Modernizace letiště může pokračovat

16.3.

Modernizace letiště může pokračovat

Pozastavené výběrové řízení na firmu, která zmodernizuje a rozšíří civilní část pardubického letiště, může pokračovat. V pondělí 14. března se na tom shodla drtivá většina sedmičlenného představenstva společnosti East Bohemian Airport (EBA), která provoz civilního letiště zajišťuje. V příštím týdnu hodnotící komise otevře obálky s nabídkami pěti firem, které postoupily do druhého kola výběrového řízení a vybere z nich tu nejlepší. Po schválení vítěze představenstvem mohou práce na modernizaci začít. „Vše je prakticky připraveno, takže pokud se nevyskytnou žádné další komplikace, práce by mohly začít do konce dubna, hotovo by mělo být v polovině příštího roku,“ řekl náměstek primátorky a předseda představenstva společnosti Jindřich Tauber. „Pardubice se tak posunou zase o kousek blíž ke svému cíli, mít moderní mezinárodní letiště odpovídající potřebám letecké dopravy 21. století,“ uvedl Tauber.   Společnost EBA připravuje modernizaci a rozšíření technického zázemí civilní části letiště nákladem zhruba 280 milionů korun. Usiluje přitom o dotaci z Evropské unie ve výši zhruba 214 milionů korun. V roce 2010 vybrala ve výběrovém řízení advokátní kancelář, která organizuje potřebné veřejné soutěže tak, aby byly v souladu se zákonem a nebylo ohroženo čerpání evropských dotací. V prvním kole výběrového řízení na dodavatele stavby se přihlásilo 16 firem, losem z nich bylo losem vybráno pět do dalšího kola. Zúžení počtu uchazečů však napadl třetinový spoluvlastník EBA - Pardubický kraj. Požádal o stanovisko Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a výběrové řízení bylo počátkem letošního roku,  ještě před otevřením obálek s jednotlivými nabídkami, pozastaveno.   „Nyní přišlo stanovisko antimonopolního úřadu který jednak potvrzuje, že jsme byli oprávněni počet zájemců omezit, tedy že výběrové řízení probíhá v souladu se zákonem. Naopak možnost, že by byli k podání nabídky dodatečně vyzváni i další zájemci, kteří v prvním kole nebyli vybráni, by podle ÚOHS mohlo být hodnoceno jako neodpovídající podmínkám zadání,“ dodal náměstek Tauber.   Proto představenstvo EBA, poté co se seznámilo se stanoviskem antimonopolního úřadu, argumenty zástupců Pardubického kraje i s názory vedení společnosti, rozhodlo o tom, že výběrové řízení a tím i modernizace letiště, mohou pokračovat.   Pardubické letiště je v provozu od roku od roku 1995. Od roku 2002 bylo stoprocentním vlastníkem společnosti EBA město Pardubice, o pět let později se stal třetinovým akcionářem Pardubický kraj. Od roku 2008 má pardubické mezinárodní letiště statut letiště na vnější hranici schengenského prostoru. Jako jedno z pěti mezinárodních letišť ČR může tedy přijímat a vypravovat letadla létající mimo hranice schengenského prostoru. Rekordního výkonu dosáhlo pardubické letiště v roce 2007, kdy odbavilo více než 1500 letadel s téměř 94.tisíci cestujícími. Po prudkém poklesu v roce 2009 zájem o jeho služby opět stoupá. V loňském roce odbavilo 1236 letadel a přes 62.tisíc cestujících.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

9.3.

Světový den ledvin v Pardubickém kraji

Preventivní vyšetření na středisku je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut. "Nejdříve zjistíme základní tělesné parametry, změříme krevní tlak a rozeberene základní rizikové faktory, jako třeba kouření, genetické dispozice či cukrovku. Následně odebereme kapku krve a vzorek moči.

Cestování celý článek
24.8.

Víkendová akce policejního MOTO – TEAMU v našem kraji

Kontrolováni byli jak motocyklisté, řidiči osobních a nákladních vozidel, tak i autobusu. Někteří neskrývali údiv nad tím, kolik že to policistů na motocyklech hlídá v našem kraji silnice.

Cestování celý článek
8.1.

Kde bude stát veřejné griloviště? Občané se mohou vyjádřit v nové aplikaci

Piráti z opozice na pátém obvodě prosadili vybudování několika veřejných grilovišť. Vedení „pětky“ se teď občanů ptá, kde by griloviště měla stát. Své přání lidé mohou vyjádřit v přehledné webové aplikaci.

Cestování celý článek
8.10.

Parkování na Velké pardubické

Do vyčerpání své kapacity bude k parkování sloužit také přilehlá komunikace I/37, na kterou se bude najíždět ze směru na Chrudim.

Cestování celý článek
23.2.

Údržbáři silnic I. třídy v Pardubickém kraji najezdí denně přes tisíc kilometrů

Zhruba čtvrtina naježděných kilometrů a použité soli a solanky z celého tříměsíčního období přitom připadá na výjezdy mezi 10. a 20. lednem 2018, kdy sypače najezdily 26 500 km a vysypaly 930 tun soli, 86 tun inertního posypu a aplikovaly 291 000 litrů solanky.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting