Poplatek za popelnice se nemění

2.2.

Poplatek za popelnice se nemění

 Město Pardubice již osm let nezvýšilo poplatek za svoz komunálního odpadu a nezmění jej ani v roce letošním. Obyvatelé Pardubic tak musí do konce dubna zaplatit 500 korun. Tyto poplatky pokryjí 61 procent skutečných nákladů na odpadové hospodářství. Rozdíl mezi platbou od obyvatel a skutečnými náklady, který činí víc než 28 milionů korun, zaplatí město z vlastního rozpočtu.
Prostředky, které město vybere, zhruba pokryjí náklady na sběr a svoz komunálního odpadu. Součástí odpadového hospodářství jsou ale i služby jako provoz separačních dvorů, likvidace nebezpečných odpadů, úklid kontejnerových stání, separace odpadu a další činnosti a ty město přijdou ročně na téměř 32 milionů korun. „Dotace odpadového hospodářství z rozpočtu města není malá, ale je to investice do životního prostředí, do budoucnosti. Pardubice patří mezi pětici českých měst s nejvyšším podílem recyklovaného materiálu a je v zájmu nás všech, aby se snižoval podíl směsného odpadu a naopak přibývalo druhotných surovin, které se vracejí do výroby,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.
„ Na základě výsledků minulých let předpokládáme, že město Pardubice v roce 2018 vynaloží na odpadové hospodářství více než 72 milionů korun. Od občanů na poplatcích bychom teoreticky měli vybrat zhruba 44 milionů korun, ale některé skupiny, například děti do šesti let věku, cizinci s krátkodobým a přechodným pobytem či lidé v ústavech sociální péče jsou od poplatku osvobozeny,“ řekl první náměstek primátora zodpovědný za ekonomiku města i životní prostředí Jiří Rozinek.
I když se náklady na odpadové hospodářství v důsledku širší škály služeb v Pardubicích posledních letech zvyšovaly, místní poplatek zůstává léta prakticky stejný. Od roku 2004 se zvýšil jen o osm korun, od roku 2010 činí 500 korun. Město politikou nezvyšování poplatku „za popelnice“ motivuje své obyvatele ke třídění odpadů. Obyvatelé rok od roku vytřídí více odpadu a Pardubice patří mezi města, která recyklují téměř polovinu komunálního odpadu. O to méně jej pak končí na skládce.
Přesto pardubičtí občané průměrně vyprodukují denně netříděný komunální odpad, jehož svoz a likvidace přijde na víc než 111 tisíc korun. Na související služby je pak denně třeba v průměru téměř 87 tisíc korun. Z poplatků občanů má však na odpadové hospodářství k dispozici jen zhruba 120 tisíc korun. Denně tedy město dotuje likvidaci odpadů v Pardubicích více než 77 tisíc korunami.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

31.7.

Cyklobusem letos až do Jevíčka

Cyklobus jezdí stejně jako v loňském roce každý pátek, sobotu a neděli od července do září.

Cestování celý článek
5.12.

Chybějící finance na platy učitelů bude kraj požadovat od MŠMT

V září vláda schválila navýšení platů všech pracovníků ve školství o patnáct procent, a to s platností od 1. listopadu 2017. Krajům však na toto zvýšení od ministerstva školství nedorazily všechny potřebné finance, chybí 1,3 %. Tuto skutečnost proto museli radní Pardubického kraje řešit na svém posledním jednání.

Cestování celý článek
11.6.

Na tratě v Pardubickém kraji vyjede další Regionova

Regionova začne od 15. června zajišťovat pravidelné vlakové spoje mezi Chocní a železniční zastávkou Vysoké Mýto město.

Cestování celý článek
8.1.

Sníh komplikuje řidičům v Pardubickém kraji jízdu na silnicích

Do Litošic směřovali v 13.40 hodin hasiči z Přelouče. Tady skončila řidička s vozem na střeše a v příkopu. Z této nehody hasiči spěchali k nehodě, jež se stala v Břehách.

Cestování celý článek
3.1.

Silný vítr komplikoval dopravu na Orlickoústecku a Svitavsku

Nejkritičtějším úsekem bylo kvůli silnému větru stoupání z Albrechtic do Horních Heřmanic na silnici I/43, kde uvízlo několik kamionů.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting