Den dopravy 2016: Oslavy vzdají hold Janu Kašparovi i dalším velikánům dopravy

20.5.

Den dopravy 2016: Oslavy vzdají hold Janu Kašparovi i dalším velikánům dopravy

 Už počtvrté si Pardubice a Pardubický kraj připomenou význam a odkaz osobností, které se zasloužily o rozvoj dopravy nejen v našem regionu, ale i v českých zemích. Letošní program DNE DOPRAVY se věnuje především dvěma výročím průkopníka aviatiky Jana Kašpara. Koná se u příležitosti 133. výročí jeho narození a také 105. výročí jeho slavného letu z Pardubic do Prahy.


Den dopravy se koná už od roku 2013, kdy Společnost Jana Kašpara předala veřejnosti zrekonstruovanou hrobku průkopníka aviatiky a pardubického rodáka Ing. Jana Kašpara. Od té doby se koná pravidelně a postupně se k oslavám Jana Kašpara přidávají i další osobnosti. Letos to bude kromě aviatika i vynálezce lodního šroubu, chrudimský rodák Josef Ressel. Je tomu totiž 150 let, co jeho patent, který ovlivnil celý svět, uznala Akademie věd ve Washingtonu. Josefu Resselovi bude později věnován samostatný program, v tradičním termínu 20. května se bude Den dopravy věnovat především Janu Kašparovi. „Letos si připomínáme hned dvě výročí spojená s aviatikem Ing. Janem Kašparem. Dopolední program bude tradičním pietním aktem, odpoledne budeme Jana Kašpara oslavovat přímo nedaleko jeho bydliště – na třídě Míru,“ slibuje předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.

Poděkování Janu Kašparovi vyjádřil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický: „Dlouho bylo jeho jméno zapomenuto, stejně tak jako jeho slavný let. Dnes však všichni víme, že za skutečnost, že jsou Pardubice významným dopravním uzlem, patří poděkování i Janu Kašparovi.“

Program na třídě Míru začne už ve 13 hodin, a pokud bude počasí přát, skončí až v 16 hodin. Happening „Pocta Janu Kašparovi“ proběhne poblíž fontány, tedy nedaleko místa, kde stával hotel Veselka. Právě tam se v roce 1883 průkopník české aviatiky Jan Kašpar narodil. A tahle lokalita je vybrána ještě z dalšího důvodu. Právě tady by mohla stát socha Jana Kašpara z dílny sochaře Františka Bálka. „Zastupitelstvo města Pardubic nedávno realizaci této sochy schválilo. Tento postoj naše společnost, rodina Jana Kašpara i představitelé spolků zabývajících se počátky českého letectví, vítá. Město tak konečně vyřešilo dlouholetý problém, jak tak významnou osobnost, jakou byl Jan Kašpar, vhodně uctít. V souvislosti s tím udělíme děkovné listy a vyzveme Pardubáky, aby také na sochu přispěli,“ dodává předseda Jiří Kotyk.

A protože Jan Kašpar byl moderní člověk, který měl rád zábavu, ponese se v tomto duchu i program odpoledního happeningu. Připravena je například světová premiéra jediného exponátu speciálního jízdního kola, jehož autory inspiroval právě Jan Kašpar. Na své si přijdou i dámy, které budou moci obdivovat kostýmy, které si zahrály ve filmu Lída Baarová. OPEN AIR MODE SHOW s nádechem první republiky bude totiž také součástí oslav Jana Kašpara.

Den dopravy se koná v rámci projektu Dopravní festival 2016, který vznikl ve snaze uspořádat všechny akce zaměřené na obor dopravy pod jednou hlavičkou. Záštitu nad akcí přijala celá řada osobností – prezident ČR Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček, ministr dopravy Dan Ťok, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek a také primátor města Pardubice Martin Charvát.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

16.3.

Musíme si pomáhat. Češi věří na dobré skutky i karmu

Na filantropy v našem okolí pravidelně myslí Nadace Via, která už 20 let každoročně oceňuje dobrodince a lidi, kteří pomáhají ve svém okolí. „Udělením ceny Via Bona se každoročně snažíme vyzdvihnout práci lidí, kteří věnují svůj čas a energii druhým nebo svému okolí,“ vysvětluje Zdeněk Mihalco z Nadace Via.

Cestování celý článek
15.7.

Dopravně bezpečnostní akce

Včera na Pardubicku proběhla "blesková" dopravní akce.

Cestování celý článek
2.7.

Uvítáme svědectví k nehodám

Pokud jste popsanou kolizi viděli a mohli byste nám k ní sdělit informace, přijmeme je na lince 158 nebo na telefonním čísle 974 578 251.

Cestování celý článek
12.3.

Lady Milena Grenfell-Baines zavzpomíná na pohnutý osud židovských dětí

„Zároveň si tímto filmem připomeneme nadcházející životní jubileum sira Nicholase Wintona, který v loňském roce oslavil úctyhodných sto čtyři let. Jeho akce na záchranu židovských dětí z obsazeného Československa v roce 1939 vyvolávají dodnes nesmírnou úctu a obdiv. Jejich symbolika přesahuje vypjaté válečné momenty a promítá se i do všedního života každého z nás. V současné době probíhá petiční kampaň za nominaci Sira Wintona na Nobelovu cenu Míru,“ připomíná Koblížková.

Cestování celý článek
16.9.

Je to třetí největší investice v historii kraje

Pardubický kraj se snaží být dobrým správcem svého majetku a zároveň se snaží co nejvíce ulehčit život svým občanům.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting