Velké nemocnice i praktici dostanou respirátory a roušky nejpozději v pátek. FN HK má nyní zásoby zhruba na dva týdny.

11.3.

Velké nemocnice i praktici dostanou respirátory a roušky nejpozději v pátek. FN HK má nyní zásoby zhruba na dva týdny.

Náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar na zasedání senátního Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku v úterý 10. března ujistil senátory, že velké nemocnice a praktičtí lékaři dostanou nejpozději v pátek dodávku respirátorů a roušek. „Je to velmi důležité. Ve FN HK máme nyní zhruba 2.000 respirátorů, což je více než nula, ale je to zásoba zhruba na dva týdny současného provozu. Na potvrzení, že s dodávkou ochranných pomůcek můžeme počítat, jsem netrpělivě čekal,“ řekl po zasedání výboru senátor prof. MUDr. Jaroslav Malý CSc., který je zároveň náměstkem ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo již v minulosti nařízení, že výrobci respirátorů a roušek nesmějí materiál vyvážet do ciziny. Jejich hlavním klientem je stát, který bude ochranné pomůcky distribuovat podle svého harmonogramu zdravotníkům v první linii. Především praktikům a do nemocnic. „Úředníci podle slov náměstka v noci dokončili a odeslali všechny potřebné dokumenty. V jakých počtech jednotlivé nemocnice ochranné pomůcky dostanou, náměstek nespecifikoval,“ doplňuje informace z jednání výboru senátor Malý. Ve fakultní nemocnici v Hradci Králové, která s pěti tisíci zaměstnanci patří k největším zdravotnickým zařízením v zemi, spotřebují při klidovém režimu zhruba 400 respirátorů třídy FFP3 a zhruba 1.000 respirátorů FFP2 za měsíc. Letos jejich spotřeba vzrostla zhruba trojnásobně. Za první dva měsíce roku 2020 zdravotníci ve FN HK spotřebovali cca 3.000 respirátorů FFP3 a cca 6.000 respirátorů FFP2. „Je potřeba si uvědomit, že když zdravotník používá respirátor kontinuálně, vydrží mu cca 4-8 hodin. Pak je nutné, aby si vzal nový. Při této spotřebě je jasné, že například hradecká fakultní nemocnice spotřebuje v době infekční hrozby stovky respirátorů denně,“ vysvětluje senátor a náměstek FN HK Jaroslav Malý. Nastavený centrální systém distribuce ochranných pomůcek profesor Malý podporuje. „Jen stát má nyní přehled o tom, kde jsou nejvíce ochranné pomůcky potřeba. Jejich výrobci nyní jedou na plné obrátky. Jak jsem osobně zjišťoval, tak například ve společnosti z Červeného Kostelce v Královéhradeckém kraji vyrábějící právě respirátory, pracují nepřetržitě na tři směny,“ uzavírá senátor Jaroslav Malý. Zasedání výboru se zúčastnila také hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Další zprávy z kategorie "Cestování"

21.6.

Pardubický BOSCH FRESH FESTIVAL uzavřel letošní gurmánské putování

„Do Pardubic jsme se moc těšili, protože jsme zde již po páté a je to takové naše „kmenové“ město. Samozřejmě o to zodpovědněji k tomu musíme přistupovat, abychom Východočechy stále něčím překvapovali a motivovali k návštěvě festivalu. Myslím si, že letos se nám to povedlo, protože jsme atakovali rekordní účast, což nás velmi těší“, říká Martin Nauš, pořadatel Bosch Fresh Festivalu.

Cestování celý článek
23.1.

Letohradsko se připravuje na vstup soukromého železničního dopravce

Zajištění železniční dopravní obslužnosti v regionu Letohradska a zimní údržba. Hlavní témata jednání hejtmana Martina Netolického se starosty obcí v okolí tratí 024 a 025, kde bude od prosince 2019 zajišťovat dopravní služby na železnici soukromý dopravce LeoExpress.

Cestování celý článek
2.11.

Kuchařské naděje z Pardubic soutěží o nejlepší Svačinu roku

Jednou z novinek 5. ročníku soutěže Svačina roku s Rio Mare je rozšíření odborné poroty o gastronomického specialistu a poradce Petra Stupku.

Cestování celý článek
8.1.

Pardubický kraj se představí na Regiontouru - již posedmé

16. mezinárodní veletrh turistických možností v regionech Regiontour 2007 se uskuteční 11. - 14. ledna 2007.

Cestování celý článek
7.2.

Zadní náraz do autobusu

Prověřujeme dodatečně oznámenou dopravní nehodu, která se stala před třemi týdny v České Třebové.

Cestování celý článek
16.3.

Modernizace letiště může pokračovat

V prvním kole výběrového řízení na dodavatele stavby se přihlásilo 16 firem.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting