Děti z regionu se učí, že vracet půjčku není jen tak

30.5.

Děti z regionu se učí, že vracet půjčku není jen tak

Na Pardubicku se zrodilo přes 60 nadějných podnikatelů. Žáci čtvrtých tříd, kteří aktuálně prošli vzdělávacím programem Abeceda peněz, a v uplynulých měsících se učili hospodařit s penězi, se nyní představili na veřejných jarmarcích. Na vlastní kůži vyzkoušeli, zda se svým zbožím (které v rámci projektu také vyráběli) uspějí, jestli dokáží oslovit zákazníky a vydělat své první peníze. Dařilo se jim nad očekávání! Z výdělku si dopřejí výlet, část chtějí dát na charitu.

Děti z pardubické ZŠ Štefánikova si z jarmarku odnesly nejen výdělek v hodnotě převyšující 21 tisíc korun, ale také spoustu nových zkušeností a zážitků. „Za velmi důležitý poznatek, který si děti z projektu Abeceda peněz odnášejí, považuju poznání, že půjčka se vrací. A abychom mohli půjčené peníze vrátit, musíme proto vynaložit dostatečné úsilí a vydělat si na to. To je něco, co je pro jejich budoucnost velmi důležité. Děti se určitě naučily i větší trpělivosti - do všeho se vrhaly s obrovským nadšením, chtěly vyrábět i složitější věci a právě při výrobě náročnějších výrobků se musely naučit spolupracovat a také čekat,“ popisuje ředitelka Renata Janecká. Polovinu výdělku se děti rozhodly věnovat na pomoc seniorům. „Samy přišly s nápadem vybrat jeden z projektů pro seniory na stránce Plníme přání seniorům. Vybraly si Cvičení v parku  Domova u fontány v Přelouči. Druhou polovinou si přispějí na výlet, zřejmě do JumpParku,“ dodává pedagožka.

Na charitu věnují část svého výdělku i chrudimské děti, které si na jarmarku vydělaly přes 19 tisíc korun. Jejich příspěvek poputuje do psího útulku. „Abeceda peněz děti přiměla začít přemýšlet o tom, kolik co stojí a jakou hodnotu má jejich práce. Uvědomily si, že dosáhnout zisku, není jen tak. Děti si samy vedly účetní deník projektu. díky tomu zjistily, co kolik stojí - třeba nad cenou lepidla, které běžně ve škole používáme, zůstaly úplně paf. Při nákupech materiálu jsme využívali i internet, děti zjistily, že má smysl porovnávat ceny, hledat způsob, jak ušetřit. Velmi zajímavou zkušeností byl proces nastavení cen, za které budeme výrobky prodávat,“ uvádí třídní učitelka Irena Cieslarová.

„V Abecedě peněz jsme začali návštěvou pobočky Spořitelny, děti se tak dostaly i do míst, kam se ani my nepodíváme, a moc si to užily. Překvapily mě, jak dobře odpovídaly na otázky bankéřů k rodinnému rozpočtu. Dalo nám to sice zabrat, ale moc se nám to líbilo,“ popisuje vstup do projektu její kolegyně z vedlejší třídy Jana Plíšková „Děti byly velmi dobře motivované, měly před sebou cíl a naprosto si to užily. Samy nakupovaly, samy vyráběly,“ pochvaluje si s tím, že z vydělaných 21 428 korun si třída zaplatí společný výlet. 

Další zprávy z kategorie "Finance"

9.9.

V Hradci spustili další unikátní projekt na úsporu tepla

Do konce letošního roku chce Tepelné hospodářství začít zařízení instalovat na dalších dvou předávacích stanicích.

Finance celý článek
19.9.

Pardubický kraj přispěje 15 miliony Chrudimi

Dotace kraje je vyjádřením spoluúčasti na evropském projektu.

Finance celý článek
28.6.

Vláda novými daněmi vrací hráče zpět k automatům, stejně na tom nevydělá

Praha - V pondělí 24. června došlo k předběžnému schválení státního rozpočtu na rok 2020, který je dlouhodobě kritizován ze strany opozičních stran i ekonomů.

Finance celý článek
28.3.

Krajské nemocnice hospodaří v kladných číslech. Zdravotnictví čekají rekordní investice.

Nemocnice Pardubického kraje (NPK) úspěšně prošla auditem účetní závěrky pro rok 2018, o tomto závěru auditora informovali zástupci nemocnice radní Pardubického kraje. Na jednání krajských radních pak zároveň představili investiční a finanční plán pro rok 2019. Oba dokumenty Rada Pardubického kraje schválila. Nemocnice budou v letošním roce hospodařit s plánovanou drobnou ztrátou přibližně pěti milionů korun.

Finance celý článek
5.1.

Krize zdrtí firmy ještě více. A Česko nic nedělá

Na oslavy konce krize si i přes slibné náznaky ekonomického oživení budeme muset počkat.

Finance celý článek
8.2.

Úprava regulace parkovného pomůže dopravě i rezidentům

Pardubice by od dubna měly přistoupit k úpravě regulace parkovného na území města. Navýšení cen má jednak pomoci dopravě v centru, jednak výrazně zlepšit parkovací možnosti rezidentů. Úpravy se přitom nedotknou plateb za parkovací karty pro rezidenty, jejichž cena zůstane i nadále 1200 korun za rok. O tom, zda ke změnám dojde, budou radní města rozhodovat na svém jednání, které se koná 18. února.

Finance celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting