Děti z regionu se učí, že vracet půjčku není jen tak

30.5.

Děti z regionu se učí, že vracet půjčku není jen tak

Na Pardubicku se zrodilo přes 60 nadějných podnikatelů. Žáci čtvrtých tříd, kteří aktuálně prošli vzdělávacím programem Abeceda peněz, a v uplynulých měsících se učili hospodařit s penězi, se nyní představili na veřejných jarmarcích. Na vlastní kůži vyzkoušeli, zda se svým zbožím (které v rámci projektu také vyráběli) uspějí, jestli dokáží oslovit zákazníky a vydělat své první peníze. Dařilo se jim nad očekávání! Z výdělku si dopřejí výlet, část chtějí dát na charitu.

Děti z pardubické ZŠ Štefánikova si z jarmarku odnesly nejen výdělek v hodnotě převyšující 21 tisíc korun, ale také spoustu nových zkušeností a zážitků. „Za velmi důležitý poznatek, který si děti z projektu Abeceda peněz odnášejí, považuju poznání, že půjčka se vrací. A abychom mohli půjčené peníze vrátit, musíme proto vynaložit dostatečné úsilí a vydělat si na to. To je něco, co je pro jejich budoucnost velmi důležité. Děti se určitě naučily i větší trpělivosti - do všeho se vrhaly s obrovským nadšením, chtěly vyrábět i složitější věci a právě při výrobě náročnějších výrobků se musely naučit spolupracovat a také čekat,“ popisuje ředitelka Renata Janecká. Polovinu výdělku se děti rozhodly věnovat na pomoc seniorům. „Samy přišly s nápadem vybrat jeden z projektů pro seniory na stránce Plníme přání seniorům. Vybraly si Cvičení v parku  Domova u fontány v Přelouči. Druhou polovinou si přispějí na výlet, zřejmě do JumpParku,“ dodává pedagožka.

Na charitu věnují část svého výdělku i chrudimské děti, které si na jarmarku vydělaly přes 19 tisíc korun. Jejich příspěvek poputuje do psího útulku. „Abeceda peněz děti přiměla začít přemýšlet o tom, kolik co stojí a jakou hodnotu má jejich práce. Uvědomily si, že dosáhnout zisku, není jen tak. Děti si samy vedly účetní deník projektu. díky tomu zjistily, co kolik stojí - třeba nad cenou lepidla, které běžně ve škole používáme, zůstaly úplně paf. Při nákupech materiálu jsme využívali i internet, děti zjistily, že má smysl porovnávat ceny, hledat způsob, jak ušetřit. Velmi zajímavou zkušeností byl proces nastavení cen, za které budeme výrobky prodávat,“ uvádí třídní učitelka Irena Cieslarová.

„V Abecedě peněz jsme začali návštěvou pobočky Spořitelny, děti se tak dostaly i do míst, kam se ani my nepodíváme, a moc si to užily. Překvapily mě, jak dobře odpovídaly na otázky bankéřů k rodinnému rozpočtu. Dalo nám to sice zabrat, ale moc se nám to líbilo,“ popisuje vstup do projektu její kolegyně z vedlejší třídy Jana Plíšková „Děti byly velmi dobře motivované, měly před sebou cíl a naprosto si to užily. Samy nakupovaly, samy vyráběly,“ pochvaluje si s tím, že z vydělaných 21 428 korun si třída zaplatí společný výlet. 

Další zprávy z kategorie "Finance"

14.5.

Dotace pro prevenci i dobrovolné hasiče

Dotační peníze tak mají pomoci zejména při prevenci proti patologickým jevům a kriminalitě, podpořeny byly také projekty zaměřené na práci s dětmi. Sbory dobrovolných hasičů pak, čímž se zároveň zvýší i požární bezpečnost města v případě mimořádných událostí.

Finance celý článek
13.9.

Daň z výher. Můžete si dát vklad do hry do nákladů?

Ministerstvo financí s návrhem na zdanění výher nad 100.000 Kč zapomnělo na základní princip výběru daní, a tím je dokládání daňového přiznání.

Finance celý článek
20.9.

Rekonstrukce pardubického plaveckého areálu začala

Opravený a zmodernizovaný areál by měl přivítat první návštěvníky na počátku roku 2012.

Finance celý článek
20.12.

Schválili evropské dotace na letiště a Bavlnu

Poprvé v historii ROP Severovýchod se schvalovaly dotace určené na rozvoj veřejných mezinárodních letišť.

Finance celý článek
22.12.

Pardubice změnily formu nákupu energií. Energetická burza je efektivnějším řešením

U zemního plynu se promítlo listopadové oslabení koruny do ceny, která vzrostla o cca 6 procent, resp. 300 tisíc korun. Cena silové elektřiny nám klesne proti letošním cenám o 19,7 % na úroveň 1.063 korun za MWh, což znamená meziroční úsporu téměř 1 milion korun.

Finance celý článek
16.12.

Pardubicím na nové investice mnoho nezbývá

I vzhledem k velkému objemu již započatých investic je rozpočet města maximálně úsporný.

Finance celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting