Cyklista musí být vidět

18.11.

Cyklista musí být vidět

Cyklista musí být vidět

V úterý 15. listopadu proběhla v Pardubicích další z preventivních akcí zaměřených na cyklisty. Policisté z Dopravního inspektorátu Pardubice se této činnosti věnují pravidelně během výkonu služby, v uvedený den si však na pomoc přizvali hosta. Na Hradecké ulici v centru krajského města se spolu s policisty cyklistům věnoval i krajský koordinátor BESIP pro Pardubický kraj pan Otakar Švec. Začátek akce byl naplánován na podvečerní pátou hodinu a to z prostého důvodu. Ve zmíněném čase je již v tomto ročním období tma a policisty zajímalo především více či méně zodpovědné chování cyklistů spočívající ve správném vybavení jízdních kol, zejména co se týče předepsaného osvětlení a reflexních prvků. Tato problematika je aktuální i z hlediska povětrnostních podmínek posledních dní s ohledem na husté mlhy, které se ve městě a okolí vyskytují. Hesla vidět a být viděn se bohužel ne každý cyklista drží a to i přesto, že právě být viděn je pro cyklistu základní předpoklad pro bezpečný návrat. Policisté zkontrolovali během dvou hodin několik desítek cyklistů a setkali se s rozmanitým způsobem osvětlení jízdních kol od prakticky žádného až po kola příkladně vybavená. Drobné nedostatky šlo vyřešit domluvou, ve dvou případech se však muži zákona uchýlili k uložení blokové pokuty. Oba stroje totiž trpěly absencí jakéhokoliv osvětlení nebo odrazky, což je zejména při jízdě po tmě spojené s hustou mlhou značně rizikové. Všichni kontrolovaní cyklisté byli z rukou mužů zákona nebo rukou pana Švece obdarováni reflexními páskami k připevnění na oděv a informačními materiály. A jak má správně vybavené jízdní kolo po stránce osvětlení vypadat? Odrazová skla oranžové barvy musí být minimálně po jednom kuse umístěny ve výpletu předního i zadního kola a také na obou pedálech. Odrazka bíle barvy musí být umístěna na jízdním kole zpředu a červené barvy vzadu. Při snížené viditelnosti (tma, hustá mlha, déšť nebo sněžení) je nutné mít na jízdním kole umístěna a v činnosti světla, vpředu bílé a vzadu červené barvy. Vhodné je i použití doplňkových reflexních prvků, ať už se jedná o reflexní vesty, oblečení s všitými reflexními prvky nebo reflexní pásky na oděv, které je nejlépe umístit na kalhoty, kde jsou v přiměřené výšce s ohledem na reflektory automobilů a k tomu se při šlapání pohybují. Dobře působí i reflexní návleky na dráty výpletu kol. Věřte, že při užití těchto materiálů vás řidič motorového vozidla nebo ostatní účastníci silničního provozu spatří na několikanásobně delší vzdálenost.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

2.9.

Autogramiáda v autobuse

Hlavním partnerem tohoto netradičního soutěžního klání je televize Prima. „Setkání s herci je pro soutěžící vždy velmi lákavou výhrou. Nejen proto očekáváme o soutěž velký zájem,“ sdělil marketingový ředitel televize Prima Aleš Pýcha a dodává: „ A závěrečná autogramiáda v autobuse bude určitě příjemným bonusem.“

Cestování celý článek
25.2.

Mrtvé rameno v Polabinách se dočká revitalizace

Revitalizace zahrnuje zprůtočnění koryta mrtvého ramene Labe odtěžením sedimentů, výchovný zásah do břehových a přilehlých porostů a počítá se samozřejmě i s náhradní výsadbou dřevin. Obnovení průtoku bude zajištěno přívodním a odpadním potrubím. Realizací projektu bude zachována druhová diverzita území i životní podmínky pro vzácné a chráněné organismy, dojde k celkovému zlepšení hygienických poměrů a mikroklimatu v dané lokalitě.

Cestování celý článek
5.11.

Ceny garáží v Pardubickém kraji meziročně klesly o více než pět procent, jejich nabídka je malá

Medián inzertních cen* prodávaných garáží se v Pardubickém kraji za poslední rok snížil na 189 000 Kč, což odpovídá poklesu o více než 5 %.

Cestování celý článek
18.6.

Setkání česko-americké vědecké společnosti The Comenius Academic Club se letos koná ve Spojených státech amerických

O úspěšné spolupráci Klubu svědčí také vydávání odborného časopisu Comenius, který vychází dvakrát ročně. „Před třemi týdny se podařilo vydat první číslo tohoto ročníku.

Cestování celý článek
21.3.

Oprava silnice ze Starých Čivic ke Starému Máteřovu

V letošním roce dojde k opravě silnice číslo III/32228, a to v úseku od křižovatky Staré Čivice do obce Starý Máteřov.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting