Na projektu Přednádraží vznikly čtyři možné varianty

19.11.

Na projektu Přednádraží vznikly čtyři možné varianty

Město Pardubice připravuje novou podobu území před vlakovým nádražím. Výsledný projekt, který nabídne nejlepší dopravní řešení, by měl vzejít z návrhů čtyř architektonických kanceláří. Jejich ideovou představu o budoucí podobě tohoto prostoru si nyní můžete prohlédnout na mikrowebu města prednadrazi.pardubice.eu.


„Na projektu Přednádraží – brána do města pracuje radnice od roku 2010. Hned na začátku vznikly tři projekty. Dva ale byly příliš nákladné a třetí projekt při podrobném rozboru ukázal řadu chyb. Proto zastupitelé 7. května rozhodli o vypsání ideové soutěže formou soutěže o návrh, která kromě prostoru přednádraží řeší i doplnění funkce autobusového terminálu. Čtyři zpracované návrhy nám byly představené 6. listopadu,“ říká náměstek primátorky Michal Koláček.  


Všechny čtyři návrhy od kanceláří „Atelier 'AURUM' s.r.o. Pardubice“, „PRODIN a. s. + MIXAGE s. r. o.“, „Ateliér malých okružních křižovatek + ADAM PRVNÍ spol. s r.o. + Ing. Arch. Patrik Kotas“ a „HIGHWAY DESIGN, s.r.o. + Med Pavlík architekti“ nyní procházejí posouzením a je možné, že výsledkem bude kompilát z předložených projektů. Na další postup dohlíží Odbor hlavního architekta. „Jedná se o jednu z nejdůležitějších lokalit Pardubic, o vstupní bránu do města. Projekt proto nelze pojmout polovičatě a je zřejmé, že výsledná přestavba lokality se bude pohybovat ve stovkách milionů korun,“ vysvětluje hlavní architekta města Pavla Pannová.


Přednádraží je nejdůležitějším dopravním uzlem města i celého regionu. Kříží se zde vlaková, automobilová a autobusová (městská i dálková) doprava. Denně zde projde 20 tisíc lidí. Nově by zde mělo dojít k propojení městské a dálkové dopravy, k úpravě frekventované komunikace. Linkové i městské autobusy by měly před vlakovým nádražím pouze zastavovat, parkovat na delší dobu mají meziměstské vozy mimo toto území. Někteří architekti navrhují kruhové křižovatky a silnici s dvěma pruhy, jiní čtyřproudou komunikaci bez kruhových objezdů a  provoz řízený inteligentním dopravním systémem (světelně řízené křižovatky). Cílem ale zůstává, aby pěší, cyklisté a MHD byli privilegovanější, než auta. Město zároveň již odmítá původně navrhovanou komunikaci za lihovarem.

Některé návrhy pracují s možností propojení nádraží se sídlištěm Dukla, odkud se lidé na vlak těžko dostávají. Navrhovanou variantou je i městská lanovka, reálný je ale spíš podchod. Spojení sídliště a nádraží připravuje Správa železniční dopravní cesty, která kromě podchodu zatím zvažuje i lávku. „Uvažujeme o možnosti zřízení podzemního parkoviště pod lihovarem, odkud by se lidé dostali snadno k nádraží. Vyřešil by se tak problém, jak dostat pěší přes hlavní komunikaci na stranu k lihovaru, tedy směrem do Polabin. Je to jedno z úskalí projektu," dodává Pannová. Předložené návrhy město posoudí i pomocí počítačové simulace dopravy.


Město již na projekt získalo dotaci z takzvaných švýcarských fondů a s příslušné ministerstvo přislíbilo, že by peníze mohly být použité i na novou podobu projektu. Vedení města ale zvažuje také možnost získat prostředky z operačního programu pro roky 2014 až 2020.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

3.4.

Protidrogový tým opět v akci

ORLICKOÚSTECKO – Mladí muži jsou obviněni ze zločinu.

Cestování celý článek
4.7.

Červencový COLOUR MEETING ve znamení jedniček

Sobotní program začne ve dvě hodiny prvním ze tří divadelních představení nejen pro děti. Hudební scéna představí polskou vycházející hvězdu MOSAIC a uhrančivé české duo KIESLOWSKI, které připravuje s J. P. Muchowem novou desku Mezi lopatky. Večer rozjedou ve velké stylu hiphopoví bardi s Katem v čele – PRAGO UNION a CHAMPION SOUND následovaní maďarskými SÖNDÖRGÖ, kteří představují to nejlepší, co současná world music nabízí.

Cestování celý článek
14.4.

Máte obtíže s hlasivkami? ORL klinika nabízí vyšetření při Světovém dni hlasu

„Hlas je klíčový prostředek komunikace, pro mnoho lidí je to i pracovní nástroj. Proto je naprosto nezbytné o něj náležitě pečovat. Každý by si měl uvědomit, jak by vypadal jeho život bez hlasu,“ připomněl foniatr Praisler.

Cestování celý článek
17.4.

Studenti „elektrotechny“ představili automat na míchání koktejlů i elektroudírnu

Na prezentaci s názvem „Elektronika je všude kolem nás“ byl k vidění například prototyp automatický nápojový automat, na kterém se s pomocí tabletu vybere konkrétní míchaný nápoj a automat podle předem nastavené receptury daný koktejl připraví sám. Studenti přišli také s elektronicky řízenou udírnou, chytrým zrcadlem nebo automat na malování velikonočních kraslic.

Cestování celý článek
21.3.

Přivítat jaro a připravit se na nadcházející Velikonoce mohou o víkendu lidé ve Svinčanech.

Kromě jarní výstavy láká jarmark také na jízdy dětí na koni v prostorách zahradnictví a ukázky staročeské zabijačky, která se bude konat v areálu hasičské zbrojnice.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting