Základní školy v Pardubicích žádají o 11 miliónů na vzdělání

22.5.

Základní školy v Pardubicích žádají o 11 miliónů na vzdělání

Patnáct pardubických základních škol využilo nabídky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které otevřelo dotační program pro vzdělávání dětí i jejich učitelů.

Z celkových alokovaných 800 miliónů korun pardubické školy sahají po více než 11 milionech. Peníze hodlají využít na čtenářské dílny, poznávací cesty do zahraničí či stáže a další vzdělávání pedagogů.


„Základní školy, které Pardubice zřizují, neváhaly a podle svých potřeb zažádaly prostřednictvím města jako zřizovatele o částky od 200 tisíc korun do jednoho miliónu. Takové jsou pro každou školu mantinely výzvy operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za školství Jakub Rychtecký.


Ministerstvo školství prostřednictvím této výzvy investuje hned do několika oblastí - do rozvoje čtenářské gramotnosti dětí či podpory pro jejich učitele na výuku cizích jazyků, matematiky, přírodovědných a technických oborů. Učitelé cizích jazyků mají možnost zvýšit svoje jazykové kompetence prostřednictvím krátkodobých jazykových kurzů v  zemi, jejímž úředním jazykem je jazyk, který učitel na škole vyučuje. Profesní rozvoj pedagogů cizích jazyků, matematiky, přírodovědných a technických předmětů výzva podporuje možností „stínovat“ výuku na partnerských školách v zahraničí.
„Investice do vzdělání je jedním z nejlepších vkladů do našich životů. Je žádoucí, abychom v našich školách podporovaly gramotnost - abychom upírali pozornost na rozvoj jazykového vzdělávání, protože v životech naší i budoucí generace budou hrát cizí jazyky stále větší roli,“ uvedl dále náměstek Rychtecký.


Celková alokace na výzvu pro všechny školy v republice představuje 800 miliónů korun a uspokojena by měla být většina škol, která projektovou žádost podá. „Využili jsme nabídky ministerstva takřka okamžitě a v podané žádosti se pokoušíme zapojit se všech aktivit, které výzva nabízí.  Rádi bychom za peníze nakoupili např. řady knih pro děti od 2. do 9. tříd do čtenářských dílen, které bychom chtěli realizovat v rámci literární výuky. Chtěli bychom zatraktivnit také výuku biologie, matematiky, zeměpisu a chemie a poslat naše čtyři učitele na stáže do jiných zemí, pět učitelů cizích jazyků by se mohlo v zahraničí zúčastnit desetidenních jazykových kurzů. Další část naší žádosti směřuje na zájezdy dětí z druhého stupně do Anglie a Německa,“ jmenuje ředitelka ZŠ Studánka Ivana Nejedlá.


O přidělení peněz se rozhodne v průběhu letošního června, už od 1. července do konce roku by pak školy mohly požadované finanční prostředky využít k plánovaným aktivitám.

Další zprávy z kategorie "Finance"

29.6.

Poštovní spořitelna sbírá žádosti o státní dotace od července

K jeho hlavním výhodám, kromě vynikajícího úročení, patří především možnost předčasného splacení bez poplatku.

Finance celý článek
22.12.

Pardubice změnily formu nákupu energií. Energetická burza je efektivnějším řešením

U zemního plynu se promítlo listopadové oslabení koruny do ceny, která vzrostla o cca 6 procent, resp. 300 tisíc korun. Cena silové elektřiny nám klesne proti letošním cenám o 19,7 % na úroveň 1.063 korun za MWh, což znamená meziroční úsporu téměř 1 milion korun.

Finance celý článek
19.9.

Pardubický kraj přispěje 15 miliony Chrudimi

Dotace kraje je vyjádřením spoluúčasti na evropském projektu.

Finance celý článek
15.7.

V Chroustovicích a Žamberku využívají obnovitelné zdroje

Tam se uskutečnila rekonstrukce stávajících zařízení s cílem více využít obnovitelné zdroje pro výrobu tepla.

Finance celý článek
27.2.

Deset miliónů pro sociální služby

Grantová komise na pondělním zasedání dokončila návrh, který bude předložen Radě Pardubického kraje.

Finance celý článek
27.9.

Rada se opět zabývala povodňovými škodami

Povodeň napáchala i nemalé škody na majetku Pardubického kraje.

Finance celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting