Sociální podniky v kraji zaměstnávají 1200 osob

17.6.

Sociální podniky v kraji zaměstnávají 1200 osob


Seminář o sociálním podnikání a zadávání veřejných zakázek

Pardubice – V úterý 21. června pořádá Pardubický kraj mezinárodní konferenci na téma sociální podnikání. Účastníkům chce kromě metodické pomoci a konkrétních příkladů z našeho kraje a partnerského francouzského regionu Centre předat také podrobné výsledky výzkumu o sociálním podnikání v našem kraji, které pro něj zpracoval Sociologický ústav Akademie věd České republiky.

„Další podpora sociálního podnikání je takovou naší loňskou novinkou, kterou chceme přispět ke zvýšení zaměstnanosti osob znevýhodněných na trhu práce,“ říká radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola a dodává: „Výzkum, který pro nás dělal Sociologický ústav Akademie věd České republiky, nám umožní lépe znát potřeby sociálních podniků a účinněji nasměrovat naše dotace nebo vzdělávací programy.“

Šance pro znevýhodněné na trhu práce
V Pardubickém kraji působí nejméně 30 firem, které lze považovat za sociální podniky. Souhrnně zaměstnávají více než 1200 osob znevýhodněných na trhu práce. Jedná se zejména o zdravotně postižené, ale také dlouhodobě nezaměstnané, osoby před důchodem, rizikové mladistvé a další. Těm poskytují z velké části zkrácené úvazky.

Sociální podniky jako zaměstnavatelé
„Podniků, které zaměstnávají i jinak znevýhodněné osoby na trhu práce než zdravotně postižené, je mnohem menší počet. Z výzkumu vyplynulo, že integrační podniky poskytující uplatnění osobám se zdravotním postižením vykazují vyšší finanční i personální stabilitu,“ uvádí Renáta Mikešová ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky.

Firmy by se měly zajímat o služby s vyšší přidanou hodnotou
Více než polovina oslovených firem alespoň částečně naplňuje povinnosti zákona o zaměstnanosti tím, že zaměstnává osoby se zdravotním postižením. Soukromé firmy využívají náhradní plnění poměrně konzervativním způsobem (jako nákup kancelářských potřeb nebo pracovních a ochranných pomůcek) a zájem o větší využití různých služeb, zejména pak služeb s vyšší přidanou hodnotou, je dosti nízký. Právě v této oblasti je velký potenciál pro spolupráci firemního sektoru se sociálními podniky.

Podrobnější rozbor dostanou účastníci konference, která se uskuteční v Kongresovém sále v obchodním centru Atrium Palace Pardubice 21. června od 9 do 15:30 hodin.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

28.7.

Přímá linka z Kazachstánu do Pardubic? Kraj jedná s dalšími východními destinacemi

Ačkoliv je pro řadu Čechů Kazachstán velkou neznámou, tato středoasijská země začíná být velmi populární mezi českými investory.

Cestování celý článek
31.3.

O mýtném na krajských silnicích se jednalo na ministerstvu

Výnosy ze zavedení mýtného budou sloužit výlučně k odstraňování poškození způsobeného nadměrnou zátěží z kamionové dopravy.

Cestování celý článek
29.7.

Stavba cyklostezky do Nemošic zahájila

V rámci přípravných prací bude postupně vykácen pás lesa podél pravé strany silnice ve směru z Jesničánek do Nemošic.

Cestování celý článek
18.1.

Evakuace 100 lidí z lanovky

Orlické hory, 17. ledna 2019 – Strom, obalený hustou pokrývkou těžkého sněhu, spadl dnes odpoledne na lanovou dráhu na vrchol Bukové hory, cestující museli být evakuováni.

Cestování celý článek
29.6.

Řidič nadýchal přes 3 promile

Dechová zkouška toto jenom potvrdila. Nejprve řidič předložil potřebné doklady k řízení vozidla a poté už jen smutně sledoval stupnici změřené hladiny alkoholu v dechu. První měření ukázalo 2,87 a druhé pak 3,02 promile.

Cestování celý článek
12.3.

Lady Milena Grenfell-Baines zavzpomíná na pohnutý osud židovských dětí

„Zároveň si tímto filmem připomeneme nadcházející životní jubileum sira Nicholase Wintona, který v loňském roce oslavil úctyhodných sto čtyři let. Jeho akce na záchranu židovských dětí z obsazeného Československa v roce 1939 vyvolávají dodnes nesmírnou úctu a obdiv. Jejich symbolika přesahuje vypjaté válečné momenty a promítá se i do všedního života každého z nás. V současné době probíhá petiční kampaň za nominaci Sira Wintona na Nobelovu cenu Míru,“ připomíná Koblížková.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting