Vědecko-technický jarmark Univerzity Pardubice letos na nové třídě Míru


Na úterý 16. června připravila Univerzita Pardubice ve spolupráci s partnery VĚDECKO-TECHNICKÝ JARMARK uprostřed města. Všichni zájemci bez rozdílu věku se mohou vydat po stopách vědy, techniky a nejrůznějších vědeckých pokusů a principů. Tentokrát vědci a vysokoškoláci obsadí se svým vědeckým festivalem a populárně-naučnými zážitkovými stánky, stanovišti a demonstracemi novou pardubickou pěší zónu - třídu Míru.


Věda, kam se podíváš. Tak bude v úterý 16. června vypadat pardubická pěší zóna. Na třídu Míru se na jeden den nastěhují týmy akademiků a vysokoškoláků všech sedmi fakult univerzity. Poznávat zajímavosti ze světa vědy a techniky budou moci jak žáci základních a středních škol, tak samozřejmě zájemci všech věkových kategorií z řad veřejnosti. Čeká na ně VELKÝ VĚDECKÝ FESTIVAL - celodenní populárně-naučný program plný pokusů a poučení, her a zábavy, a to od 9 až do 17 hodin.


Věda na více než 40 zážitkových stanovištích oslavuje 65 let od vzniku vysoké školy
Na třídě Míru za polyfunkčním domem Magnum vyroste univerzitní open air vědecký festival. K dispozici bude přes čtyřicet nejrůznějších zážitkových stanovišť a experimentálních dílen. Chemici umíchají pestrý koktejl zábavných pokusů, zkrotí přírodní síly, naočkují bakterie nebo obarví textilní vlákna. Zdravotníci ukáží, jak vyprostit raněného z vozu, jak ho resuscitovat nebo jak pomoci při vdechnutí cizího tělesa. Informatici vezmou zájemce na cestu s robotem do neznámého prostředí, ukáží triky s magnety, průmyslový automat v praxi nebo 3D tiskárnu v akci. Matematici a ekonomové připravují výlet do hlubin Mandelbrotovy množiny, rady, jak se nedostat do dluhové pasti, nebo fascinující a krásné fraktály. S restaurátory si žáci odlijí univerzitní plaketu, zahrají si zvířecí pexeso nebo zkusí barevné reakce. U „dopraváků“ zjistí, jak poznat v bazaru bourané auto a změří si i kvalitu některých automobilových kapalin. Humanitní vědy zastoupí archeologové, s nimiž bude možné vžít se do role objevitelů starých vykopávek.
Se svým programem se připojují také čtyři pardubické střední školy. Chemii ve službách zákona představí Střední průmyslová škola chemická. Jak smontovat digitální hodiny nebo změřit elektrický obvod ukáže Střední průmyslová škola elektrotechnická. Že je zdravá strava základem zdravého životního stylu dokáže Střední průmyslová škola potravinářství a služeb, která zájemce provede i po svém výukovém mlýnu. V případě potřeby zasáhnou budoucí zdravotníci ze Střední zdravotnické školy, kteří budou zdatně sekundovat zdravotníkům z univerzity.
Na chodníku mezi stánky vyrostou sluneční hodiny, které ukáží aktuální čas. Mozkové závity potrápí hlavolamy všeho druhu. Pardubičtí hvězdáři z Hvězdárny barona Artura Krause přivezou dalekohled a vysvětlí, co všechno je k vidění nejen na obloze. Badatelskou cestu za světlem do vesmíru zpestří U Tesla a její Light Lab. Zvídaví zájemci dostanou odpovědi, na to, jak se vyrábí ruční papír, jak technika pomáhá handicapovaným a vozíky pro sportovce vozíčkáře představí sám Petr Kupka. A ti, co mají šikovné ručičky, si přijdou na své ve výtvarné dílně.


Speciální program pro školy i veřejnost aneb Pardubice ožijí vědou
Po celý den čeká na školy a jejich žáky a studenty kromě zážitkových a experimentálních dílen na třídě Míru také bohatý doprovodný program.


Část dopoledního programu patří školám (zadáno pro předem objednané školy a skupiny dětí a mládeže):
Do Pardubic přijede jeden z nejznámějších popularizátorů vědy u nás Michael Londesborough se svou vědecko-populární show. (Palác Atrium)


Jsou připraveny jízdy pardubickou lodí Arnošt do plavební komory a dále po Labi směrem na Brozany.
Speciální představení „Bláznivé nůžky“ odehraje pro školy Východočeské divadlo Pardubice.
Pro příchozí, kromě hlavních demonstračních stanovišť na třídě Míru, nabízejí partneři dále:
Speciální exkurze do svých expozic přichystaly ve Východočeském muzeu v Pardubicích a ve Východočeské galerii v Pardubicích.


Pro zájemce se budou konat také komentované procházky městem Pardubice doplněné výkladem o historii města a vývoji domovních znamení.


Chybět nebudou ani bublinová show Václava Strassera nebo ochutnávka drinků a netradičních výrobků molekulární kuchyně.


Hasiči ukáží techniku používanou při zásazích a městská policie přiveze služební skútr, radar i koně.
Na třídě Míru vyroste i mobilní planetárium s filmy o vesmíru pro děti od 5 do 10 let.
Své mobilní vědecké exponáty přiveze Národní technické muzeum a nechá návštěvníky nahlédnout do laboratoří našich pradědečků nebo sestavit malý funkční motor.
Bohatý program vědeckého festivalu je plný zajímavostí.


Připravila jej Univerzita Pardubice ve spolupráci s těmito partnery:
• Univerzita Pardubice
Dopravní fakulta Jana Pernera
Fakulta ekonomicko-správní
Fakulta elektrotechniky a informatiky
Fakulta filozofická
Fakulta chemicko-technologická
Fakulta restaurování
Fakulta zdravotnických studií
• Střední průmyslová škola chemická Pardubice
• Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice
• Střední zdravotnická škola Pardubice
• Střední průmyslová škola potravinářství a služeb Pardubice
• Institut rozvoje evropských regionů, o.p.s.
• Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice
• Národní technické muzeum
• Uskupení U-Tesla
• Východočeské divadlo Pardubice
• Východočeské muzeum v Pardubicích
• Východočeská galerie v Pardubicích


VĚDECKO-TECHNICKÝ JARMARK je součástí pardubických městských slavností Zrcadlo umění, pořádaných Kulturním centrem Pardubice a ZUŠ Pardubice – Polabiny ve dnech 16. – 19.
ervna. Univerzita Pardubice jej pořádá v rámci univerzitního popularizačního projektu Brána vědě/ní otevřená II., který je spolufinancovaný Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

6.11.

Budulínek.eu vyhlašuje soutěž o zájezd do Evropského parlamentu

Velká podzimní soutěž je šestikolová a bude probíhat až do poloviny prosince. Každý čtvrtek odstartuje nové kolo s novými úkoly. Soutěžní otázky obsahují také spoustu barevných ilustrací a jsou připraveny tak, aby s dospělými mohly soutěžit také děti. „Vítěze budeme oceňovat ve všech kolech a budeme je odměňovat pěknými dárečky,“ slibuje Lenka Mužíčková, předsedkyně sdružení Budulínek.eu, která celou soutěž připravila.

Cestování celý článek
31.1.

V Evropském spolkovém domě bylo noční vloupání

Bylo to však pouze pracovník ostrahy krajského úřadu, který oznámil na linku tísňového volání výskyt podezřelého muže s železnou tyčí v ruce, který vnikl do budovy Evropského spolkového domu.

Cestování celý článek
26.2.

Senioři budou soutěžit na kolech, čeká je 1800 kilometrů

„Soutěž bude odstartována 1. 3. 2018 v 10:00 hodin přes živé vysílání YouTube. Trasa povede z Pradědu přes Ostravu, Povážskou Bystrici, Košice, Nitru, Bratislavu, Brno, České Budějovice, Plzeň, Praha, Hradec Králové a Olomouc zpátky k nám do Pradědu. Po všechny soutěžní dny budou jednotlivé organizace společně propojeny konferenčním videohovorem, přičemž se mohou poznávat, povzbuzovat a navazovat nová přátelství,“ vysvětluje dále Vavřík, který chce projektem nejen zlepšit fyzickou kondici klientů seniorcenter, ale hlavně jim dát motivaci k aktivitě a dalšímu zapojení do běžného života.

Cestování celý článek
2.10.

Idiopatická plicní fibróza - nemoc, která nezná slitování. Zjistíme ji (u Vás) včas?

Ještě před čtyřmi lety neexistovala žádná léčba, která by dokázala zpomalit progresi nemoci, ale v roce 2011 přišly na trh léky, které jsou schopny nemoc zpomalit tím, že zpomalí proces tvorby vaziva a jizvení plic a tím zmírní pokles plicních funkcí. Nemoc bohužel nevyléčí, ale je větší šance, že se pacienti na této účinné léčbě dočkají transplantace plic.

Cestování celý článek
9.3.

Světový den divadla

Většina divadel si před představeními připomíná svůj svátek přečtením tzv. Mezinárodního poselství, které se překládá do více než 20 jazyků.

Cestování celý článek
26.10.

Pozor na lesní zvěř!

V pololetí roku 2006 policisté evidovali na Pardubicku 85 srážek s lesní zvěří, za celý rok 2006 jich bylo celkem 138.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting