Výletová mozaika Trutnovským bojištěm z prusko-rakouské války

21.7.

Výletová mozaika Trutnovským bojištěm z prusko-rakouské války

Mnohá a ve svých důsledcích často i pro další vývoj mezinárodní situace významná bojová střetnutí, k nimž došlo od června do srpna 1866, se uskutečnila v českých zemích; nejznámější je bitva u Sadové (nebo také u Hradce Králové). Do míst jedné z krvavých bitev této války, jediné vítězné rakouské, která proběhla u Trutnova, zve příznivce turistiky tato pozvánka. Výlet je i se započítáním cesty po modré značce od vlaku či autobusu dlouhý zhruba 15 kilometrů, okruh vyznačený na mapce je asi o tři kilometry kratší. Turisty bojištěm bezpečně provede naučná stezka „Den bitvy u Trutnova – rakouské vítězství 27. 6. 1866“ značená směrovými šipkami se zkříženými šavlemi a příslušným letopočtem s několika informačními tabulemi s podrobnostmi týkajícími se bitvy. Pohybovat se většinou budou po výborně schůdných zpevněných lesních cestách, delší asfaltované (příp. dlážděné) úseky jsou na začátku a na konci okruhu. Profil je mírně zvlněný, větší převýšení je nutno zdolat pouze při výstupu na vrchol Šibeník k památníku generála Gablenze. Trasa je situovaná na kraji města ve směru příjezdu po hlavní silnici č. 37 od Jaroměře. 
Stezka prochází kolem několika, a to i hromadných hrobů vojáků z obou bojujících stran, nejvíce jich je soustředěno u barokní Janské kaple (kaple sv. Jana Křtitele) na symbolickém vojenském hřbitově; v samotné kapli je muzeum této války. Na jednom místě v lese se turisté dokonce setkají s laní, která před nimi rozhodně neuteče – je to totiž kamenná socha. Zajímavou připomínkou událostí té doby je na hlavním Krakonošově nám. u sochy císaře Josefa II. do dlažby zasazený kámen s datem bitvy. Z tohoto místa po ní byli jako důsledek údajné pomoci obyvatel města rakouským vojskům Prušáky odvlečeni významní měšťané včetně oblíbeného starosty. Do Trutnova je i ve víkendových dnech dostatečné vlakové i autobusové spojení, nádraží jsou proti sobě, odděluje je pouze řeka Úpa. Auto je možno zaparkovat v ul. Na Struze  u České lesnické akademie, kde začíná popisovaný okruh.  Přímo na trase není možnost teplého občerstvení, ve městě je samozřejmě množství restaurací, pizzerií, hotelů, kaváren, cukráren apod. občerstvovacích zařízení. Povídání nejen o válce, také podrobný popis celé stezky je na http://weby.trutnov.cz/1866.    
                                  
17metrová rozhledna s vyhlídkou v 16 metrech se 62 schody stojí vysoko nad městem v nadmořské výšce 509 m na kopci se symbolickým názvem Šibeník – až do roku 1787 na něm totiž stávaly šibenice pro odsouzené. Postavena byla roku 1868, tj. dva roky po vítězství rakouských armád pod vrchním velením generála Gablenze, proto se kopci říká i jeho jménem.  Je to vlastně dutý litinový pomník tvaru obelisku, ozdobné železné hrazené přibylo v roce 1899. Umožňuje výhled na bojiště, město a Krkonoše.  V kryptě památníku jsou od 27. září 1905 uloženy generálovy ostatky, život ukončil sebevraždou zastřelením v lednu roku 1874.   Rozhledna je přístupná v květnu, červnu a v září  o víkendech od 13 do 18 hodin a v červenci a srpnu od úterý do neděle ve stejném čase. Ve vedlejším kiosku (telefon: 495 512 462) se kupují vstupenky, je možné si tam zakoupit i drobné občerstvení a různé suvenýry.  
Nedaleko trasy stojí na zmiňované silnici Motorest Na Bojišti; název této části Trutnova také připomíná bitvu. Motorest, resp. stejnojmenný přilehlý amfiteátr nejvíce proslavil Trutnov Open Air Festival, náš nejstarší rockový festival. Pravidelně ho navštěvoval Václav Havel, a to jako disident i jako prezident, který pobýval na „letním bytě“ v nedaleké osadě Hrádeček pod zříceninou hradu Břecštejna.   
Na trase naučné stezky nestojí pouze obyčejné železné kříže se jménem/jmény pochovaných vojáků, ale také pomníky se sochařskou výzdobou. K takovým patří pomník rakouským dělostřelcům v obci Starý Rokytník, jehož okolím prochází prodloužená, cyklistická část stezky.
     
Miloš Kajzrlík,  KČT Slovan Pardubice 

Další zprávy z kategorie "Cestování"

27.2.

Jízdní řády autobusů se od neděle mění

Současné změny jsou prvním krokem k rozumnému kompromisu mezi požadavky cestujících a limity krajského rozpočtu.

Cestování celý článek
7.7.

Dopravě v Pardubicích pomůže inteligentní systém řízení

Z centra také také půjdou různými kanály, například přes internet, sms zprávy a podobně, informace k řidičům. „Kapacitu komunikací tímto způsobem samozřejmě nezvýšíme, ale právě díky aktuálním informacím a inteligentnímu systému řízení dopravy bychom dopravu mohli lépe rozložit, varovat řidiče před místy kde se tvoří kolony a navigovat je na jinou trasu,“ konstatoval primátor.

Cestování celý článek
9.2.

Knihovna dá nahlédnout do spisovatelského umění

V prostorách univerzálního sálu knihovny bude nadšené pisatele zdarma lektorovat Mgr. Kristýna Obrdlíková, která se literatuře, zejména fantastice, dlouhodobě věnuje, ať už jako autor, čtenář nebo porotce.

Cestování celý článek
23.5.

Ivan Ženatý a Sandra Shapiro vystupovali v rodišti Bohuslava Martinů

enatý, je jedním z předních českých houslistů současnosti, je uznávaným komorním hráčem, sólistou a hudebním pedagogem. Vyrůstal v muzikantské rodině v Podkrkonoší. Jeho hudební kariéra začala již v roce 1982, kdy se zúčastnil finále Čajkovského soutěže v Moskvě. Potom následovaly debuty po celém světě.

Cestování celý článek
2.10.

Idiopatická plicní fibróza - nemoc, která nezná slitování. Zjistíme ji (u Vás) včas?

Ještě před čtyřmi lety neexistovala žádná léčba, která by dokázala zpomalit progresi nemoci, ale v roce 2011 přišly na trh léky, které jsou schopny nemoc zpomalit tím, že zpomalí proces tvorby vaziva a jizvení plic a tím zmírní pokles plicních funkcí. Nemoc bohužel nevyléčí, ale je větší šance, že se pacienti na této účinné léčbě dočkají transplantace plic.

Cestování celý článek
30.6.

Poprvé v historii probíhá v městských lesích sociologický průzkum

Sociologické šetření bude probíhat vždy jeden den v měsíci, kdy se budou monitorovat všechny významné vstupy do městských lesů. „Studenti budou zjišťovat například jaká je průměrná návštěvnost městských lesů, a to během jednotlivých měsíců, zohledňovány budou také pracovní dny i víkendy. Z celkových údajů také určíme strukturu návštěvnosti rozdělenou na chodce, běžce, bruslaře a cyklisty,“ popsal průběh sociologického průzkumu zástupce ředitele Městských lesů Hradec Králové Radek Jůza.

Cestování celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting