Velikonoce na zámku v Pardubicích budou opět hravé

22.3.

Velikonoce na zámku v Pardubicích budou opět hravé

Návštěvnicky velmi úspěšná oslava Velikonoc na Pardubickém zámku letos slibuje ještě bohatší program. Druhý ročník akce Velikonoce - Tradice řemesel v presentaci středních škol zaplní nádvoří zámku v neděli 24. března v jednu hodinu odpoledne, aby pokračovala ještě v pondělí 25. března od 8:30 do 16 hodin.

     Studenti středních škol ve spolupráci s kulturními organizacemi zřizovanými Pardubickým krajem připravili velkolepou oslavu Velikonoc pro velké i malé návštěvníky. „Podařilo se nám vytvořit novou tradici. Akce se setkala s velkým úspěchem a i letos očekáváme hodně návštěvníku. Naši studenti vyrábějí nádherné věci. Navíc nechají zámecké hosty vyzkoušet si, jaké to je, když se jim pod rukama rodí řehtačky, formičky na vajíčka nebo třeba zdobená vajíčka,“ říká náměstkyně hejtmana zodpovědná za školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová a poznamenává, že ty nejmenší návštěvníky jistě zlákají živá kůzlata, jehňata, selata i krávy, koně a další zvířata v ohradě na prvním zámeckém nádvoří. Své řemeslo tam předvedou kováři. Vedle jejich výhně budou včelaři prodávat med.

     Nádvoří pardubického zámku provoní boží milosti, pučálka, velikonoční beránci a další pamlsky. Vedle tradičních gurmánských pochutin si lidé ze zámku odnesou nejen pomlázky či malovaná vejce, ale třeba řehtačky a jarní dekorace. Poznají výrobu másla a správnou výrobu perníku jim představí čarodějnice z Perníkové chaloupky.
     Velká atrakce pro děti i jejich rodiče se pak bude ukrývat ve výstavních sálech zámku. Do výroby másla v tradiční máselnici se jistě zapojí mnozí zájemci pod vedením pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

„Nezapomeneme také pod dohledem odborníka na domácí výrobu kozího sýra“, dodává ředitel muzea Jiří Junek.
     Studentky ze Svitav a pracovníci Krajské knihovny připravili Velikonoční dílnu. „Děti si vyzkouší různé techniky zdobení vajec a perníčků či výrobu jarních dekorací. Program bude doplněn o čtení pohádek a příběhů o Velikonocích,“ upozorňuje ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích Radomíra Kodetová. V grafické dílně si pak lidé vytvoří velikonoční pohlednici s vlastní fotografií.

     „Tvořit se bude i v galerii. V jejích prostorách se naučí i dekoratérské postupy úprav velikonočního stolu nebo aranžování jarního osení, což nepochybně ocení i maminky. Zahradníci je navíc oslní jarními květinami. Jedním z předmětů, které si děti na velikonoční oslavě vyrobí a odnesou domů, budou svíčky z voskových plátů nebo v loňském roce oblíbené ozdoby z mandlového těsta,“ vyzdvihuje další aktivity Jana Pernicová.

     Druhé zámecké nádvoří bude patřit hlavně gurmánům, mlsounům a milovníkům tradičních receptů, které budou k dispozici také v písemné podobě pro domácí inspiraci. Nebude chybět ani slavnostní velikonoční dort. I v období půstu bude
možné si zakoupit domácí uzené, klobásky a jiné pochutiny z výroby žáků potravinářských škol. Příjemnou atmosféru podtrhne kvalitní muzika v podání studentů Konzervatoře Pardubice. Letošní akci obohatí čarodějnice z Perníkové chaloupky a Muzea perníku Ráby, se kterou si děti vyrobí tradiční ozdobný perník.


Termín konání:


NEDĚLE 24. března 2013 - PONDĚLÍ 25. března 2013
Uvidíte, uslyšíte, ochutnáte
- gastronomické speciality – (boží milosti, pučálku, , beránky, klobásy, uzené maso..)
- výrobu másla a kozích sýrů
- řemeslnou výrobu ( výroba řehtaček, dřevěných hraček, formiček aranžování stolů, výroba velikonoční keramiky…)
- vyzkoušíte si zdobení vajíček, pletení pomlázek…
- živá zvířata
- hudební vystoupení
- přednášky a výtvarné dílny
- návštěva čarodějnice z Perníkové chaloupky z Rábů
- čtení pro děti zaměřené na velikonoční zvyky
Pořádají:
Odbor školství a kultury Pardubického kraje
Východočeské muzeum v Pardubicích
Krajská knihovna v Pardubicích
Východočeská galerie v Pardubicích
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
  Střední škola potravinářství a služeb Pardubice
Konzervatoř Pardubice
  SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim,
Střední odborná škola zemědělská a Vyšší odborná škola Chrudim
SOŠ a SOU technické Třemošnice
Odborné učiliště Chroustovice
Střední průmyslová škola stavební Pardubice
Gymnazium a SOŠ Přelouč
Speciální střední škola a základní škola Žamberk
SOŠ a SOU Polička
Střední zdravotnická škola, Svitavy
Střední škola zemědělská a veterinární Lanškroun
obrázky

Další zprávy z kategorie "Cestování"

29.6.

Výletová mozaika Krajem starého slovanského kmene

Automobilisté mají k dispozici jako nejbližší parkoviště dvě velká u supermarketů vedle autobusového nádraží. Další cesta vede po pravém břehu potoka k textačnímu místu Podolí, křižovatce s červenou značkou na začátku Chloumecké ul. Pak následuje táhlé stoupání touto ulicí po červené doprava až na Chloumek a dále lesem a loukami do obce Lhotka ke křižovatce se žlutou, která tam začíná (v tomto místě je to zhruba polovina cesty).

Cestování celý článek

Nebezpečné ultrafialové záření ze slunce dopadá na naši pokožku i přes oblečení nebo sklo. Víte, které je nejvíce škodlivé?

Chráníte se opalovacími krémy jen na přímém slunci nebo u vody? Nebezpečné UV záření může pronikat do vaší pokožky i skrz sklo v místnosti nebo v autě. Chráněni nejme ani pokud je pod mrakem nebo jsme zakryti oblečením. Stejně nebezpečné jsou pro náš zrak také sluneční brýle s nedostatečným UV filtrem. Víte, jaký je rozdíl v jednotlivých UV zářeních, a která jsou pro naši kůži a oči nebezpečná?

Cestování celý článek
26.7.

Neváhejte s výměnou starých řidičáků

Asi deset tisíc pardubických řidičů by mělo do konce letošního roku požádat o výměnu starého řidičského průkazu za nový

Cestování celý článek
5.11.

Ceny garáží v Pardubickém kraji meziročně klesly o více než pět procent, jejich nabídka je malá

Medián inzertních cen* prodávaných garáží se v Pardubickém kraji za poslední rok snížil na 189 000 Kč, což odpovídá poklesu o více než 5 %.

Cestování celý článek
7.8.

Novinka v moderní obecní komunikaci – Mobilní Rozhlas umožní občanům pochválit obec

Nahlásit problém, dát podnět ke zlepšení, ale i pochválit dobře odvedenou práci. Obyvatelé stovek českých obcí, které využívají systém Mobilní Rozhlas, si na moderní komunikaci rychle zvykli. Pomocí mobilní aplikace Zlepšeme Česko, která je součástí platformy, nyní mohou předat i pozitivní zpětnou vazbu na práci, kterou zástupci jejich vesnice či města dělají. Možnost pochválit hojně využívají během výletů také turisté.

Cestování celý článek
5.12.

Starší depozitáře v Ohrazenicích dostanou příští rok úspornější plášť

Radní Pardubického kraje schválili projektový záměr na energeticky úsporná opatření na budovách starších depozitářů v Ohrazenicích. Budovy v sousedství nově postaveného depozitáře Východočeského muzea tak získají nová okna, dveře a zateplenou fasádu i střešní konstrukci.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting