Potvrzeno, Pardubice jsou městem cyklistů

7.7.

Potvrzeno, Pardubice jsou městem cyklistů


Téměř 53 tisíce kilometrů našlapali během května pardubičtí účastníci soutěže Do práce na kole. Pomyslně tak po rovníku obkroužili celou zeměkouli a ještě dojeli z Pardubic na fotbalové mistrovství do Brazílie. Udělali něco pro zdraví a životní prostředí ušetřili před tunami škodlivých zplodin.


Do akce Do práce na kole, jejímž cílem je zvýšit počet pravidelných cest na kole ve městech a tím v nich zlepšit prostředí pro život, se letos přihlásilo v Pardubicích 333 účastníků sdružených ve 113 týmech. Příznivci cyklistiky tak nezůstali nic dlužni titulu Hlavní město cyklistů, které Pardubice letos získaly. Více soutěžících se přihlásilo pouze v mnohem lidnatějších městech Praze a Brně. „Našlapali přesně 52 847 kilometrů. Kdyby jezdili autem, místo na kole, vzniklo by 7,6 tun oxidu uhličitého, což odpovídá spálení zhruba 2,75 tun hnědého uhlí,“ vypočetl pardubický cyklokoordinátor Vojtěch Jirsa.

Každý z přihlášených ujel během května průměrně 160 kilometrů.  Co do pravidelnosti dojíždění do práce na kole zvítězil tým Boží mlýny z pardubického magistrátu, co do výkonnosti však byl jednoznačně nejlepší  tříčlenný tým Keďáci ze společnosti Ekochem 94, který má za květen na svém kontě 1482 kilometrů. Jen kousek za ním zůstal tým Dopravního podniku města Pardubic, který našlapal ve čtyřech lidech 1961 kilometrů.  Titul Cyklozaměstnavatel roku získal Dopravní podnik města Pardubic. Nejvýkonnější jezdec, který ujel celkem 1248 kilometrů, je ze stejné společnosti.

Soutěž Do práce na kole pořádá iniciativa Auto*Mat od roku 2011. Tehdy se k Praze, kde nápad vznikl, přidaly Pardubice. O rok později přibylo Brno a Liberec, v roce 2013 se už soutěžilo v jedenácti městech, letos se jich zapojilo 19. Z původní zhruba tisícovky lidí, kteří se alespoň na měsíc rozhodli využívat k cestám do práce dopravní prostředek na vlastní pohon, jich letos už bylo téměř 5800.

„ O soutěž byl velký zájem mezi jednotlivci i firmami, které dojíždění do práce na kole podporují. Kolo je totiž rychlý a pohodlný způsob cestování po městě nejen v době uzavírek hlavních silnic,“ řekl Jirsa.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

4.4.

Těhotenský test způsobil pohromu na lodi

Dva manželské páry si užívají dovolenou na jachtě plující kolem Řecka. Viktor je divadelní herec, který se zhlédl v Aleně - mladé absolventce estetiky, která se živí venčením psů. Eva, žena v nejlepších letech, je psycholožka a odbornice na partnerské vztahy, která spojila svůj život s Janem, majitelem internetového obchodu s plyšovými bacily. Právě se chystá oběd za slunného počasí a poklidné náladě. Tu naruší jeden nalezený pozitivní těhotenský test…

Cestování celý článek
9.7.

V Pardubicích může vyjít od podzimu kuřáky cigareta draho.

Město totiž vydalo novou vyhlášku, kterou se zakazuje kouření na desítkách veřejných hřišť a sportovišť.

Cestování celý článek
1.7.

Unikátní soutěž pro cestující MHD nastartuje už v červenci

„Jedná se o největší soutěž pro cestující městské hromadné dopravy v historii. Do soutěže se zapojí dopravní podniky v Hradci Králové, Chomutově a Jirkově, Liberci, Mladé Boleslavi, Mostě a Litvínově, Olomouci, Pardubicích, Plzni, Teplicích, Ústí nad Labem a Zlíně.

Cestování celý článek
25.8.

Lázním Velichovky schází klasický suvenýr, vypsaly soutěž

Soutěž také může částečně ukázat, jak lázeňští hosté Lázně Velichovky vůbec vnímají, jak si představují naši budoucnost. Právě proto může být hledání symbolu zároveň i takovým neoficiálním průzkumem vztahu dnešních lidí k více jak stoletým Lázním.

Cestování celý článek
23.3.

Projekt EUROBEDS 2008

Klub českých turistů připravuje velký obrazový atlas zajímavostí v ČR

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting