Bez nového terminálu se rozvoj letiště zpomalí

14.3.

Bez nového terminálu se rozvoj letiště zpomalí

Další rozvoj pardubického letiště se bez nového terminálu pro odbavování cestujících zpomalí, ne-li zastaví. Vedení letiště proto hledá způsob, jak vybudovat terminál, který by letiště posunul zase o kus dál. S jeho stavbou by chtělo začít již v příštím roce.


„Zpracovali jsme strategický finanční plán společnosti do roku 2022, který posuzuje provoz letiště ve třech možných modelech.  Uvažuje o zachování provozu ve stávajících podmínkách, o výstavbě nového terminálu a o vstupu strategického partnera. Výpočty jednotlivých variant se opírají o velmi střízlivé odhady nárůstu provozu na letišti Pardubice do roku 2022 při dodržení podmínek stávajícího územního rozhodnutí, které nám dovoluje za rok odbavit maximálně 250.000 pasažérů,“ řekl Jan Andrlík, ředitel společnosti East Bohemian Airport, která letiště provozuje.

V posledních deseti letech se zvýšil počet odbavených cestujících z necelých 4000 na 125.000. V následujících deseti letech by měl být růst pomalejší, přesto by letiště mělo v roce 2022 využít téměř 248.000 cestujících. „Já jsem přesvědčen, že to bude dříve, ovšem to už se skutečně bez nového terminálu neobejdeme. Dá se očekávat, že pokud se do stavby nepustíme, čeká nás stagnace zájmu leteckých společností a možná i pokles. Již dnes zaznamenáváme nespokojenost přepravců  s časy příletů a jejich klientů s prostředím, v němž jsou odbavováni. Jednání s novými přepravci, majícími zájem o využívání pardubického letiště, končí po prohlídce našeho provizorního terminálu, to je odradí,“ konstatoval ředitel.

Představenstvo společnosti proto navrhuje akcionářům letiště, kterými je město Pardubice a Pardubický kraj, výstavbu nového terminálu. Společnost by na jeho stavbu chtěla získat bankovní úvěr s dobou splatnosti 15 let. Finanční plán dokládá, že společnost je schopna tento úvěr nejen splácet, ale zároveň i generovat zisk na svůj další rozvoj. Stavba terminálu, který je projektován tak, aby měl nízké provozní náklady a přitom splňoval veškeré nároky na moderní zařízení tohoto druhu, by měla stát 250 milionů korun. Nová hala, která má nést jméno Jana Kašpara, by letišti umožnila odbavit během jedné hodiny až 450 cestujících. Takovýto terminál má plně pokrýt potřeby pardubického civilního letiště na 20 až 50 let. Tuto variantu podporuje rada města, která se se strategickým plánem EBA seznámila.

„Třetí variantou je vstup strategického partnera, který by do ní přinesl převážnou část finančních zdrojů potřebných na financování výstavby terminálu. Já osobně tuto variantu nepodporuji, letiště má do budoucna ohromný potenciál,“ konstatoval ředitel Andrlík.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

15.10.

Autostop skončil znásilněním

Po neznámých mužích v tmavé „Audině“ či „Passatu“ (jak dívky uvedly) policisté hned začali pátrat. Vůz brzy nalezli. Poblíž místa, kde byl zaparkován, překvapili i jednoho podezřelého.

Cestování celý článek
10.3.

VČD zahájilo zkoušení Bílé nemoci

Úvodního slova na "zahajovačce" neboli první čtené zkoušce se chopil režisér Mikoláš Tyc, jenž v Pardubicích není tak úplně neznámý, neboť na Malé scéně již připravil inscenované čtení hry Slepice na zádech

Cestování celý článek
16.10.

Leogang: Rakouský lyžařský ráj otevírá už 29. listopadu!

Vítejte ve vyhlášeném rakouském skicirkusu Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, kde letos vypukne lyžařská sezona velkým Ski openingem už 29. listopadu.

Cestování celý článek
7.7.

Potvrzeno, Pardubice jsou městem cyklistů

Soutěž Do práce na kole pořádá iniciativa Auto*Mat od roku 2011. Tehdy se k Praze, kde nápad vznikl, přidaly Pardubice. O rok později přibylo Brno a Liberec, v roce 2013 se už soutěžilo v jedenácti městech, letos se jich zapojilo 19. Z původní zhruba tisícovky lidí, kteří se alespoň na měsíc rozhodli využívat k cestám do práce dopravní prostředek na vlastní pohon, jich letos už bylo téměř 5800.

Cestování celý článek
8.6.

Anketa prověří spokojenost obyvatel

„Jde o první průzkum tohoto typu od schválení strategického plánu města na roky 2014 až 2025. Jeho prostřednictvím získáme informace o spokojenosti obyvatel Pardubic, ale zejména budeme mít vstupní data pro porovnání v dalších letech. Průzkumy se totiž budou konat každé dva roky,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Navíc nám společnost umožnila doplnit dotazník o otázky, které nás zajímají právě z pohledu naplnění strategického plánu a bude v nich i prostor pro náměty respondentů,“ dodal.

Cestování celý článek
8.1.

Pardubický kraj se představí na Regiontouru - již posedmé

16. mezinárodní veletrh turistických možností v regionech Regiontour 2007 se uskuteční 11. - 14. ledna 2007.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting