Lady Milena Grenfell-Baines zavzpomíná na pohnutý osud židovských dětí

12.3.

Lady Milena Grenfell-Baines zavzpomíná na pohnutý osud židovských dětí


Jazykové centrum Univerzity Pardubice pořádá ve čtvrtek 13. března od 10 hodin v univerzitní aule setkání s lady Milenou Grenfell-Baines, která je jedním z tzv. Wintonových dětí. Její životní příběh přiblíží mimo jiné i dokumentární film SÍLA LIDSKOSTI.


Ve čtvrtek 13. března v univerzitní aule budou mít hosté od 10:00 do 12:30 hodin příležitost seznámit se s osudy českých židovských dětí, kterým čin Nicholase Wintona zachránil život v předvečer druhé světové války. Svůj osobní příběh zde připomene Lady Milena Grenfell-Baines.


„Lady Milena doplní promítání dokumentu Síla lidskosti svým vyprávěním. Její prezentaci jsem před několika roky slyšela na Univerzitě v Manchestru. Uvědomila jsem si tehdy, jak zásadní je autentičnost jejího podání, energie a pozitivního životního postoje, jež i přes tragický kontext člověka povznáší a umožňují mu cítit sílu vlastních možností a sebedůvěry,“ přibližuje osobnost lady Grenfell-Baines Ing. Andrea Koblížková, Ph.D., vedoucí Jazykového centra Univerzity Pardubice, které toto mimořádné setkání pořádá.


„Zároveň si tímto filmem připomeneme nadcházející životní jubileum sira Nicholase Wintona, který v loňském roce oslavil úctyhodných sto čtyři let. Jeho akce na záchranu židovských dětí z obsazeného Československa v roce 1939 vyvolávají dodnes nesmírnou úctu a obdiv. Jejich symbolika přesahuje vypjaté válečné momenty a promítá se i do všedního života každého z nás. V současné době probíhá petiční kampaň za nominaci Sira Wintona na  Nobelovu cenu Míru,“ připomíná Koblížková.


Milena Grenfell-Baines začala v Londýně žít svůj druhý život
Lady Milena Grenfell-Baines se narodila 11. listopadu 1929 v Praze jako Milena Fleischmannová v rodině Rudolfa Fleischmanna. Nevlastní matka stihla Milenu společně s její sestrou poslat 31. července 1939 do Anglie jedním z posledních vlaků, které organizoval Nicholas Winton. Ve Velké Británii vystudovala Československou státní školu ve Walesu, kterou zde zřídila československá exilová vláda. Poté se stala dětskou ošetřovatelkou a v padesátých letech působila dva roky jako au-pair ve Francii. Následně se vrátila do Prestonu, kde potkala svého budoucího manžela, předního britského architekta Sira George Grenfell-Bainese, v jehož ateliéru „GG“ pracovali například i čeští architekti Jan Kaplický a Eva Jiřičná. Se svou rodinou žije v Prestonu.


Paní Grenfell-Baines se celý život hlásila i k oběma svým vlastem a vždy se aktivně zapojovala do veřejného dění v obou zemích. V roce 1998 se tak stala předsedkyní British Czech and Slovak Association, nejvýznamnější krajanské organizace ve Velké Británii. V roce 1999 získala Cenu Jana Masaryka Gratias agit  udělenou ministrem zahraničí ČR za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a byla zařazena mezi deset nejvlivnějších Češek ve světě.


O dokumentárním filmu Síla lidskosti
Dokumentární film Síla lidskosti natočil v roce 2000 režisér Matej Mináč. Dokument vypráví příběh britského makléře Nicholase Wintona, kterému se těsně před vypuknutím druhé světové války podařilo zachránit šest set šedesát devět českých židovských dětí. 

Další zprávy z kategorie "Cestování"

6.5.

BOSCH FRESH FESTIVAL připravil program i pro milovníky kávy

Na nové stage mohou návštěvníci kávu degustovat, vidět ukázky pražení kávy nebo si vyzkoušet přípravu kávy v rámci workshopů. Hlavní hvězdou coffee stage bude italský master v oboru kávy Roberto Trevisan. Zakladatel Mistrovství baristů ČR a lektor Školy kávy bude v rámci festivalu přednášet o tématech spojených s kávou:

Cestování celý článek
22.3.

Tragicky skončil střet dvou vozidel v Jevíčku

Řidič druhého vozu Peugeot Boxer utrpěl lehčí zranění a byl ošetřen na místě. Na místo byl povolán i vrtulník Letecké záchranné služby, který nakonec odletěl prázdný.

Cestování celý článek
20.5.

Autobus plný dětí havaroval nedaleko Hlinska

. Zraněné si do péče převzala zdravotnická záchranná služba, která je převezla do nemocnice. Na místo byl vyslán náhradní autobus pro děti z 2. a 3. tříd ZŠ, které cestovaly na plavání.

Cestování celý článek
30.6.

Provoz na Masarykově náměstí bude omezen

Spoje autobusových linek ze Sukovy třídy a z Polabin budou vedeny po objízdné trase ul. K Polabinám a dále po své trase. Jako náhradu za zastávku Masarykovo nám. obslouží zastávku K Polabinám.

Cestování celý článek
11.5.

Malí umělci budou na ZUŠ Open rozdávat radost z umění i v Královéhradeckém kraji

Koncerty od klasiky přes jazz až po lidovou hudbu, na taneční, divadelní vystoupení, výtvarné spektákly a výstavy či pouliční představení a průvody připravilo po celé republice 400 základních uměleckých škol.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting