Domov na hradě Rychmburk se dočká nejen nové střechy

17.12.

Domov na hradě Rychmburk se dočká nejen nové střechy


Nové střechy, krovů i stropu se dočká Domov na hradě Rychmburk. Stavební úpravy byly v této příspěvkové organizaci Pardubického kraje zahájeny začátkem října. „Provoz v domově pro lidi s chronickým duševním onemocněním je kvůli havarijnímu stavu objektu omezen již téměř dva roky,“ vysvětluje krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola.


      V prosinci 2011 spadla část omítek ze stropu v jedné z obytných místností, následně bylo celé 2. patro uzavřeno a muselo být odstěhováno 21 klientů. „Po havárii byla snížena kapacita z 62 na 37 klientů a z toho důvodu muselo odejít také devět zaměstnanců,“ říká ředitelka domova Marie Zelenková.


     „Pardubický kraj v průběhu roku 2012 jako zřizovatel zjišťoval rozsah závad, nutných oprav a připravoval stavební projekt. Protože Domov své služby provozuje na hradě ze 13. století, je jeho rekonstrukce velmi náročná i z hlediska památkové péče,“ vysvětlil složitost oprav krajský radní Pavel Šotola.


     Pardubický kraj se po veškerých odborných analýzách rozhodl pro opravení havarijního stavu a následné obnovení kapacity domova. Ve výběrovém řízení zvítězila firma ARCHATT PAMÁTKY spol. s.r.o. Na budově hradu bude kompletně rekonstruován krov včetně krytiny a klempířských prvků, opraveny budou stropy ve druhém patře a zateplení a oprava čeká i podlahy půdy. Dřevěné konstrukce napadené dřevokaznými škůdci budou sanovány.
     „Předpokládaná cena stavby dle zadávací dokumentace byla necelých 16 milionů korun, vysoutěžená cena je ale o pět milionů nižší,“ konstatuje Ludmila Navrátilová, krajská radní zodpovědná za investice a majetek. „Stavební práce jsou rozdělené na několik etap a provoz domova bude při nich omezen,“ dodává. Bylo postaveno lešení, lávka a stavební výtah, jsou odkrývány stropní povaly a průběžně probíhají kontrolní dny stavby. Současně byl vyhlášen zákaz vstupu do dolní zahrady a parku. S opravami také souvisí omezený vjezd vozidel na nádvoří hradu. Termín dokončení stavby je naplánován na 31. května 2015.


     „Klienti, zaměstnanci i návštěvníci jsou během stavebních prací průběžně informováni o bezpečnosti a nastávajících omezeních,“ vysvětluje ředitelka domova Marie Zelenková. „Za všechny bych chtěla poděkovat především zřizovateli ale i všem ostatním, kterým není lhostejný osud lidí s dlouhodobým duševním onemocněním, za to, že umožnili nadále poskytovat prostřednictvím zaměstnanců odbornou pomoc klientům domova, kterou potřebují individuálně dle míry svého onemocnění a za to, že mohou nadále být na hradě Rychmburk doma,“ dodává Marie Zelenková.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

20.11.

Modernizovaný průtah v Lanškrouně slouží řidičům

Modernizovaný úsek průtahu městem byl včera 19. listopadu slavnostně uveden do provozu v Lanškrouně.

Cestování celý článek
24.11.

Hana Štěpánová: Školení pro obce využilo už 330 starostů a starostek

Po roce působení ve funkci radní pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace může dlouholetá starostka a nyní místostarostka Morašic u Litomyšle Hana Štěpánová zhodnotit, co se kraji daří dělat pro starosty obcí.

Cestování celý článek
4.4.

Dopravu v Pardubicích čekají komplikace

Intervaly na semaforu budou podle správců komunikací upraveny tak, aby byla zajištěna co nejlepší průjezdnost vozidel, přesto je třeba v tomto místě až do července počítat se zpomalením dopravy a zejména ve špičce se vznikem kolon. Kompletně bude rekonstrukce nadjezdu, včetně terénních úprav, hotova v říjnu.

Cestování celý článek
14.3.

Kritický stav v regionu Želivky by mohly vyřešit peníze z Unie

„Nejprve jsme s experty popsali současný kritický stav a následně jsem s týmem odborníků a starostů připravili akční plán a potřebné kroky. Nyní je potřeba dořešit financování, které je možné provést z Evropských fondů,“ tvrdí Zdechovský, který je jako jediný zástupce z České republiky v Evropském parlamentu členem rozpočtového výboru. „O problému v okolí Želivky jsem začal již v roce 2014 jednat s politiky, vládou i ministerstvy. Myslím, že je čas se posunout dále,“ popisuje dlouhý proces Zdechovský.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting