Cyklista musí být vidět

18.11.

Cyklista musí být vidět

Cyklista musí být vidět

V úterý 15. listopadu proběhla v Pardubicích další z preventivních akcí zaměřených na cyklisty. Policisté z Dopravního inspektorátu Pardubice se této činnosti věnují pravidelně během výkonu služby, v uvedený den si však na pomoc přizvali hosta. Na Hradecké ulici v centru krajského města se spolu s policisty cyklistům věnoval i krajský koordinátor BESIP pro Pardubický kraj pan Otakar Švec. Začátek akce byl naplánován na podvečerní pátou hodinu a to z prostého důvodu. Ve zmíněném čase je již v tomto ročním období tma a policisty zajímalo především více či méně zodpovědné chování cyklistů spočívající ve správném vybavení jízdních kol, zejména co se týče předepsaného osvětlení a reflexních prvků. Tato problematika je aktuální i z hlediska povětrnostních podmínek posledních dní s ohledem na husté mlhy, které se ve městě a okolí vyskytují. Hesla vidět a být viděn se bohužel ne každý cyklista drží a to i přesto, že právě být viděn je pro cyklistu základní předpoklad pro bezpečný návrat. Policisté zkontrolovali během dvou hodin několik desítek cyklistů a setkali se s rozmanitým způsobem osvětlení jízdních kol od prakticky žádného až po kola příkladně vybavená. Drobné nedostatky šlo vyřešit domluvou, ve dvou případech se však muži zákona uchýlili k uložení blokové pokuty. Oba stroje totiž trpěly absencí jakéhokoliv osvětlení nebo odrazky, což je zejména při jízdě po tmě spojené s hustou mlhou značně rizikové. Všichni kontrolovaní cyklisté byli z rukou mužů zákona nebo rukou pana Švece obdarováni reflexními páskami k připevnění na oděv a informačními materiály. A jak má správně vybavené jízdní kolo po stránce osvětlení vypadat? Odrazová skla oranžové barvy musí být minimálně po jednom kuse umístěny ve výpletu předního i zadního kola a také na obou pedálech. Odrazka bíle barvy musí být umístěna na jízdním kole zpředu a červené barvy vzadu. Při snížené viditelnosti (tma, hustá mlha, déšť nebo sněžení) je nutné mít na jízdním kole umístěna a v činnosti světla, vpředu bílé a vzadu červené barvy. Vhodné je i použití doplňkových reflexních prvků, ať už se jedná o reflexní vesty, oblečení s všitými reflexními prvky nebo reflexní pásky na oděv, které je nejlépe umístit na kalhoty, kde jsou v přiměřené výšce s ohledem na reflektory automobilů a k tomu se při šlapání pohybují. Dobře působí i reflexní návleky na dráty výpletu kol. Věřte, že při užití těchto materiálů vás řidič motorového vozidla nebo ostatní účastníci silničního provozu spatří na několikanásobně delší vzdálenost.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

18.11.

Destinační společnost Východní Čech vydala čtrnácté vydání Turistických novin

Připraveny jsou novinky z největších krajských skiareálů, ale také pozvánky na některé zajímavé výstavy a samozřejmě i adventní programy.

Cestování celý článek
16.4.

Světový den hlasu v Pardubické krajské nemocnici

Vyšetření v rámci dne otevřených dveří je bezplatné. Foniatrická ambulance v Pardubické krajské nemocnici je umístěna v přízemí budovy č. 6, kde sídlí Ušní, nosní a krční oddělení.

Cestování celý článek
10.2.

Hradec Králové dá hasičům dva a čtvrt milionu korun

Městský rozpočet počítá na letošní rok pro profesionální hasiče s částkou 2,25 milionu korun, která je určena na nákup užitkového automobilu, na výměnu vrat garážové haly HARD, a to včetně souvisejících úprav. Dále bude z této částky hrazená i údržba a oprava elektronických sirén systému DUPLEX na území Hradce Králové, opraveny budou díky ní i podlahy výjezdových garáží královéhradecké požární stanice.

Cestování celý článek
13.3.

Rychlostní silnice R35 je vládní prioritou

Ministr slibuje finanční prostředky na přípravu výstavby komunikace ještě v letošním roce.

Cestování celý článek
12.5.

Česká inspekce životního prostředí uložila vloni skoro tři tisíce pokut za 148 milionů

Celková výše pokut klesla oproti roku 2013 o zhruba 20 milionů, což bylo způsobeno ukládáním nižších pokut za drobnější delikty. „Za poslední tři roky mají počty pokut ve všech složkách vzrůstající tendenci, nejvíce je jich ukládáno za odpady,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Cestování celý článek
6.6.

Unikátní novinka pro cestující: Lidé začali hodnotit řidiče a linky hromadné dopravy

Za první měsíc od spuštění projektu lidé poslali vedení dopravního podniku již téměř 200 hodnocení. Mnoho z nich se týká jednotlivých linek, ochoty řidičů či technických zálažitostí, jako jsou dobíjecí karty či terminály.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting