Myjete si správně ruce? Zjistíte to v Pardubické nemocnici při Dni hygieny rukou

2.5.

Myjete si správně ruce? Zjistíte to v Pardubické nemocnici při Dni hygieny rukou

5. května se koná Den hygieny rukou. Opět se k němu přidává Pardubická nemocnice a veřejnosti nabídne instruktáž správného mytí a dezinfekce rukou.


Udržovat ruce v čistotě – to je důležitá obrana proti šíření infekčních nemocí. Každoročně na tuto problematiku upozorňuje iniciativa Světové zdravotnické organizace (WHO), která na 5. května vyhlašuje Den hygieny rukou. Již tradičně se k této osvětové akci připojuje rovněž Pardubická nemocnice. Na tento den připravila instruktáž správného mytí a dezinfekce rukou.

„Mytí rukou je jeden z nejlehčích způsobů jak se vyhnout onemocnění a zabránit vzniku velké řady nemocí. Kampaň se snaží podporovat zdravotníky v praktikování dostatečné hygieny rukou ve zdravotnických zařízeních, a tím i snížení rizika přenosu infekce. A to jak mezi zdravotníky, tak pacienty,“ řekla Petra Křížová, sestra kontroly infekcí oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice.

Každoroční osvětová akce je zacílena na dvě skupiny osob. Předně je určena veřejnosti, ale oslovuje i personál nemocnice. Ve čtvrtek 5. května se mezi 9.00 až 12.00 hodin mohou lidé dozvědět řadu důležitých informací týkajících se správné hygieny rukou a odnést si informační letáky, které budou v Pardubické nemocnici rozdávat studentky Střední zdravotnické školy Pardubice oblečené ve slušivých tyrkysových tričkách připravených speciálně k této akci. Zároveň ve stejném čase bude ve vestibulu budovy Informací (pavilon č. 15) možné si vyzkoušet různé dezinfekční prostředky a ověřit si čistotu svých rukou pod ultrafialovým lampou v tzv. black boxu.

„Snažíme se využít této osvětové akce, abychom se podělili s veřejností o poznatky a zkušenosti se správnou hygienou rukou a ochranou před infekcemi. Návštěvníky i pacienty upozorňujeme rovněž na stojany s dezinfekcí, které jsou rozmístěny na všech odděleních. Při příchodu i odchodu by je měli použít, protože jen tak snižujeme riziko přenosu infekčních onemocnění. Chráníme se tak navzájem,“ řekla Petra Křížová.

Den hygieny rukou je zaměřen rovněž na všechny pracovníky v Pardubické nemocnici. Zdravotníci jsou pravidelně proškolováni v technikách mytí rukou, jejich dezinfekci a používání ochranných rukavic v různých situacích, při této akci si však mohou veškerá pravidla připomenout. Navíc třiceti náhodně vybraným zaměstnancům budou odebrány otisky prstů přímo na kultivační půdu v Petriho miskách, které budou následně vyhodnoceny na oddělení klinické mikrobiologie. Výsledky svého testu si poté mohou prohlédnout na intranetu Pardubické nemocnice.

„Správná hygiena rukou zdravotnického personálu chrání pacienty před infekcemi způsobenými bakteriemi vysoce odolnými proti antibiotikům, které se mohou v nemocničním prostředí vyskytovat. Na rizika spojená s nesprávnou hygienou rukou se tato kampaň snaží upozornit,“ řekla Lucie Bareková z oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice.

Podobně jako v minulých letech se do této osvětové akce zapojí i děti. Tématu hygieny rukou se ve spolupráci s Pardubickou nemocnicí bude věnovat Základní škola praktická Artura Krause. „Podobně jako vloni se přidají i děti hospitalizované v naší nemocnici. Probírají tuto problematiku spolu s učitelkami ze školy při nemocnici a malují obrázky věnované správné hygieně rukou,“ uvedla Petra Křížová.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

4.12.

Lidé brzy dojedou do Dražkovic po nové cyklostezce

Trasa dlouhá přibližně 600 metrů začíná u stávajícího sjezdu do areálu MARO s.r.o. a končí u severního okraje Dražkovic.

Cestování celý článek
14.5.

ČR potřebuje další dopravní tepnu ze severu na jih.

Línek tak reaguje na skutečnost, že pro východní část Čech a jižní Moravu je nekvalitní komunikační spojení značným handicapem.

Cestování celý článek
16.5.

Pardubickou Veteran Rally pokračuje jarní část série Czech Hero Ride

Od 16. do 18. května se stanou Lázně Bohdaneč, Pardubice, Chrudim, Hradec Králové a Kunětická hora zastávkami další letošní akce Czech Hero Ride 2014. 32. ročník Veteran Rally Pardubice nabídne závod historických vozů a velocipedů, ale také na celou řadu doprovodných akcí na zajímavých místech po trase tohoto závodu polabským regionem.

Cestování celý článek
20.3.

Radar v Rosicích zapůsobil

Průjezd ulicí Generála Svobody využívají motoristé, kteří se chtějí vyhnout kolonám v okolí nádraží a volí raději cestu přes rosický most. Do instalace radaru tu platilo omezení rychlosti na 40 kilometrů v hodině, řada motoristů ho však nerespektovala, přesto, že zde strážníci často měřili rychlost přenosným radarem.

Cestování celý článek
15.2.

Město zlevní cyklověž, dráhy svým klientům doplatí zbytek

Cyklověž je v současné době obsazena minimálně. V její těsné blízkosti je totiž ještě přístřešek, pod který lze uzamknout 450 kol, kde mohou cyklisté parkovat bezplatně.

Cestování celý článek
13.3.

Metodika Jana Stejskala z Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice dokáže změřit efektivnost knihoven a jejich služeb

Výzkum a veškeré aktivity financovalo Ministerstvo kultury, které o metodiku projevilo velký zájem. „Se zpracováním metodiky pomohli také odborníci z Ekonomické fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zpracovali jsme vědeckou monografii, která popisuje celou metodologii, provádí důkazy a odůvodňuje jednotlivé postupy. Publikovali jsme v ní první výsledky ekonomických hodnocení na pilotním vzorku knihoven v Praze, Táboře, Kutné Hoře a Uherském Hradišti,“ doplňuje docent Stejskal. Se získáním dat tisíce respondentů pomohla sociologická agentura Sociores.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting