Pozvání na oslavy první várky plzeňského ležáku

11.11.

Pozvání na oslavy první várky plzeňského ležáku

Před 173 lety uvařili v Plzni první zlatý ležák svého druhu na světě. K letošním oslavám této významné události pivovarnické historie je připraveno unikátní putování nefiltrovaného piva Pilsner Urquell po českých městech.

Oslava narozenin piva Pilsner Urquell začala v sobotu 3. října na Pilsner Festu. Na narozeninovou oslavu připomínající 173 let od uvaření první várky slavného ležáku navazují ještě regionální oslavy, které se konají ve vybraných českých a moravských městech ještě do poloviny listopadu.


Jednotlivé pivnice a restaurace nabízí nefiltrovaný Pilsner Urquell naražený ze stylového dřevěného sudu plzeňským sládkem. Oslavu přitom vždy slavnostně zahájí historická postava Josefa Grolla, prvního plzeňského sládka, který v roce 1842 spojil měkkou plzeňskou vodu, žatecký chmel a český ječmen a dal vzniknout unikátní chuti plzeňského originálu. Dobrou náladu do pivnic společně s tradičním plzeňským ležákem přináší také putovní dobová kapela a návštěvníci se mohou podívat na prezentaci bednářského řemesla, která je doplněna soutěží ve skládání dubového soudku. V pátek 13. listopadu tradiční oslavy letos zamíří na poslední místo a to do Pardubic.


Naražení tradičních dubových sudů v pardubických hospodách 
Regionální oslavy v Pardubicích začnou v pátek 13. listopadu ve dvou místních restauracích, které jsou s plzeňským pivem pevně spjaty.  „Již od sedmdesátých a osmdesátých let bylo plzeňské pivo dostupné ve většině oblastech Čech, Moravy a Slezska. Tomuto faktu napomohl rozvoj železniční dopravy od počátku šedesátých let 19. století. Jedněmi z prvních odběratelů v Pardubicích byli např. Anton Kučera, Carl Roček, Carl Raym, Josef Woborský, Anton Kraus, Ferdinand Chmorák, Vinzens Králík a další,“ vysvětluje Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje. První restaurací, kde v pátek 13. listopadu plzeňský sládek narazí slavnostně dubový sud s nefiltrovaným ležákem, bude Restaurace Na Poseidonu, kde se začne slavit v 19:00. Druhou restaurací, kterou oživí atmosféra plzeňského piva, bude Restaurace Plzeňka Pardubice, kde plzeňský sládek narazí sud v pátek večer v 21:00.
Legenda mezi pivy se zrodila 5. října 1842


Den 5. října 1842 se stal výrazným mezníkem světových pivovarnických dějin. Tehdy se zrodil první spodně kvašený ležák, který dal vzniknout nové pivní kategorii ‚pils‘. Plzeňský originál se lišil nejen svou průzračnou zlatavou barvou, ale i unikátní chutí, kterou předtím svět ještě nespatřil. Za celosvětový úspěch pivovar vděčí sládkovi Josefu Grollovi, který v moderním plzeňském pivovaru uvařil zcela nový druh piva. Originálního výsledku dosáhl díky měkké plzeňské vodě, žateckému chmelu a plzeňskému sladu z ječmene. Kombinaci těchto prvotřídních surovin doplnil o unikání technologické postupy, například trojí rmutování nebo vaření piva nad přímým ohněm.

Právě ty tvoří originální chuť a vlastnosti, díky kterým se pivo Pilsner Urquell stalo legendou. „Brzy se o unikátním pivu dozvěděli i v zahraničí a v roce 1856 bylo plzeňské pivo poprvé exportováno za hranice Čech do Vídně.  Během necelých 20 let si Pilsner Urquell podmanil celý svět a dnes pivní kategorie ‚pils‘ tvoří 70 procent všech světových piv,“ připomíná historii Václav Berka. Detailní receptura piva Pilsner Urquell zůstává utajena, přísně chráněna a přechází ze sládka na sládka.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

19.9.

Klenbové mosty v Kladině jsou v novém

Slavnostní otevření mostů v Sezemicích -Kladině se uskuteční v pondělí 22. září 2008 ve 12:00 hodin.

Cestování celý článek
24.8.

Odstraňování následků povodní v dopravě

Do 17. září mohou stavební firmy překládat nabídky na opravu lokálního poklesu vozovek.

Cestování celý článek

.Finance by měly být využity na aktivity, které nelze v tomto programovém období hradit z jiných zdrojů přes národní Program rozvoje venkova.

Cestování celý článek
7.6.

Občanské sdružení Altus nabízí nově půjčování elektrokola

„Poprvé jsem měl možnost vyzkoušet elektrokolo v roce 2008, ale v podobě skládačky je to i pro mne novinka, která má podobu složitelnou do auta a použitelnou k ekologické přepravě po našem regionu,“ řekl při otevření Václav Kroutil.

Cestování celý článek
6.6.

Unikátní novinka pro cestující: Lidé začali hodnotit řidiče a linky hromadné dopravy

Za první měsíc od spuštění projektu lidé poslali vedení dopravního podniku již téměř 200 hodnocení. Mnoho z nich se týká jednotlivých linek, ochoty řidičů či technických zálažitostí, jako jsou dobíjecí karty či terminály.

Cestování celý článek
21.7.

Železniční přejezd u obce Borová se bude opravovat. Silnice I/34 zde bude uzavřená pro veškerý provoz

Důvodem úplné uzavírky je oprava železničního přejezdu P 6896 u obce Borová.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting