Pardubický kraj nestaví vzdušné zámky, investice drží kofinancováním projektů z Unie

15.1.

Pardubický kraj nestaví vzdušné zámky, investice drží kofinancováním projektů z Unie

Čestným hostem valné hromady České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě oblasti Pardubický kraj byl včera také 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Ve svém projevu v pardubickém Domě techniky hovořil o investiční aktivitě kraje, budoucnosti evropských fondů i o svých výhradách k zákonu o veřejných zakázkách.


      V uplynulých čtyřech letech odpovídaly investice Pardubického kraje finančním možnostem, ve kterých se odrazil celkový pokles příjmů z daní o 1,2 miliardy korun. V současné době se pracuje na stavbách na pardubickém zámku, na potravinářské průmyslovce v Pardubicích, na Domově pod hradem Rychmburk, Domově u fontány Přelouč, Domově na zámku Bystré, Odborném léčebném ústavu Jevíčko a chystá se rekonstrukce výjezdového stanoviště záchranky v Hlinsku.


     „Minulá léta nás přesvědčila o nutnosti novelizovat zákon o veřejných zakázkách. Z našich zkušeností investora vyplynulo, že se prodloužil proces zadávání a hrozba nedočerpání evropských prostředků a podstatně se zvýšila administrativní zátěž. Cítíme potřebu uplatnit požadavky na dokládání ekonomické a finanční kvality uchazečů i možnost vyřadit nabídky za nepřiměřeně nízké nabídkové ceny. Snižování kvality dodávek za konkurenceschopnou cenu totiž není řešením,“ řekl Roman Línek.


     Situaci ve stavebnictví zachraňují v současné době evropské fondy kofinancované krajem. Také v letošním roce pokračují nebo budou zahájeny některé významné stavby z těchto zdrojů. Je to například další projekt na pardubickém zámku, osm projektů na modernizaci silnic v hodnotě přes půl miliardy korun, šest projektů na úspory energie ve školství za 200 milionů, transformace Domova sociálních služeb Slatiňany za 190 milionů, sanace skládky Dolní Lipka za 90 milionů a také dva velké projekty ve zdravotnictví.

Multioborový pavilon v Pardubické krajské nemocnici má předpokládanou cenu kolem 300 milionů korun a modernizace psychiatrie ve Svitavách 160 milionů.


„I v takto těžkých dobách jsem rád, že vznikají krásné stavby a těším se, že je uvidíme opět po dvou letech v soutěži o Stavbu roku Pardubického kraje. Hejtman Martin Netolický i já jsme připraveni soutěž znovu podpořit,“ dodal Línek.

Další zprávy z kategorie "Finance"

19.6.

Dotace do cestovního ruchu a neziskového sektoru

Rada Pardubického kraje rozdělila další dotace do oblasti cestovního ruchu a neziskového sektoru.

Finance celý článek
11.11.

Aukce energií ušetří úřadu čtyři miliony

Obchod byl zrealizován formou aukce na Českomoravské komoditní burze Kladno.

Finance celý článek
20.2.

Další milion je připraven do rozvoje cestovního ruchu.

Fond cestovního ruchu je ještě hodně mladý, má však své opodstatnění.

Finance celý článek
25.3.

Do oprav školních budov investovalo město Pardubice téměř půl miliardy.

Teplý kabát dostalo v průběhu posledních let devět základních a 12 mateřských škol. Většina těchto budov po důkladné obnově volala již řadu let. Díky dotacím se dočkaly nových oken a dveří a zateplení venkovních plášťů i střech.

Finance celý článek
9.9.

V Hradci spustili další unikátní projekt na úsporu tepla

Do konce letošního roku chce Tepelné hospodářství začít zařízení instalovat na dalších dvou předávacích stanicích.

Finance celý článek
5.3.

Investiční akce v oblasti dopravy

Na svém 48. jednání Rada Pardubického kraje rozhodla o uzavření smluv o dílo na tři investiční akce.

Finance celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting