Děti z regionu se učí, že vracet půjčku není jen tak

30.5.

Děti z regionu se učí, že vracet půjčku není jen tak

Na Pardubicku se zrodilo přes 60 nadějných podnikatelů. Žáci čtvrtých tříd, kteří aktuálně prošli vzdělávacím programem Abeceda peněz, a v uplynulých měsících se učili hospodařit s penězi, se nyní představili na veřejných jarmarcích. Na vlastní kůži vyzkoušeli, zda se svým zbožím (které v rámci projektu také vyráběli) uspějí, jestli dokáží oslovit zákazníky a vydělat své první peníze. Dařilo se jim nad očekávání! Z výdělku si dopřejí výlet, část chtějí dát na charitu.

Děti z pardubické ZŠ Štefánikova si z jarmarku odnesly nejen výdělek v hodnotě převyšující 21 tisíc korun, ale také spoustu nových zkušeností a zážitků. „Za velmi důležitý poznatek, který si děti z projektu Abeceda peněz odnášejí, považuju poznání, že půjčka se vrací. A abychom mohli půjčené peníze vrátit, musíme proto vynaložit dostatečné úsilí a vydělat si na to. To je něco, co je pro jejich budoucnost velmi důležité. Děti se určitě naučily i větší trpělivosti - do všeho se vrhaly s obrovským nadšením, chtěly vyrábět i složitější věci a právě při výrobě náročnějších výrobků se musely naučit spolupracovat a také čekat,“ popisuje ředitelka Renata Janecká. Polovinu výdělku se děti rozhodly věnovat na pomoc seniorům. „Samy přišly s nápadem vybrat jeden z projektů pro seniory na stránce Plníme přání seniorům. Vybraly si Cvičení v parku  Domova u fontány v Přelouči. Druhou polovinou si přispějí na výlet, zřejmě do JumpParku,“ dodává pedagožka.

Na charitu věnují část svého výdělku i chrudimské děti, které si na jarmarku vydělaly přes 19 tisíc korun. Jejich příspěvek poputuje do psího útulku. „Abeceda peněz děti přiměla začít přemýšlet o tom, kolik co stojí a jakou hodnotu má jejich práce. Uvědomily si, že dosáhnout zisku, není jen tak. Děti si samy vedly účetní deník projektu. díky tomu zjistily, co kolik stojí - třeba nad cenou lepidla, které běžně ve škole používáme, zůstaly úplně paf. Při nákupech materiálu jsme využívali i internet, děti zjistily, že má smysl porovnávat ceny, hledat způsob, jak ušetřit. Velmi zajímavou zkušeností byl proces nastavení cen, za které budeme výrobky prodávat,“ uvádí třídní učitelka Irena Cieslarová.

„V Abecedě peněz jsme začali návštěvou pobočky Spořitelny, děti se tak dostaly i do míst, kam se ani my nepodíváme, a moc si to užily. Překvapily mě, jak dobře odpovídaly na otázky bankéřů k rodinnému rozpočtu. Dalo nám to sice zabrat, ale moc se nám to líbilo,“ popisuje vstup do projektu její kolegyně z vedlejší třídy Jana Plíšková „Děti byly velmi dobře motivované, měly před sebou cíl a naprosto si to užily. Samy nakupovaly, samy vyráběly,“ pochvaluje si s tím, že z vydělaných 21 428 korun si třída zaplatí společný výlet. 

Další zprávy z kategorie "Finance"

30.1.

Pět milionů Eur na projekty v regionech Visegrádské čtyřky

V prosinci loňského roku schválili premiéři České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, tedy Visegrádské čtyřky (V4)

Finance celý článek
19.7.

Nájemné v městských bytech podraží

Zvýšení nájemného se odvíjí od tak zvaného cílového nájemného, což je hodnota, které by mělo být dosaženo v roce 2010.

Finance celý článek
19.3.

Termín pro podání daňového přiznání se blíží

Všichni, kteří jsou povinni podat daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2007 nejpozději 31. března 2008.

Finance celý článek
9.11.

Do pardubické kultury poputují další peníze

V případě žádostí týkajících se pamětí místa a historie města Pardubice bude podpořeno celkem šest projektů částkou 100 000 korun. Přes 22 000 korun je určeno například pro Východočeské muzeum Pardubice, které dotační peníze použije na vydání brožury k 20. výročí znovuotevření Zámku Pardubice. Dalších 16 000 korun je pro změnu vyčleněno na projekt Pardubického Slavína V, který realizuje Klub přátel Pardubicka a jehož cílem je mapovat hrobová místa významných osobností na pardubických hřbitovech.

Finance celý článek
18.12.

Zastupitelé Pardubic schválili rozpočet na rok 2009

Zastupitelé na svém úterním jednání schválili rozpočet města Pardubic na rok 2009, a to v celkové výši 1,7 miliardy korun.

Finance celý článek
23.6.

Výbor schválil dotace na obnovu železničních vozů v regionu

Moderní železniční vozidla pro Jizerskou železnici se pořídí za více než 308 milionů korun.

Finance celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting