Od slibů k činům. Kraj uvolnil prvních pět milionů na záchranu Larischovy vily

24.9.

Od slibů k činům. Kraj uvolnil prvních pět milionů na záchranu Larischovy vily

Společně s vypálenou obcí Ležáky patří Larischova vila v Pardubicích mezi významné memento nacistických zločinů z období druhé světové války. Pardubický kraj se již před časem zavázal pomoci Československé obci legionářské s její záchranou a zpřístupnění veřejnosti. Na základě schváleného memoranda se kraj zavázal pomoci částkou 15 milionů korun. Uvolnění prvních pěti milionů korun v pondělí schválila krajská rada.
„Záchrana Larischovy vily je pro nás dlouhodobě jednou z priorit v oblasti kultury. V minulosti jsme podpořili opravu střechy a stropů věže. Předtím jsme pomohli s ošetřením trámů napadených dřevomorkou. Nyní uvolňujeme prvních pět milionů korun z celkových 15, které jsme se zavázali Československé obci legionářské poskytnout v rámci společného memoranda. Zbývajících 10 milionů bude součástí krajského rozpočtu pro příští rok. Pevně věřím, že se na základě tohoto textu ke svému dílu odpovědnosti přihlásí také další signatáři. O postupu záchranných prací jsme debatovali s dnes již bývalým ministrem kultury, a proto budu chtít ujištění také od nového ministra,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že kompletní rekonstrukce by podle odhadů mohla vyjít až na 70 milionů korun.
Novorenesanční vilu nechal v roce 1855 postavit baron Jiří Larisch-Mönich. V době německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína. Ve sklepeních budovy v období heydrichiády v roce 1942 nacisté vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny Silver A i obyvatele Ležáků, které následně zastřelili na nedaleké střelnici. Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu a od roku 1956 zde měla kanceláře a sklady pardubická Tesla. V roce 2000 koupila celý průmyslový areál i s vilou firma Foxconn, která po léta nevyužívaný zámeček bezplatně převedla v roce 2015 na Československou obec legionářskou.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Cestování"

10.12.

Po osmiměsíční rekonstrukci se otevřel Park Na špici

Park bude otevřen po celou zimu, na bezpečnost v něm budou dohlížet strážníci a také městský kamerový systém. Do jara ale bude uzavřen pavilon se sociálním zázemím. Otevře jej na jaře správce parku a sportovišť.

Cestování celý článek
25.5.

Zástupci dalších krajů obdivovali záměr galerie ve Winternizových automatických mlýnech

Naše krajské město je pro mnoho lidí velkým překvapením. Ucelená městská památková rezervace, nádherný zámek uprostřed gotických valů a romantický Příhrádek.

Cestování celý článek
27.11.

Memorandum je průlomem v regionální dopravě

Memorandum o financování železniční osobní dopravy mezi Pardubickým krajem a Českou republikou bylo schváleno.

Cestování celý článek

Východočeské divadlo se loučí s komedií Lháři

Hlavní role dobrosrdečných policistů Blunta a Gobbela si nadmíru užívají Petr Borovec a Jan Musil, dále hrají Ludmila Mecerodová, Zdeněk Rumpík či Josef Pejchal. Drsnou i dojemnou komedii, která funguje jako dobře promazaný stroj, režíroval Zdeněk Dušek, z jehož pardubických režií připomeňme alespoň oceňovaného Richarda III.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting