Mladí hudebníci přesvědčovali na konzervatoři odbornou komisi o svém talentu

22.1.

Mladí hudebníci přesvědčovali na konzervatoři odbornou komisi o svém talentu

Zpěváci, houslisté i klavíristé. Ti a mnoho dalších hudebně nadaných zájemců o studium v tomto týdnu absolvovalo talentové zkoušky na Konzervatoři Pardubice. Zda odbornou komisi přesvědčili, se dozví na začátku února.

„Pardubická konzervatoř je střední škola, která vychovala řadu významných hudebníků, zpěváků a dirigentů. Absolventi školy v současné době dosahují četných úspěchů na koncertních podiích, a to i na mezinárodním poli. Koncertní činnost je již součástí samotného studia na konzervatoři. Z absolventů konzervatoře se stávají i učitelé v základních uměleckých školách,“ řekl radní pro školství Bohumil Bernášek. „Přeji konzervatoři hodně talentovaných žáků, kteří nás budou obohacovat o umělecké zážitky a okouzlovat hudbou,“ dodal radní.

„Přihlásilo se nám téměř 100 adeptů, kapacity nám však dovolují přijmout pouze 30 studentů na prezenční a 12 na kombinované studium,“ řekl ředitel pardubické konzervatoře Dalibor Hlava. Právě o kombinované studium je na této škole velký zájem. „Letos se hlásí 44 zájemců. Jedná se většinou o dospělé, kteří učí na základních uměleckých školách a potřebují si v tomto směru doplnit aprobaci,“ dodal ředitel.

Ze všech zájemců byli jako obvykle nejpočetnější zpěváci. „Největší zájem je každoročně o zpěv. Naopak problémy jsou u některých dechových nástrojů, jako je lesní roh, fagot nebo hoboj,“ podotkl Dalibor Hlava s tím, že menší zájem je i o studium dirigentství. Celkem konzervatoř vyučuje čtyři dirigenty, letos se hlásí jeden.

Uchazeči předvádí rozsah i recitují

U talentových zkoušek musí uchazeči projít třemi částmi. První je písemný test z hudební teorie, poté následuje zkouška z všeobecné hudebnosti a talentová zkouška. V případě zpěvu musí uchazeč odzpívat tři písně, předvést svůj rozsah a zarecitovat báseň. U nástroje předvádí své technické dispozice a přednesovou literaturu.

Konzervatoř Pardubice, do které se sjíždějí studenti z celé republiky, je šestiletá odborná škola uměleckého směru. Žáci mohou po ukončení čtvrtého ročníku složit maturitní zkoušku, šestileté studium se ukončuje absolutoriem. Absolvent získá diplom s titulem diplomovaný specialista.

Úspěšní uchazeči mohou studovat hru na smyčcové nástroje, tedy housle, violu, violoncello, kontrabas a hru na dechové nástroje, jako je flétna, hoboj, klarinet, fagot, saxofon, lesní roh, trubka, trombón a tuba. Vystudoval lze na pardubické konzervatoři i hru na klavír, varhany, akordeon, kytaru, bicí nástroje či sólový (klasický) zpěv a dirigování.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

29.9.

Oslavte i letos svátek seniorů v AFI Paláci

Mezinárodní den seniorů připadá každoročně na první říjnový den. Letos se Svátek seniorů v ČR slaví po čtvrté. „AFI Palác je otevřený lidem všeho věku.

Cestování celý článek
30.6.

Další vydařený víkend pro Michala Matějovského

Jezdci evropského šampionátu mají nyní před sebou dvouměsíční letní přestávku. První zářijový víkend čeká Matějovského domácí podnik na brněnském automotodromu, kam přijede s 10 bodovým náskokem před druhým v pořadí Švýcarem Peterem Riklim.

Cestování celý článek
1.9.

Východočeské divadlo zahájilo svou 108. sezónu

Vedle osmi premiér diváky čeká i pokračování cyklu INprojekty, který formou scénických čtení představuje na Malé scéně novinky současné dramatiky.

Cestování celý článek
10.12.

TECHNOhrátky ukončily slavnostně letošní rok na zámku v Pardubicích

Nejúspěšnější žáci základních i středních škol obdrželi ceny v podobě videokamer, MP3 přehrávačů, webových kamer či další elektrotechniky, nástrojů, nářadí a knih. Hodnotnými cenami přispěl také Svaz průmyslu a dopravy ČR i společnosti Iveco Vysoké Mýto a Bühler CZ Źamberk.

Cestování celý článek
28.7.

Nehoda nákladního vozidla převážejícího bagr.

Následně ramenem bagru narazil do spodní části nadchodu. Při tomto nárazu poškodil hrany nadchodu a na spodní části nadchodu zůstal provozní olej z tohoto bagru. Řidič vozidla následně z místa dopravní nehody odjel, aniž by vše oznámil.

Cestování celý článek
13.6.

Od července se mění dopravní režim u Parama

Během prázdnin budou pokračovat také práce na stavbě kruhové křižovatky a rozšiřování komunikace I/37. Podle předpokladu silničářů by měly trvat do druhé poloviny příštího roku. „Je to ještě dlouhá doba, ale stavba je složitá a pro dopravu ve městě velmi důležitá.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting