Cyklista musí být vidět

18.11.

Cyklista musí být vidět

Cyklista musí být vidět

V úterý 15. listopadu proběhla v Pardubicích další z preventivních akcí zaměřených na cyklisty. Policisté z Dopravního inspektorátu Pardubice se této činnosti věnují pravidelně během výkonu služby, v uvedený den si však na pomoc přizvali hosta. Na Hradecké ulici v centru krajského města se spolu s policisty cyklistům věnoval i krajský koordinátor BESIP pro Pardubický kraj pan Otakar Švec. Začátek akce byl naplánován na podvečerní pátou hodinu a to z prostého důvodu. Ve zmíněném čase je již v tomto ročním období tma a policisty zajímalo především více či méně zodpovědné chování cyklistů spočívající ve správném vybavení jízdních kol, zejména co se týče předepsaného osvětlení a reflexních prvků. Tato problematika je aktuální i z hlediska povětrnostních podmínek posledních dní s ohledem na husté mlhy, které se ve městě a okolí vyskytují. Hesla vidět a být viděn se bohužel ne každý cyklista drží a to i přesto, že právě být viděn je pro cyklistu základní předpoklad pro bezpečný návrat. Policisté zkontrolovali během dvou hodin několik desítek cyklistů a setkali se s rozmanitým způsobem osvětlení jízdních kol od prakticky žádného až po kola příkladně vybavená. Drobné nedostatky šlo vyřešit domluvou, ve dvou případech se však muži zákona uchýlili k uložení blokové pokuty. Oba stroje totiž trpěly absencí jakéhokoliv osvětlení nebo odrazky, což je zejména při jízdě po tmě spojené s hustou mlhou značně rizikové. Všichni kontrolovaní cyklisté byli z rukou mužů zákona nebo rukou pana Švece obdarováni reflexními páskami k připevnění na oděv a informačními materiály. A jak má správně vybavené jízdní kolo po stránce osvětlení vypadat? Odrazová skla oranžové barvy musí být minimálně po jednom kuse umístěny ve výpletu předního i zadního kola a také na obou pedálech. Odrazka bíle barvy musí být umístěna na jízdním kole zpředu a červené barvy vzadu. Při snížené viditelnosti (tma, hustá mlha, déšť nebo sněžení) je nutné mít na jízdním kole umístěna a v činnosti světla, vpředu bílé a vzadu červené barvy. Vhodné je i použití doplňkových reflexních prvků, ať už se jedná o reflexní vesty, oblečení s všitými reflexními prvky nebo reflexní pásky na oděv, které je nejlépe umístit na kalhoty, kde jsou v přiměřené výšce s ohledem na reflektory automobilů a k tomu se při šlapání pohybují. Dobře působí i reflexní návleky na dráty výpletu kol. Věřte, že při užití těchto materiálů vás řidič motorového vozidla nebo ostatní účastníci silničního provozu spatří na několikanásobně delší vzdálenost.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

11.1.

Vánoční stromy z hradeckých náměstí zahřejí pejsky v útulku

Hned po Třech králích, tedy 7. ledna, přijely k dosloužilým vánočním stromům vozy s plošinami a pracovníci městské organizace z nich začali odstrojovat světelné řetězy a dekorace. Dnes už míří stromy k zemi.

Cestování celý článek
17.12.

Domov na hradě Rychmburk se dočká nejen nové střechy

S opravami také souvisí omezený vjezd vozidel na nádvoří hradu. Termín dokončení stavby je naplánován na 31. května 2015.

Cestování celý článek
5.9.

Ze Slovenska dorazili odborníci na dopravu

Vzájemné pracovní návštěvy delegací partnerských regionů jsou již několikaletou tradicí, obě strany považují výměnu zkušeností za užitečnou. Potvrdil to i ředitel Správy a údržby cest Prešovského samosprávného kraje Vladimír Kozák: „Už jenom to, že se setkáváme a můžeme porovnávat zkušenosti je pro nás posun. Řešíme podobné věci, podobné problémy a můžeme se vzájemně inspirovat.“

Cestování celý článek
26.8.

Vísku u Jevíčka bude řídit ministerský úředník

Pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a podaří se v obci postavit kandidátní listiny pro dodatečný termín voleb. Ten ministr vnitra vyhlásí do 30 dnů po uveřejnění celkových výsledků voleb do zastupitelstev obcí,“ vysvětluje hejtman Martin Netolický.

Cestování celý článek
11.7.

Kam se knihy o prázdninách podívají?

V průběhu července a srpna mají čtenáři krajské knihovny možnost vyhrát balík knih dle vlastního výběru. Ve hře jsou totiž tři poukazy v hodnotě 500 Kč na nákup v Kosmasu.

Cestování celý článek
1.4.

Hledají se dobrovolníci do Olympijského parku Pardubice 2016! Odměna je nemine

Po skončení odpracovaného turnusu si pak toto ošacení bude moci ponechat jako dárek,“ sdělila Dana Valášková s tím, že v dotazníku je z tohoto důvodu i kolonka k zaškrtnutí požadované konfekční velikosti. Pro všechny dobrovolníky v Olympijském parku Pardubice 2016 město zajistí také pravidelnou stravu a pitný režim. Uhradí za ně i potřebná pojištění.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting