Virtuální realita i počítačová hra – výuka finanční gramotnosti baví čím dál víc žáků

23.1.

Virtuální realita i počítačová hra – výuka finanční gramotnosti baví čím dál víc žáků

Tajuplná cesta, zcela unikátní program na výuku finanční gramotnosti pro teenagery, jde do finále. V prvním pololetí školního roku se do něj zapojili školáci napříč celou republikou. Prostřednictvím napínavé počítačové hry si osvojují všechny klíčové znalosti o světě peněz. Ve skupině, nebo jako jednotlivci mají za úkol přežít coby cizinci-brigádníci v Londýně. Nejúspěšnější tým čeká skutečná cesta do britské metropole včetně prohlídky City of London, finančního srdce Evropy.

Napínavou detektivní hru už vyzkoušely i děti z Pardubicka. „Musím říct, že Tajuplná cesta byla doopravdy zajímavá a dost mě toho naučila. Určitě si myslím, že tento způsob výuky je mnohem lepší, než si o tom něco číst anebo se to učit. Měl jsem totiž větší zájem se o tom něco dozvědět,“ chválí si Kuba z Chocně. „Na hře mě hrozně fascinovalo to, že je to skoro reálné. Grafika hry vypadala skoro reálně jako celý Londýn. Určitě Tajuplnou cestu každému doporučuji, byla to legrace a také jsem se něčemu naučil,“ doplňuje Patrik. „Hra mi přišla zajímavá a dobře propracovaná. Ze začátku mě hra moc nebavila, ale později jsem se do toho doslova ,zažrala". Byly tam scény z běžného, ale i z neběžného života. Otázky mi přišly smysluplné a získala jsem z nich nové informace do budoucna,“ přidává se Eliška z Pardubic.

„Tajuplnou cestu jsme vytvořili speciálně pro věkovou skupinu 14-18 let. Svým obsahem odpovídá tomu, co by mladí lidé měli o světě financí vědět. Učí je se v něm pohybovat, vysvětluje pojmy a upozorňuje na nástrahy, s nimiž se mohou setkat,“ popisuje David Hubáček z České spořitelny, která program vyvinula. Fakt, že jde o počítačovou hru, je podle něj velmi důležitý. „Nestojíme u tabule a nevysvětlujeme mladým lidem nudné pojmy. Ale v napínavé hře jim umožňujeme prožít všechny možné situace. Od hráčů i jejich učitelů máme skvělé odezvy,“ doplňuje.

„V průběhu soutěže jsme se hodně pobavili, promyšlená strategie této hry byla opravdu záludná. Žáci hráli i ve svém osobním čase, byli do toho opravdu zapáleni. Dokonce i po dokončení hry jsme se domluvili, že hru resetujeme a zkusíme si to zahrát znovu. Donutilo je to opravdu přemýšlet a vytvářet si svoji strategii, aby jim na konci zůstalo co nejvíce peněz. Otázky z finanční gramotnosti byly trochu náročné, neboť jsme všechno neprobírali v učivu, takže doma pomáhali rodiče a ve škole učitel. Hra byla skvělá, zábavná a vzdělávací. Pro děti jedna z nejlepších forem učiva. Jsem moc ráda, že jsem se spolu s dětmi mohla zúčastnit,“ líčí Jarmila Kabourková, jedna z pedagožek, která se se svojí třídou do hry zapojila.

Aktuální kolo soutěže v rámci Tajuplné cesty končí v pondělí 27. ledna o půlnoci. Soutěž pro druhé pololetí bude spuštěna 3. února.

Počítačová hra Tajuplná cesta je jedním z řady projektů Abecedy peněz, které Česká spořitelna nabízí školám na výuku finanční gramotnosti. „Nejmenší děti necháváme hrát na dospělé a pomalu je seznamujeme s penězi. Desetiletí školáci si mohou zkusit vybudovat firmu a předvést ji veřejnosti na trzích. Otevíráme dětem své pobočky, aby si vyzkoušely například výběr za bankomatu. A těm, kteří to mají daleko, přivezeme brýle s virtuální realitou připravenou speciálně pro první stupeň ZŠ,“ vyjmenovává David Hubáček.

Abeceda peněz je aktuálně největší program finančního vzdělávání v ČR, jehož cílem je zvýšit finanční gramotnost žáků základních škol. Program je metodicky připraven profesionálními pedagogy a pod záštitou Ministerstva financí jej realizuje Česká spořitelna pro žáky 2,4 a 9 tříd již na vice než 380 školách po celé ČR. 

Abeceda peněz je postavena na principu zážitkového učení, přizpůsobeného pro jednotlivé věkové skupiny. Druháci se učí hospodařit jako táta s mámou v rodině, čtvrťáci staví vlastní firmy a teenageři v devátých třídách ve strategické PC hře Tajuplná cesta zkouší přežít jako cizinci v Londýně.  

Účast v Abecedě peněz je pro školy i žáky zcela dobrovolná a zdarma. Samotný program na jednotlivých školách realizují profesionální pedagogičtí lektoři s podporou více než 230 dobrovolníků z řad zaměstnanců regionálních poboček České spořitelny.

Letošní novinkou je rozšíření Abecedy peněz o kurzy pro seniory. V nich se učí ovládat chytré mobily a tablety a bezpečně se pohybovat v online prostředí.

Další zprávy z kategorie "Finance"

30.1.

Pět milionů Eur na projekty v regionech Visegrádské čtyřky

V prosinci loňského roku schválili premiéři České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, tedy Visegrádské čtyřky (V4)

Finance celý článek
1.3.

Peníze na Chvaletice dorazily na krajský účet.

Na účet Pardubického kraje byly v posledních dnech převedeny finanční prostředky ve výši 15,4 milionů korun.

Finance celý článek
8.10.

Majitelé historických objektů opět dosáhnou na dotace

Umožníme občanům bydlícím v historické části města dosáhnout na dotace

Finance celý článek
3.2.

Kraj obdaroval rudoltickou bytovku 50 tisíci korunami

„Dohodli jsme se s kolegy v Radě Pardubického kraje, že poskytneme částku 50 tisíc korun."

Finance celý článek
30.5.

Děti z regionu se učí, že vracet půjčku není jen tak

. „Abeceda peněz děti přiměla začít přemýšlet o tom, kolik co stojí a jakou hodnotu má jejich práce. Uvědomily si, že dosáhnout zisku, není jen tak. Děti si samy vedly účetní deník projektu. díky tomu zjistily, co kolik stojí - třeba nad cenou lepidla, které běžně ve škole používáme, zůstaly úplně paf.

Finance celý článek
14.7.

Královéhradecký kraj chce přispět k oddlužení domácností

Jednou z nejohroženějších skupin jsou lidé s nižšími příjmy, kteří jsou závislí na půjčkách nebankovních finančních institucí.

Finance celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting