Inspektoři ČIŽP kontrolovali boty z dovozu, ze 12 vzorků neprošly dva

5.2.

Inspektoři ČIŽP kontrolovali boty z dovozu, ze 12 vzorků neprošly dva

Ve druhém pololetí roku 2015 se inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zaměřili na kontrolu přítomnosti látky dimethyl-fumarát v předmětech. Kontrolovali boty z dovozu. V jednom případě obsahovala pracovní obuv dimethyl-fumarát, jehož stanovený limit byl překročen 512 krát. Používání této látky je omezeno evropským nařízením REACH.

„U pěti náhodně vybraných dodavatelů jsme odebrali 12 vzorků dovozové obuvi vyskytující se v běžné prodejní síti a nechali je prověřit v akreditované laboratoři. Požadavkům legislativy nakonec nevyhověly pouze dva, přičemž stanovené limity byly překročeny o několik řádů,“ komentoval kontroly Martin Marko z ČIŽP, specialista na chemické látky.

V nařízení REACH je obsah dimethyl-fumarátu v předmětech omezen. Látka se nesmí používat v předmětech ani v žádných jejich částech v koncentracích vyšších než 0,1 mg/kg. Pokud tomu tak je, nesmí být předměty uváděny na trh. Dimethyl-fumarát se používal jako biocid pro ošetření některých výrobků z důvodu přepravy a skladování. Jeho používání v předmětech, které přichází do styku s kůží, může vyvolávat kontaktní dermatitidu (zarudnutí, svědění, pálení). Týká se to zejména obuvi nebo pohovek, což potvrzují i případy nehod zaznamenané v rámci systému RAPEX.

Oba předměty (obuv) pod názvem „Dog dobrman“, EAN: 8591940300111, číslo šarže OA21-465/2014 a „Obuv Terier S1“, EAN: 8591940095697, číslo šarže OA21-238/2013, které podle výsledků analýzy nevyhověly požadavkům nařízení REACH, byly dovezeny z Číny společností CANIS SAFETY a.s., Poděbradská 260/59, Hloubětín, 198 00 Praha 9.

„S dodavatelem uvádějícím tyto nevyhovující předměty na trh v České republice jsme zahájili správní řízení a uložili mu nápravné opatření ke stažení vadné šarže obuvi z trhu. Pokuta ve výši 200 tisíc korun udělená za porušení Evropského nařízení REACH už nabyla právní moci. Společnost CANIS SAFETY a.s. provedla okamžitě nápravu a zajistila informování distributorů i veřejnosti o vadné šarži obou závadných výrobků,“ řekl Marko.

Informace o závadné obuvi inspektoři následně oznámili do systému RAPEX (rychlý výstražný informační systém Evropské unie o nebezpečných spotřebitelských výrobcích nepotravinářského charakteru).

Obuv „Dog dobrman“, EAN: 8591940300111, číslo šarže OA21-465/2014 - obsahuje nebezpečnou látku dimethyl-fumarát v nadlimitním množství 51,22 mg/kg, čímž překračuje 512 x povolený limit. Číslo oznámení RAPEX: A12/0051/16

Další zprávy z kategorie "Cestování"

20.5.

Autobus plný dětí havaroval nedaleko Hlinska

. Zraněné si do péče převzala zdravotnická záchranná služba, která je převezla do nemocnice. Na místo byl vyslán náhradní autobus pro děti z 2. a 3. tříd ZŠ, které cestovaly na plavání.

Cestování celý článek
7.10.

Pardubice chtějí své cyklisty rozmazlovat

Pardubice sice už dnes patří mezi českými městy k nejpřátelštějším místům pro cyklisty.

Cestování celý článek
22.12.

Do Východočeského divadla i na Štědrý den

Během letošního večera bude dokončena sbírka na srdce Duchovního zvonu bohyně Thálie, který vznikl na základě předchozí veřejné sbírky zahájené před čtyřmi roky právě při Štědrovečerním zpívání. Zvon podle výtvarného návrhu herce Pavla Novotného na Pernštýnském náměstí veřejně odlila a ve své dílně v Brodku u Přerova dokončila uznávaná zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová.

Cestování celý článek
3.12.

Námraza omezila dopravu v celém kraji

Pondělní vytrvalý déšť se v průběhu noci začal měnit na sněhové přeháňky a na silnice začala padat ledovka. „Situaci jsem osobně sledoval už od večerních hodin a musím pochválit pracovníky Správy a údržby silnic Pardubického kraje, kterým se podařilo kalamitu velmi dobře zvládnout. Vozy údržby najezdily na 14 tisíc kilometrů při ošetřování vozovek a na některá místa se auta vracela za noc až šestkrát,“ konstatoval hejtman Martin Netolický.

Cestování celý článek
8.1.

Pardubický kraj se představí na Regiontouru - již posedmé

16. mezinárodní veletrh turistických možností v regionech Regiontour 2007 se uskuteční 11. - 14. ledna 2007.

Cestování celý článek
31.7.

Objednala, zaplatila a zboží nikde

Lednička ji vyšla na necelých pět a půl tisíce korun. Bohužel však do současné doby jí zakoupené zboží nebylo doručeno.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting