Modernizace letiště může pokračovat

16.3.

Modernizace letiště může pokračovat

Pozastavené výběrové řízení na firmu, která zmodernizuje a rozšíří civilní část pardubického letiště, může pokračovat. V pondělí 14. března se na tom shodla drtivá většina sedmičlenného představenstva společnosti East Bohemian Airport (EBA), která provoz civilního letiště zajišťuje. V příštím týdnu hodnotící komise otevře obálky s nabídkami pěti firem, které postoupily do druhého kola výběrového řízení a vybere z nich tu nejlepší. Po schválení vítěze představenstvem mohou práce na modernizaci začít. „Vše je prakticky připraveno, takže pokud se nevyskytnou žádné další komplikace, práce by mohly začít do konce dubna, hotovo by mělo být v polovině příštího roku,“ řekl náměstek primátorky a předseda představenstva společnosti Jindřich Tauber. „Pardubice se tak posunou zase o kousek blíž ke svému cíli, mít moderní mezinárodní letiště odpovídající potřebám letecké dopravy 21. století,“ uvedl Tauber.   Společnost EBA připravuje modernizaci a rozšíření technického zázemí civilní části letiště nákladem zhruba 280 milionů korun. Usiluje přitom o dotaci z Evropské unie ve výši zhruba 214 milionů korun. V roce 2010 vybrala ve výběrovém řízení advokátní kancelář, která organizuje potřebné veřejné soutěže tak, aby byly v souladu se zákonem a nebylo ohroženo čerpání evropských dotací. V prvním kole výběrového řízení na dodavatele stavby se přihlásilo 16 firem, losem z nich bylo losem vybráno pět do dalšího kola. Zúžení počtu uchazečů však napadl třetinový spoluvlastník EBA - Pardubický kraj. Požádal o stanovisko Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a výběrové řízení bylo počátkem letošního roku,  ještě před otevřením obálek s jednotlivými nabídkami, pozastaveno.   „Nyní přišlo stanovisko antimonopolního úřadu který jednak potvrzuje, že jsme byli oprávněni počet zájemců omezit, tedy že výběrové řízení probíhá v souladu se zákonem. Naopak možnost, že by byli k podání nabídky dodatečně vyzváni i další zájemci, kteří v prvním kole nebyli vybráni, by podle ÚOHS mohlo být hodnoceno jako neodpovídající podmínkám zadání,“ dodal náměstek Tauber.   Proto představenstvo EBA, poté co se seznámilo se stanoviskem antimonopolního úřadu, argumenty zástupců Pardubického kraje i s názory vedení společnosti, rozhodlo o tom, že výběrové řízení a tím i modernizace letiště, mohou pokračovat.   Pardubické letiště je v provozu od roku od roku 1995. Od roku 2002 bylo stoprocentním vlastníkem společnosti EBA město Pardubice, o pět let později se stal třetinovým akcionářem Pardubický kraj. Od roku 2008 má pardubické mezinárodní letiště statut letiště na vnější hranici schengenského prostoru. Jako jedno z pěti mezinárodních letišť ČR může tedy přijímat a vypravovat letadla létající mimo hranice schengenského prostoru. Rekordního výkonu dosáhlo pardubické letiště v roce 2007, kdy odbavilo více než 1500 letadel s téměř 94.tisíci cestujícími. Po prudkém poklesu v roce 2009 zájem o jeho služby opět stoupá. V loňském roce odbavilo 1236 letadel a přes 62.tisíc cestujících.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

19.7.

S budoucí vizí Rozárky pomohou městu mladí architekti, soutěž město vyhlásí už za pár dní

Soutěž, která je nyní vyhlašována pro mladé architekty, by měla přinést nejen neotřelé nápady jak lokalitu řešit, ale očekáváme od ní i nápady, které by mohly zaujmout investory. Ti by městu pomohli s realizací vhodného a kultivovaného využití tohoto jedinečného místa Hradce Králové. Oslovit mladé architekty s touto zajímavou úlohou má i druhý význam, a to přilákat je tvořit do Hradce Králové, jako do města s dlouholetou tradicí kvalitní architektury a urbanismu.

Cestování celý článek
8.8.

Po novém už se jezdí v celém Brandýse nad Orlicí

Jde o druhou a zároveň poslední etapu rekonstrukce komunikací v Brandýse nad Orlicí.

Cestování celý článek
29.12.

Festival LA PELÍCULA uvede novinku s Penelope Cruz, zaměří se na baskické filmy i snímky Latinské Ameriky

Znít ovšem nebude jen španělština. „V jedné z programových linií se zaměříme na slibně se rozvíjející baskickou filmovou produkci. V české premiéře uvedeme snímek Loreak, který má na svém kontě řadu ocenění a byl i španělským kandidátem na Oscara. Dále představíme například film Amama, který zabodoval na letošním festivalu v San Sebastianu,“ přibližuje program dramaturg festivalu La Película David Čeněk.

Cestování celý článek
20.12.

V Žamberku kraj příští rok zateplí domov mládeže střední školy

„Do budoucna nás čekají i opravy samotného zámku, kde sídlí naše střední škola. Ten má ovšem památkové parametry a je poměrně rozsáhlý,“ dodal radní pro školství Bohumil Bernášek.

Cestování celý článek
10.3.

VČD zahájilo zkoušení Bílé nemoci

Úvodního slova na "zahajovačce" neboli první čtené zkoušce se chopil režisér Mikoláš Tyc, jenž v Pardubicích není tak úplně neznámý, neboť na Malé scéně již připravil inscenované čtení hry Slepice na zádech

Cestování celý článek
2.9.

Autogramiáda v autobuse

Hlavním partnerem tohoto netradičního soutěžního klání je televize Prima. „Setkání s herci je pro soutěžící vždy velmi lákavou výhrou. Nejen proto očekáváme o soutěž velký zájem,“ sdělil marketingový ředitel televize Prima Aleš Pýcha a dodává: „ A závěrečná autogramiáda v autobuse bude určitě příjemným bonusem.“

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting