Děti z regionu se učí, že vracet půjčku není jen tak

30.5.

Děti z regionu se učí, že vracet půjčku není jen tak

Na Pardubicku se zrodilo přes 60 nadějných podnikatelů. Žáci čtvrtých tříd, kteří aktuálně prošli vzdělávacím programem Abeceda peněz, a v uplynulých měsících se učili hospodařit s penězi, se nyní představili na veřejných jarmarcích. Na vlastní kůži vyzkoušeli, zda se svým zbožím (které v rámci projektu také vyráběli) uspějí, jestli dokáží oslovit zákazníky a vydělat své první peníze. Dařilo se jim nad očekávání! Z výdělku si dopřejí výlet, část chtějí dát na charitu.

Děti z pardubické ZŠ Štefánikova si z jarmarku odnesly nejen výdělek v hodnotě převyšující 21 tisíc korun, ale také spoustu nových zkušeností a zážitků. „Za velmi důležitý poznatek, který si děti z projektu Abeceda peněz odnášejí, považuju poznání, že půjčka se vrací. A abychom mohli půjčené peníze vrátit, musíme proto vynaložit dostatečné úsilí a vydělat si na to. To je něco, co je pro jejich budoucnost velmi důležité. Děti se určitě naučily i větší trpělivosti - do všeho se vrhaly s obrovským nadšením, chtěly vyrábět i složitější věci a právě při výrobě náročnějších výrobků se musely naučit spolupracovat a také čekat,“ popisuje ředitelka Renata Janecká. Polovinu výdělku se děti rozhodly věnovat na pomoc seniorům. „Samy přišly s nápadem vybrat jeden z projektů pro seniory na stránce Plníme přání seniorům. Vybraly si Cvičení v parku  Domova u fontány v Přelouči. Druhou polovinou si přispějí na výlet, zřejmě do JumpParku,“ dodává pedagožka.

Na charitu věnují část svého výdělku i chrudimské děti, které si na jarmarku vydělaly přes 19 tisíc korun. Jejich příspěvek poputuje do psího útulku. „Abeceda peněz děti přiměla začít přemýšlet o tom, kolik co stojí a jakou hodnotu má jejich práce. Uvědomily si, že dosáhnout zisku, není jen tak. Děti si samy vedly účetní deník projektu. díky tomu zjistily, co kolik stojí - třeba nad cenou lepidla, které běžně ve škole používáme, zůstaly úplně paf. Při nákupech materiálu jsme využívali i internet, děti zjistily, že má smysl porovnávat ceny, hledat způsob, jak ušetřit. Velmi zajímavou zkušeností byl proces nastavení cen, za které budeme výrobky prodávat,“ uvádí třídní učitelka Irena Cieslarová.

„V Abecedě peněz jsme začali návštěvou pobočky Spořitelny, děti se tak dostaly i do míst, kam se ani my nepodíváme, a moc si to užily. Překvapily mě, jak dobře odpovídaly na otázky bankéřů k rodinnému rozpočtu. Dalo nám to sice zabrat, ale moc se nám to líbilo,“ popisuje vstup do projektu její kolegyně z vedlejší třídy Jana Plíšková „Děti byly velmi dobře motivované, měly před sebou cíl a naprosto si to užily. Samy nakupovaly, samy vyráběly,“ pochvaluje si s tím, že z vydělaných 21 428 korun si třída zaplatí společný výlet. 

Další zprávy z kategorie "Finance"

13.3.

Občané vnímají úhradu poplatků jako sociální opatření

Jak vyplývá ze statistiky odboru zdravotnictví, darovací smlouvu podepsalo 40 procent občanů.

Finance celý článek
6.6.

Investice do kulturních stánků

Rada Pardubického kraje schválila na svém 53 jednání také závěry výběrových komisí.

Finance celý článek
15.1.

Pardubický kraj nestaví vzdušné zámky, investice drží kofinancováním projektů z Unie

V uplynulých čtyřech letech odpovídaly investice Pardubického kraje finančním možnostem, ve kterých se odrazil celkový pokles příjmů z daní o 1,2 miliardy korun.

Finance celý článek
10.8.

Pardubice chtějí zateplit školní budovy

Během několika let chtějí v Pardubicích s pomocí evropských fondů rekonstruovat asi 50 budov sloužících potřebám školství.

Finance celý článek
7.3.

Hejtmani jednali o evropských dotacích či rozpočtech krajů

Regiony by se v budoucnu měly zaměřit na posilování investic do vědeckých inovací a zvyšování ekonomické efektivity.

Finance celý článek
4.10.

Hejtman Radko Martínek bude v Bruselu jednat o rozpočtu EU

Hlavními tématy jejich rozhovoru budou především připravovaná legislativa Evropské komise týkající se strukturálních fondů.

Finance celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting