Hana Štěpánová: Školení pro obce využilo už 330 starostů a starostek

24.11.

Hana Štěpánová: Školení pro obce využilo už 330 starostů a starostek

Po roce působení ve funkci radní pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace může dlouholetá starostka a nyní místostarostka Morašic u Litomyšle Hana Štěpánová zhodnotit, co se kraji daří dělat pro starosty obcí.

 

Proč jste se pustila do organizace školení pro starosty?

Domnívám se, že na rozvoj regionu mají největší vliv právě starostové a starostky měst a obcí. Tito lidé se musí orientovat v nejrůznější legislativě, která se mění, a to často v neprospěch lidí a samosprávných celků. Takový představitel obce musí být i dobrým manažerem, musí umět jednat s lidmi, musí zachovat chladnou hlavu při nepředvídaných událostech, musí, musí, musí… Také by měl umět zůstat „soukromou osobou“ a mít několik hodin v týdnu jen sám pro sebe. Školení bývají často pro starosty finančně a časově náročná, proto jsem je chtěla přiblížit do regionu a nabídnout je obcím bezplatně.

Letos se uskutečnila série čtyř školení na různých místech kraje, jakým byl o ně zájem?

Celkově prošlo školeními 330 zástupců obcí. Největší zájem byl o poslední téma letošního roku, tedy Zákon o ochraně osobních údajů – GDPR. Účinnost zákona začíná od 25. května 2018. Potřebuje k sobě schválit ještě jeden zákon o tom, jak se to bude provádět. Vzhledem k tomu, že jej noví poslanci zřejmě nestihnou do května uvést v život, tak se budeme řídit evropskou směrnicí. Téma zaznamenalo vysokou účast ne proto, že by bylo tak zajímavé a neodolatelné, ale je to zase jeden z těch zákonů, kdy EU a stát žene samosprávy a jejich příspěvkové organizace do kouta. Nevíš, nesplníš, nezaplatíš pověřence, tak zaplatíš vysokou pokutu. Je to zákon, který se pere se zákonem o střetu zájmů. Prapodivná existence dvou zákonů, kde si každý vede svou, nesmlouvavě.

Počítáte s tím, že školení budou pokračovat i v příštím roce?

Určitě s tím počítáme, rádi bychom měli v každém čtvrtletí jedno školení, stejně jako letos. Zatím konzultujeme témata, která budou pro starosty nejvíce potřebná a aktuální. Bude to problematika zákonů a jejich změn, které ovlivňují fungování obcí a měst. Jedno  vzdělávání bude určitě zaměřené  na osobní rozvoj starostů. Myslím, že je to velmi důležitá pomoc, která se kraji vrátí. Stále se totiž držím hesla, že jaký je starosta, taková je obec, jaké jsou obce a města, takový je kraj.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

5.8.

Kraj chtěl zlepšit dopravu. Projekt byl odmítnut

Protože jízdné dopravcům nepokryje jejich náklady, mají ze zákona nárok na jejich úhradu.

Cestování celý článek
17.10.

Jedna z posledních letošních vyjížděk nedopadla pro motorkáře dobře.

Cestu motorkářům v obci Lichkov pravděpodobně zkřížil třiašedesátiletý řidič osobního vozidla značky Citroen Berlingo, který jim krátce před jednou hodinou po poledni patrně nedal při odbočování z hlavní silnice na vedlejší přednost v jízdě.

Cestování celý článek
12.9.

Trénovat mozek v MHD mohou cestující už po celé České republice

V rámci průzkumu úspěšnosti hádanek v rámci vysílání v MHD proběhl průzkum přímo mezi cestujícími v Pardubicích. Zúčastnilo se ho 200 osob ve věku 15 až 75 let.

Cestování celý článek
30.5.

Aviatická pouť se blíží

Pokud návštěvníci ze směru od Přelouče chtějí využít parkování na silnici I/37 s nabídkou na železniční dopravu motoráčkem na Letiště, budou navigováni dopravním značením z křižovatky za Starými Čívicemi, obchvatem přes Starý Máteřov a Staré Jesenčany na silnici I/37 od Chrudimi do prostoru jednosměrného provozu vymezeného pro parkování.

Cestování celý článek
4.7.

Jak se zachovat při dopravní nehodě? Dobře vyhodnoťte situaci a snažte se při rozhodování zachovat chladnou hlavu

Účastníkem dopravní nehody se nechce stát nikdo z nás. O to důležitější je vědět, jak se v této situaci zachovat. Pokud účastník není zraněný, případně není v šoku, měl by dodržovat postupy, které mohou ostatním zachránit život.

Cestování celý článek
20.5.

Autobus plný dětí havaroval nedaleko Hlinska

. Zraněné si do péče převzala zdravotnická záchranná služba, která je převezla do nemocnice. Na místo byl vyslán náhradní autobus pro děti z 2. a 3. tříd ZŠ, které cestovaly na plavání.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting