Nová trolejbusová trať, dopravní terminály nebo univerzitní výzkum: aglomerace podpořila další investice za téměř 400 milionů

22.6.

Nová trolejbusová trať, dopravní terminály nebo univerzitní výzkum: aglomerace podpořila další investice za téměř 400 milionů

Výstavba dopravních terminálů v Chrudimi a Jaroměři, nová trolejbusová trať v Hradci Králové, rekonstrukce národní kulturní památky Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou nebo univerzitní projekt na výzkum inovativních léčiv pro zánětlivá onemocnění jater či nádorových onemocnění. To jsou příklady z celkem jedenácti projektů za více než 385 milionů korun, které včera schválil Řídicí výbor ITI Hradecko-pardubické aglomerace. V letošním roce ještě aglomerace plánuje vyhlásit výzvy ze čtyř operačních programů v celkové výši 786 milionů korun. 
Na jednání Řídicího výboru ITI bylo odbornými pracovními skupinami předloženo celkem 16 projektových záměrů. Jedenáct z nich získalo Vyjádření Řídicího výboru ITI o souladu se Strategií ITI, jeden záměr získal negativní stanovisko. Další čtyři záměry byly z důvodu nedostatků vráceny jejich předkladateli k dopracování. „Čtyři projektové záměry jsme, bohužel, museli vrátit jejich předkladatelům k dopracování. Důvodem byly například formální nedostatky nebo absence pravomocného stavebního povolení. Pevně věřím, že i těmto projektům se podaří ve stanoveném termínu tyto chyby napravit a v rámci plné žádosti se ucházet o dotaci“, uvedl předseda Řídicího výboru ITI Martin Charvát.
V oblasti dopravy získaly zelenou odbavovací systém MHD v Pardubicích nebo vybudování nové trolejbusové trati Pod Strání v Hradci Králové. „Město Hradec Králové pokračuje v podpoře ekologických forem dopravy. Po nákupu trolejbusů s pomocným bateriovým pohonem město usiluje o rozšíření trolejbusových trakcí, které nahradí stávající autobusovou dopravu“, upřesnil primátor Zdeněk Fink. 
Mezi schválenými projekty jsou například dva dopravní terminály, a to v Chrudimi a Jaroměři, které by měly obyvatelům aglomerace zkvalitnit cestování veřejnou hromadnou dopravou. „Aktuální podoba dopravního terminálu v Chrudimi jak z hlediska svého technického stavu, tak kvality cestování neodpovídá současným potřebám cestujících. Samotný terminál zahrnuje také vybudování odpovídající infrastruktury pro parkování osobních automobilů či jízdních kol“, uvedl místostarosta Chrudimi Jan Čechlovský. Obdobně neutěšenou situaci se podaří vyřešit také v Jaroměři. „Pět autobusových zastávek se zastřešením, přechod pro chodce nebo nové chodníky zajistí potřebný komfort a bezpečí cestujících v Jaroměři. Projekt řeší také nezbytné zázemí pro parkování“, doplnil starosta Jaroměře Jiří Klepsa. 
Podpořeny byly také projektové záměry vysokých škol. Univerzita Karlova připravuje projekt zaměřený na rozvoj nových diagnostických postupů, předaplikační výzkum inovativních léčiv a prostředků zdravotnické techniky pro zánětlivá onemocnění jater či nádorových onemocnění. Univerzita Hradec Králové předložila projekt, jehož cílem je zvýšení využití potenciálu a efektivity IT technologií v rámci medicínských aplikací.  
V oblasti kultury získal kladné hodnocení projekt zaměřený na revitalizaci zámeckého areálu Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Ten se dotkne zejména aktuálně nevyužívaných budov jízdárny, konírny nebo kočárovny, kde vzniknou nové expozice zaměřené především na tematiku koní rodiny Kinských. 
 „Jsem potěšený, že ze strany žadatelů stále evidujeme velký zájem o výzvy ITI a doufám, že tento pozitivní trend bude pokračovat i v následujících měsících a letech, kdy budeme vyhlašovat další aglomerační výzvy. Velkou poptávku evidujeme zejména v oblasti národních kulturních památek, a proto jednáme s Ministerstvem pro místní rozvoj o dalším navýšení alokace ve výši 150 milionů korun“, uzavřel manažer ITI Miroslav Janovský. 
Projekty schválené ŘV ITI dne 20. 6. 2018:
ZŠ Klas – Vybudování odborných učeben včetně vybudování bezbariérovosti školy
11 619 276,45
Polytechnická učebna a učebna Fyziky Základní školy Boženy Němcové Jaroměři
4 317 120,29 
Dopravní terminál v Jaroměři
37 400 000
Terminál veřejné dopravy v Chrudimi
30 000 000
Modernizace odbavovacího systému cestujících v městské hromadné dopravě v Pardubicích
25 500 000
Revitalizace zámeckého areálu Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou
79 998 991
Předaplikační výzkum inovativních léčiv a medicínských technologií (InoMed)
88 503 302,20
IT4Neuro (degeneration)
69 013 749,95
FLEET – SHARING
23 800 000
Trolejbusová trať Pod Strání
10 221 250
Měnírna 5 Cihelna
5 355 000
ITI Hradecko-pardubické aglomerace v datech
Vyhlášeno a ukončeno 42 výzev nositele ITI v celkové sumě 2 849 692 609 Kč 
Vyjádření ŘV ITI získalo 98 projektů v částce 2 057 710 168 Kč
Harmonogram výzev nositele ITI do konce roku 2018 je vytvořen s alokací 786 129 550 Kč
Vyhlášeno 23 výzev ZS ITI v celkové sumě 1 672 492 180 Kč (ukončeno 10 výzev ZS ITI, 13 výzev probíhá)
K hodnocení na ZS ITI/ŘO bylo předloženo 64 projektů v celkové částce 1 256 274 987 Kč
46 projektů splnilo při hodnocení ZS ITI formální náležitosti a podmínky přijatelnosti v částce 1 037 310 210 Kč
20 projektů v částce 585 504 279 Kč má vydaný právním akt
3 projekty nesplnily podmínky hodnocení ZS/ŘO - vrácené žadateli (vráceno do alokace) 112 662 677 Kč
2 projekty byly stažené žadateli ve fázi hodnocení ZS/ŘO 43 775 000 Kč

Další zprávy z kategorie "Cestování"

8.6.

Kraje chtějí vlastní vlakové soupravy

Hejtman uvedl, že všechny české kraje budou postupovat společně. Zvýší tak šanci na získání peněz z evropských fondů.

Cestování celý článek
30.10.

V Červené Vodě roste moderní průmyslová zóna. Kraj zde opravil silnici, obec chodník

Obec Červená Voda tehdy poskytla dotaci ve výši 1,5 milionu korun a finančně se na rekonstrukci podíleli právě také místní podnikatelé.

Cestování celý článek
24.8.

Víkendová akce policejního MOTO – TEAMU v našem kraji

Kontrolováni byli jak motocyklisté, řidiči osobních a nákladních vozidel, tak i autobusu. Někteří neskrývali údiv nad tím, kolik že to policistů na motocyklech hlídá v našem kraji silnice.

Cestování celý článek
22.3.

Tragicky skončil střet dvou vozidel v Jevíčku

Řidič druhého vozu Peugeot Boxer utrpěl lehčí zranění a byl ošetřen na místě. Na místo byl povolán i vrtulník Letecké záchranné služby, který nakonec odletěl prázdný.

Cestování celý článek
13.4.

OC Futurum startuje víkendový vědomostní kvíz o tisíce korun

Kvíz však bude atraktivní také pro přihlížející. V případě, že soutěžící nebudou znát odpověď, příležitost získat výhru ve výši 200 Kč, 400 Kč nebo 600 Kč dostane publikum. Víkendovým Superkvízem návštěvníky OC Futurum provede moderátor rádia Evropa 2, Ondřej Urban.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting