Výletová mozaika Trutnovským bojištěm z prusko-rakouské války

21.7.

Výletová mozaika Trutnovským bojištěm z prusko-rakouské války

Mnohá a ve svých důsledcích často i pro další vývoj mezinárodní situace významná bojová střetnutí, k nimž došlo od června do srpna 1866, se uskutečnila v českých zemích; nejznámější je bitva u Sadové (nebo také u Hradce Králové). Do míst jedné z krvavých bitev této války, jediné vítězné rakouské, která proběhla u Trutnova, zve příznivce turistiky tato pozvánka. Výlet je i se započítáním cesty po modré značce od vlaku či autobusu dlouhý zhruba 15 kilometrů, okruh vyznačený na mapce je asi o tři kilometry kratší. Turisty bojištěm bezpečně provede naučná stezka „Den bitvy u Trutnova – rakouské vítězství 27. 6. 1866“ značená směrovými šipkami se zkříženými šavlemi a příslušným letopočtem s několika informačními tabulemi s podrobnostmi týkajícími se bitvy. Pohybovat se většinou budou po výborně schůdných zpevněných lesních cestách, delší asfaltované (příp. dlážděné) úseky jsou na začátku a na konci okruhu. Profil je mírně zvlněný, větší převýšení je nutno zdolat pouze při výstupu na vrchol Šibeník k památníku generála Gablenze. Trasa je situovaná na kraji města ve směru příjezdu po hlavní silnici č. 37 od Jaroměře. 
Stezka prochází kolem několika, a to i hromadných hrobů vojáků z obou bojujících stran, nejvíce jich je soustředěno u barokní Janské kaple (kaple sv. Jana Křtitele) na symbolickém vojenském hřbitově; v samotné kapli je muzeum této války. Na jednom místě v lese se turisté dokonce setkají s laní, která před nimi rozhodně neuteče – je to totiž kamenná socha. Zajímavou připomínkou událostí té doby je na hlavním Krakonošově nám. u sochy císaře Josefa II. do dlažby zasazený kámen s datem bitvy. Z tohoto místa po ní byli jako důsledek údajné pomoci obyvatel města rakouským vojskům Prušáky odvlečeni významní měšťané včetně oblíbeného starosty. Do Trutnova je i ve víkendových dnech dostatečné vlakové i autobusové spojení, nádraží jsou proti sobě, odděluje je pouze řeka Úpa. Auto je možno zaparkovat v ul. Na Struze  u České lesnické akademie, kde začíná popisovaný okruh.  Přímo na trase není možnost teplého občerstvení, ve městě je samozřejmě množství restaurací, pizzerií, hotelů, kaváren, cukráren apod. občerstvovacích zařízení. Povídání nejen o válce, také podrobný popis celé stezky je na http://weby.trutnov.cz/1866.    
                                  
17metrová rozhledna s vyhlídkou v 16 metrech se 62 schody stojí vysoko nad městem v nadmořské výšce 509 m na kopci se symbolickým názvem Šibeník – až do roku 1787 na něm totiž stávaly šibenice pro odsouzené. Postavena byla roku 1868, tj. dva roky po vítězství rakouských armád pod vrchním velením generála Gablenze, proto se kopci říká i jeho jménem.  Je to vlastně dutý litinový pomník tvaru obelisku, ozdobné železné hrazené přibylo v roce 1899. Umožňuje výhled na bojiště, město a Krkonoše.  V kryptě památníku jsou od 27. září 1905 uloženy generálovy ostatky, život ukončil sebevraždou zastřelením v lednu roku 1874.   Rozhledna je přístupná v květnu, červnu a v září  o víkendech od 13 do 18 hodin a v červenci a srpnu od úterý do neděle ve stejném čase. Ve vedlejším kiosku (telefon: 495 512 462) se kupují vstupenky, je možné si tam zakoupit i drobné občerstvení a různé suvenýry.  
Nedaleko trasy stojí na zmiňované silnici Motorest Na Bojišti; název této části Trutnova také připomíná bitvu. Motorest, resp. stejnojmenný přilehlý amfiteátr nejvíce proslavil Trutnov Open Air Festival, náš nejstarší rockový festival. Pravidelně ho navštěvoval Václav Havel, a to jako disident i jako prezident, který pobýval na „letním bytě“ v nedaleké osadě Hrádeček pod zříceninou hradu Břecštejna.   
Na trase naučné stezky nestojí pouze obyčejné železné kříže se jménem/jmény pochovaných vojáků, ale také pomníky se sochařskou výzdobou. K takovým patří pomník rakouským dělostřelcům v obci Starý Rokytník, jehož okolím prochází prodloužená, cyklistická část stezky.
     
Miloš Kajzrlík,  KČT Slovan Pardubice 

Další zprávy z kategorie "Cestování"

15.1.

Změny na trasách linek MHD od 1. února 2007

S platností od 1. února 2007 dochází ke změně trasy autobusové linky číslo 16.

Cestování celý článek
30.1.

Lidl potěší děti v dalších 10 městech. Hlasování o Rákosníčkova hřiště v hodnotě 1,5 mil. korun odstartuje 1. února

Dětská hřiště staví Lidl již šest let. Za tu dobu vzniklo po celé republice 79 Rákosníčkových hřišť v celkové hodnotě 118,5 milionů korun.

Cestování celý článek
22.11.

Správná viditelnost chodců i vozidel PARDUBICE – Mezi kontroly technického stavu patří i osvětlení registrační značky.

Pečlivou kontrolu osvětlení by měli provést i řidiči svých motorových vozidel. Přední i zadní světlomety musí být samozřejmě správně nastavené a seřízené, fungovat musí i směrová světla.

Cestování celý článek
4.2.

Ostravanem bez placené místenky. České dráhy v kraji ruší poplatek za rezervaci místa

K původně zavedené praxi se od počátku odmítavě stavěl také hejtman kraje Martin Netolický: „Změna zavedená novým jízdním řádem se logicky nelíbila především pravidelným dojíždějícím, kterým placená rezervace míst cestování za prací značně prodražovala, a proto raději čekali více než půl hodiny na další spoj,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Cestování celý článek
30.10.

V Červené Vodě roste moderní průmyslová zóna. Kraj zde opravil silnici, obec chodník

Obec Červená Voda tehdy poskytla dotaci ve výši 1,5 milionu korun a finančně se na rekonstrukci podíleli právě také místní podnikatelé.

Cestování celý článek
12.6.

Včera byl pro řidiče otevřen modernizovaný úsek silnice u pardubického Globusu.

V neděli 16. června tu bude ještě na necelých 24 hodin uzavřen kruhový objezd, aby i na něm mohl být položen moderní vrchní kryt vozovky a obnoveno značení.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting