Výletová mozaika - Kraj kocoura Mikeše

24.7.

Výletová mozaika -  Kraj kocoura Mikeše

Každý určitě z dětských let zná oblíbenou pohádkovou knihu Josefa Lady s příběhy černého kocourka, jeho zvířecích i lidských kamarádů a ostatních postaviček. Bydliště Mikeše, kozla Bobeše, čuníka Pašíka, kluka Pepíka Ševců a jeho babičky umístil spisovatel, ilustrátor a malíř do svého rodiště, vesnice Hrusice (www.obec-hrusice.cz) jihovýchodně od Prahy. Obec se tak díky tomu stala vyhledávaným cílem rodinných výletů do Ladova kraje (www.laduv-kraj.cz).

A snad k tomu přispěje i tato pozvánka.

Kdo chce jít v Mikešových stopách přesně tak, jak je v knize autor popsal, musí se vydat po naučné stezce Cesta kocoura Mikeše. Začíná  u fary naproti kostelu sv. Václava uprostřed obce, končí po 20 kilometrech v Říčanech na Masarykově nám. u infocentra. Pro děti je ujití celé trasy naráz patrně dlouhé, proto je lepší ji absolvovat nadvakrát: nejprve třeba dojít jako Mikeš a Pašík do Mnichovic na pouť, v dalším výletu jít spolu s kocourkem do světa vydělávat peníze na nový krajáč se smetanou, který rozbil babičce. Dětem se bude jistě  také lépe šlapat, když s sebou budou mít informační leták Cesta kocoura Mikeše/Pohádkové Hrusice, kam můžou sbírat jedinečná razítka. Leták lze získat v informačních centrech Ladova kraje, příp. ho  stáhnout z uvedeného webu v části Prospekty ke stažení/Informační letáky.

Většina komunikací na stezce je zpevněná, dobře schůdná je ale i mimo ně, není na ní ani velké převýšení. Turisté by ani přes chybějící speciální značku naučné stezky (červenobílé „psaníčko“) bloudit neměli – na rozcestích jim správný směr ukáže zmíněné „psaníčko“

s označením Mikešova stezka, částečně vede i po turistických značených cestách; na otištěné mapě její průběh znázorňuje oranžová čerchovaná čára s černou Mikešovou hlavou.

Na trase připomíná příhody z knihy dvanáct zastávek, které jsou postupně tematicky zaměřeny následovně – 1. Pohádkové Hrusice, 2. Stará cihelna, 3. Kožený vrch, 4. Mariánská pouť,
5. Hladový Mikeš, 6. Setkání s husopaskou, 7. Struhařovská pastvina, 8. Babička s nůší,
9. Mikeš straší, 10. Mikeš ukraden, 11. Starostovic Mícinka a 12. Konec putování.
Hrusice leží mimo železnici, ovšem nejbližší zastávka osobního vlaku na trati 221 Praha – Benešov u Prahy v obci Mirošovice je vzdálená přibližně dva kilometry, na stejné trati je
i stanice v Říčanech.

V knize o Mikešovi turisté „zůstanou“ i při obědě v místní slavné hospodě
U Sejků (hrusice.pragmatic.cz/usejku.html), možnosti k občerstvení existují i v dalších  průchozích místech.
Zajímavou příležitostí k návštěvě Ladova kraje může být pochod Po stopách kocoura Mikeše, který se koná v polovině září; letos to bylo podvanácté. Všechny trasy – devítikilometrová se jmenuje Mikešova, 18kilometrová Bobešova, na Pašíkově pochodníky čeká 25 kilometrů, na nejdelší s názvem Hastrmanova musejí zdolat 32 kilometrů – mají start i cíl v informačním centru na Masarykově nám. v Mnichovicích.

Nedaleko Hrusic prochází náš nejstarší dálniční úsek. V navštívené oblasti se lze kromě nabídnutého výletu vydat na řadu dalších vč. cyklistických, a to po obou stranách dálnice, kterou na několika místech značené cesty pře/podcházejí. Pro výběr těchto dalších výletů jsou vhodné např. mapy z edice KČT 1 : 50 000 č. 37

Okolí Prahy východ, příp. č. 40 Benešovsko
a dolní Posázaví. Mnozí si proto asi vyrazí k řece Sázavě. Do tohoto kraje trampů a četných chatových osad je to při cestě vlakem nejblíže ze stanice Senohraby, která následuje za Mnichovicemi.

Při pobytu v Hrusicích by především turisté s dětmi každopádně neměli opomenout navštívit Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny (http://hrusice.muzeumompv.cz), kde na děti mimo zajímavou expozici čekají také tato tři razítka. Nachází se mimo turistickou značenou cestu na jižním konci obce v domě na pravé straně silničky vedoucí dále nad dálnicí k hotelu Hrušov na katastru sousední obce Senohraby Přístup k objektu, který Ladova rodina používala jako letní byt, ukazuje na návsi umístěná směrová tabule.

Pamětní deska Husův kámen (originál z roku 1915 zhotovený k 500. výročí smrti Jana Husa byl v roce 2010 odcizen, kopie ho nahradila o rok později) na pravém břehu potoka Mnichovka

v romantickém skalnatém údolí je už mimo otištěnou mapu. Toto zajímavé místo není ale
z Hrusic daleko: dojde se k němu od hotelu Hrušov (lokalizace viz výše), dále k blízkému mostku a po jeho přejití se pokračuje ve směru toku potoka. Do údolí se dostanou i turisté, kteří  se vydají po naučné stezce Vodnické vycházky (http://vodnicke-vychazky.webnode.cz/o-nas) ,a po značené trase č. 0020 dokonce i cyklisté. V závěru se cesta napojí na žlutou značku spojující železniční stanici Senohraby s rozcestím pod zříceninou hradu Zlenice (Hláska).

Tento výlet za pohádkou se dá jednoduše spojit s výletem za poznáním: z Hrusic jsou to totiž pouhé čtyři kilometry pěšky do obce Ondřejov, kde je na vrchu Pecný pracoviště proslulé i za našimi hranicemi – Astronomický ústav Akademie věd České republiky s Astronomickým muzeem Vojtěcha Šafaříka (www.asu.cas.cz).

Miloš Kajzrlík, KČT Slovan Pardubice (www.kct-slovan-pardubice.info)

Další zprávy z kategorie "Cestování"

30.3.

Připomenutí počátků leteckých soubojů

„Rok 1917 přinesl v oblasti letectví řadu významných událostí, tou nejvýznamnější, ale zároveň i nejsmutnější se stala skutečnost, že letecké souboje získaly na intenzitě a masovosti a ti piloti, kteří se ještě nedlouho předtím střetávali na obloze v takřka rytířských soubojích muže proti muži, se museli nyní vystřílet ze soubojů, do kterých bylo zapojeno velké množství letadel.

Cestování celý článek
30.5.

Živný: Autokemp v Břehách je v Česku unikátní pro vozíčkáře

Dotace Pardubického kraje pro sport a cestovní ruch využívají také v Břehách na Přeloučsku. Ty nejvýznamnější putují do Autokempu Buňkov, který patří obci, a zejména do jeho infrastruktury určené pro hendikepované návštěvníky. O dalším rozvoji areálu jednal radní pro cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity René Živný s jednatelkou autokempu Lucií Jelínkovou a starostou Břehů Pavlem Jiravou.

Cestování celý článek
10.2.

Žáci a studenti se na radnici seznámili s Olympijským parkem Pardubice 2016

K účasti na Olympijském parku Pardubice 2016, který se bude spolu s doprovodným programem rozkládat na 245 600 metrech čtverečních, se již přihlásila řada sportovních klubů.

Cestování celý článek
22.10.

Tři uzavírky zkomplikují život nejen řidičům

V příštích týdnech zkomplikují život pardubickým řidičům stavební práce na hned několika komunikacích.

Cestování celý článek
20.5.

Střed dvou vozidel v Chocni

V jednom z vozidel byly zraněny dvě osoby, z toho jedna těžce. Řidič z druhého automobilu nebyl na místě nehody a policisté ho hledali.

Cestování celý článek
18.12.

Vozidlo se po nárazu na stěnu tunelu převrátilo na střechu

Při příjezdu jednotky hasičů na místo byl zraněný řidič v sanitním voze a provoz tunelu byl automaticky uzavřen. Z havarovaného vozidla unikal benzín, který hasiči zachytávali do úkapové vaničky a komunikaci zasypali sorpčním materiálem. U vozidla byl odpojen akumulátor.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting