Krize zdrtí firmy ještě více. A Česko nic nedělá

5.1.

Krize zdrtí firmy ještě více. A Česko nic nedělá

Na oslavy konce krize si i přes slibné náznaky ekonomického oživení budeme muset počkat. Tak mluví řada odborníků a krizových manažerů, kteří se obávají, že krize nakonec projde vývojem „W“. To by znamenalo, že po fázi mírného oživení a hospodářského růstu bude následovat další propad. Teprve potom by došlo ke skutečnému oživení. Druhá propadová vlna, která by následovala, by mohla mít devastující účinky na velké procento firem, kterým se doposud podařilo těžké období přečkat. „Zkušenosti a poznatky, které sbíráme ve firmách, se kterými spolupracujeme v rámci krizového managementu, nám tuto skutečnost potvrzují. Stát bohužel na to nikterak nereaguje,“ sdílí své zkušenosti odborník na krizový management Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com. Vláda má přitom při řešení této situace do značné míry svázané ruce. Opatření, která by pomohla podnikatelům a firmám svůj boj prohrávají s raketově rostoucím zadlužováním v podobě zvýšených mandatorních výdajů, které budou mít na českou ekonomiku ještě drtivější účinky. „Období silného ekonomického růstu, kdy rapidně rostly státní příjmy, se prohospodařily. Nepodařilo se ušetřit prakticky žádné prostředky, ze kterých bychom mohli dnes v krizi pomoci podnikání," pokračuje Tomáš Zdechovský. "Zvyšování DPH bude vést k dalším úsporám a ekonomice nikterak nepomohou,“ hodnotí v závěru situaci Zdechovský, podle kterého se dá očekávat odliv části podnikatelů do daňových rájů. „Středním a větším firmám se začíná vyplácet odejít s podnikáním z České republiky a to by mělo být pro stát velkým varováním,“ doplnil Zdechovský. Krize ukázala slabá místa a poukázala na problémy, jimiž se nikdo nechtěl pořádně zabývat. Ty si dnes vybírají svou daň a bude otázkou, jak se s tím dokáže vyrovnat podnikatelské prostředí.

Další zprávy z kategorie "Finance"

23.6.

Výbor schválil dotace na obnovu železničních vozů v regionu

Moderní železniční vozidla pro Jizerskou železnici se pořídí za více než 308 milionů korun.

Finance celý článek
6.1.

Vyšší výnosy daní přinesou kraji 710 miliónů navíc

Ukazuje se, že politika rozumného nastavení předpokládaných příjmů přináší své ovoce. Díky tomu budeme mít volné zdroje na řešení složité situace ve zdravotnictví a zároveň jsme schopni provést chystané investice spolufinancované z evropských fondů.“

Finance celý článek
6.12.

NUTS II Severovýchod byl schválen

Evropská komise schválila 3. prosince 2007 všech sedm regionálních operačních programů

Finance celý článek
14.5.

Dotace pro prevenci i dobrovolné hasiče

Dotační peníze tak mají pomoci zejména při prevenci proti patologickým jevům a kriminalitě, podpořeny byly také projekty zaměřené na práci s dětmi. Sbory dobrovolných hasičů pak, čímž se zároveň zvýší i požární bezpečnost města v případě mimořádných událostí.

Finance celý článek
12.9.

Línek vyjednával v centrále EIB

Rozhodnutí vzít si úvěr ve výši 1,2 miliardy korun od EIB podpořilo v podstatě celé krajské zastupitelstvo.

Finance celý článek
7.3.

Hejtmani jednali o evropských dotacích či rozpočtech krajů

Regiony by se v budoucnu měly zaměřit na posilování investic do vědeckých inovací a zvyšování ekonomické efektivity.

Finance celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting