčí v ruce, který vnikl do budovy Evropského spolkového domu.

Cestování celý článek
8.7.

Pardubický dopravní podnik ušetřil opakovanými nákupy elektřiny na burze už 3 miliony korun

Při roční spotřebě téměř 5 a půl tisíce megawatthodin jsme tehdy ušetřili téměř 1,3 milionu korun. V příštím roce jsme dokázali snížit cenu o dalších cca 460 tis. Kč,“ uvedl ředitel společnosti Tomáš Pelikán.

Cestování celý článek
23.6.

Pietní akt připomněl 73 let od vypálení Ležáků

„Vypálení Ležáků, stejně tak jako Lidic, ale i další tragédie spojené s druhou světovou válkou je nezbytné připomínat jako součást naší národní historie. Byť daň, kterou český národ za atentát na zastupujícího říšského protektora zaplatil, byla vysoká, ukázal tento čin vzepření se československého národa nacistickému teroru,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Cestování celý článek
17.7.

Historické vlaky na Králicku lákají nejen železniční nadšence

„Zájem cestujících je skutečně velký a jen dokazuje, že podobná turistická atrakce v našem kraji chyběla. Jsem rád, že se nejednalo o prvotní zájem nadšenců železnice, ale že vlaky využívají na svých výletech také rodiny s dětmi. Jízdy historických vlaků zopakujeme určitě i v příštím roce,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V současné době zjišťujeme možnost přidání jednoho osobního vozu k parní soupravě, jelikož po zkušenostech z minulých týdnů současná kapacita nedostačuje zájmu cestujících,“ dodal hejtman Netolický.

Cestování celý článek
4.12.

Lidé brzy dojedou do Dražkovic po nové cyklostezce

Trasa dlouhá přibližně 600 metrů začíná u stávajícího sjezdu do areálu MARO s.r.o. a končí u severního okraje Dražkovic.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting