Krize zdrtí firmy ještě více. A Česko nic nedělá

5.1.

Krize zdrtí firmy ještě více. A Česko nic nedělá

Na oslavy konce krize si i přes slibné náznaky ekonomického oživení budeme muset počkat. Tak mluví řada odborníků a krizových manažerů, kteří se obávají, že krize nakonec projde vývojem „W“. To by znamenalo, že po fázi mírného oživení a hospodářského růstu bude následovat další propad. Teprve potom by došlo ke skutečnému oživení. Druhá propadová vlna, která by následovala, by mohla mít devastující účinky na velké procento firem, kterým se doposud podařilo těžké období přečkat. „Zkušenosti a poznatky, které sbíráme ve firmách, se kterými spolupracujeme v rámci krizového managementu, nám tuto skutečnost potvrzují. Stát bohužel na to nikterak nereaguje,“ sdílí své zkušenosti odborník na krizový management Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com. Vláda má přitom při řešení této situace do značné míry svázané ruce. Opatření, která by pomohla podnikatelům a firmám svůj boj prohrávají s raketově rostoucím zadlužováním v podobě zvýšených mandatorních výdajů, které budou mít na českou ekonomiku ještě drtivější účinky. „Období silného ekonomického růstu, kdy rapidně rostly státní příjmy, se prohospodařily. Nepodařilo se ušetřit prakticky žádné prostředky, ze kterých bychom mohli dnes v krizi pomoci podnikání," pokračuje Tomáš Zdechovský. "Zvyšování DPH bude vést k dalším úsporám a ekonomice nikterak nepomohou,“ hodnotí v závěru situaci Zdechovský, podle kterého se dá očekávat odliv části podnikatelů do daňových rájů. „Středním a větším firmám se začíná vyplácet odejít s podnikáním z České republiky a to by mělo být pro stát velkým varováním,“ doplnil Zdechovský. Krize ukázala slabá místa a poukázala na problémy, jimiž se nikdo nechtěl pořádně zabývat. Ty si dnes vybírají svou daň a bude otázkou, jak se s tím dokáže vyrovnat podnikatelské prostředí.

Další zprávy z kategorie "Finance"

26.2.

Foxconn hledá místo pro novou továrnu

Tchajwanská společnost Foxconn hledá v Evropě vhodnou lokalitu, na níž by postavila nový závod.

Finance celý článek
27.10.

Nový projekt radnice získal dotaci 44 milionů

Součástí projektu je dokončení úprav nádvoří zámku a hradebních zdí, rekonstrukce zámeckých zahrad a restaurování Kalvárie.

Finance celý článek
26.9.

Město pošle pardubické nemocnici tři miliony

Město každoročně přispívá nemocnici na přístrojové vybavení nebo na drobnější investice. Je to jedna z mála možností, jak může přispět ke zvýšení kvality zdravotní péče poskytované občanům Pardubic.

Finance celý článek
22.9.

Pardubice: Plavecký areál nahradí fotbalové hřiště

Tyto dotace budou využity na zkvalitnění prostředí v centru města a rozšíření nabídky možností trávení volného času.

Finance celý článek
1.10.

Peníze do rozpočtu ze zdanění hazardu se rozplývají. Nepřipravenost zákonů je alarmující, komentují situaci provozovatelé

Rozpočtový výbor upravil návrhy zákonů o zdanění hazardu do zcela jiné roviny, kdy s odvoláním na prevenci rozhodnul o zdanění technických her VLT z 35 na 38 %, živou hru navrhuje zdanit z 23 na 30 %, výjimku uděluje loteriím a sázkovým kancelářím, kterým má zůstat zachováno 23 %, původní návrh na zdanění výher nad 100 tisíc Kč potom posunul k hranici nad 1 milion Kč.

Finance celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting