Domov na hradě Rychmburk se dočká nejen nové střechy

17.12.

Domov na hradě Rychmburk se dočká nejen nové střechy


Nové střechy, krovů i stropu se dočká Domov na hradě Rychmburk. Stavební úpravy byly v této příspěvkové organizaci Pardubického kraje zahájeny začátkem října. „Provoz v domově pro lidi s chronickým duševním onemocněním je kvůli havarijnímu stavu objektu omezen již téměř dva roky,“ vysvětluje krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola.


      V prosinci 2011 spadla část omítek ze stropu v jedné z obytných místností, následně bylo celé 2. patro uzavřeno a muselo být odstěhováno 21 klientů. „Po havárii byla snížena kapacita z 62 na 37 klientů a z toho důvodu muselo odejít také devět zaměstnanců,“ říká ředitelka domova Marie Zelenková.


     „Pardubický kraj v průběhu roku 2012 jako zřizovatel zjišťoval rozsah závad, nutných oprav a připravoval stavební projekt. Protože Domov své služby provozuje na hradě ze 13. století, je jeho rekonstrukce velmi náročná i z hlediska památkové péče,“ vysvětlil složitost oprav krajský radní Pavel Šotola.


     Pardubický kraj se po veškerých odborných analýzách rozhodl pro opravení havarijního stavu a následné obnovení kapacity domova. Ve výběrovém řízení zvítězila firma ARCHATT PAMÁTKY spol. s.r.o. Na budově hradu bude kompletně rekonstruován krov včetně krytiny a klempířských prvků, opraveny budou stropy ve druhém patře a zateplení a oprava čeká i podlahy půdy. Dřevěné konstrukce napadené dřevokaznými škůdci budou sanovány.
     „Předpokládaná cena stavby dle zadávací dokumentace byla necelých 16 milionů korun, vysoutěžená cena je ale o pět milionů nižší,“ konstatuje Ludmila Navrátilová, krajská radní zodpovědná za investice a majetek. „Stavební práce jsou rozdělené na několik etap a provoz domova bude při nich omezen,“ dodává. Bylo postaveno lešení, lávka a stavební výtah, jsou odkrývány stropní povaly a průběžně probíhají kontrolní dny stavby. Současně byl vyhlášen zákaz vstupu do dolní zahrady a parku. S opravami také souvisí omezený vjezd vozidel na nádvoří hradu. Termín dokončení stavby je naplánován na 31. května 2015.


     „Klienti, zaměstnanci i návštěvníci jsou během stavebních prací průběžně informováni o bezpečnosti a nastávajících omezeních,“ vysvětluje ředitelka domova Marie Zelenková. „Za všechny bych chtěla poděkovat především zřizovateli ale i všem ostatním, kterým není lhostejný osud lidí s dlouhodobým duševním onemocněním, za to, že umožnili nadále poskytovat prostřednictvím zaměstnanců odbornou pomoc klientům domova, kterou potřebují individuálně dle míry svého onemocnění a za to, že mohou nadále být na hradě Rychmburk doma,“ dodává Marie Zelenková.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

26.2.

V Pardubické nemocnici se bude konat 18. pracovní setkání Makulárního klubu a vedle přednášek opět nabídne i videopřenosy operací.

Podobně jako v minulých letech je do dopoledního programu 18. pracovního setkání Makulárního klubu zařazen videopřenos ze dvou operací z operačního sálu do posluchárny s odborným komentářem.

Cestování celý článek
6.5.

Čeští herci, slovenská režisérka a holandská komedie na pardubické Malé scéně ve dvoře

Ve smutně veselé komedii se diváci dozvědí, co všechno se může stát, když se dva cizí lidé potkají na jedné lavičce v kopcovitém kraji provincie Limburg. Zatímco vůkol panuje ticho a klid, dokonce ani kouř z pivovarských komínů nechce stoupat, zkrachovalý herec a bývalá lékárnice podnikají pouť napříč krajinou lidství…

Cestování celý článek
21.9.

Nebezpečná odbočka na Doubravice dostane semafory

Režim semaforů bude nastavený tak, aby primárně na silnici I. třídy svítila zelená, a až při určitém počtu aut jedoucích z vedlejší silnice provoz na hlavní silnici zastavily.

Cestování celý článek
11.3.

IDS po měsíci zkušebního provozu

Pro cestující, kteří používají platbu elektronickou peněženkou a nebo platí hotově, žádné komplikace nevzniknou.

Cestování celý článek
25.8.

Dopravní podnik města Pardubic uzavírá stanici 17.listopadu

Nejbližší obsluhované zastávky jsou Palackého, Masarykovo nám. a Na Spravedlnosti.

Cestování celý článek
10.12.

TECHNOhrátky ukončily slavnostně letošní rok na zámku v Pardubicích

Nejúspěšnější žáci základních i středních škol obdrželi ceny v podobě videokamer, MP3 přehrávačů, webových kamer či další elektrotechniky, nástrojů, nářadí a knih. Hodnotnými cenami přispěl také Svaz průmyslu a dopravy ČR i společnosti Iveco Vysoké Mýto a Bühler CZ Źamberk.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting