Základní školy v Pardubicích žádají o 11 miliónů na vzdělání

22.5.

Základní školy v Pardubicích žádají o 11 miliónů na vzdělání

Patnáct pardubických základních škol využilo nabídky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které otevřelo dotační program pro vzdělávání dětí i jejich učitelů.

Z celkových alokovaných 800 miliónů korun pardubické školy sahají po více než 11 milionech. Peníze hodlají využít na čtenářské dílny, poznávací cesty do zahraničí či stáže a další vzdělávání pedagogů.


„Základní školy, které Pardubice zřizují, neváhaly a podle svých potřeb zažádaly prostřednictvím města jako zřizovatele o částky od 200 tisíc korun do jednoho miliónu. Takové jsou pro každou školu mantinely výzvy operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za školství Jakub Rychtecký.


Ministerstvo školství prostřednictvím této výzvy investuje hned do několika oblastí - do rozvoje čtenářské gramotnosti dětí či podpory pro jejich učitele na výuku cizích jazyků, matematiky, přírodovědných a technických oborů. Učitelé cizích jazyků mají možnost zvýšit svoje jazykové kompetence prostřednictvím krátkodobých jazykových kurzů v  zemi, jejímž úředním jazykem je jazyk, který učitel na škole vyučuje. Profesní rozvoj pedagogů cizích jazyků, matematiky, přírodovědných a technických předmětů výzva podporuje možností „stínovat“ výuku na partnerských školách v zahraničí.
„Investice do vzdělání je jedním z nejlepších vkladů do našich životů. Je žádoucí, abychom v našich školách podporovaly gramotnost - abychom upírali pozornost na rozvoj jazykového vzdělávání, protože v životech naší i budoucí generace budou hrát cizí jazyky stále větší roli,“ uvedl dále náměstek Rychtecký.


Celková alokace na výzvu pro všechny školy v republice představuje 800 miliónů korun a uspokojena by měla být většina škol, která projektovou žádost podá. „Využili jsme nabídky ministerstva takřka okamžitě a v podané žádosti se pokoušíme zapojit se všech aktivit, které výzva nabízí.  Rádi bychom za peníze nakoupili např. řady knih pro děti od 2. do 9. tříd do čtenářských dílen, které bychom chtěli realizovat v rámci literární výuky. Chtěli bychom zatraktivnit také výuku biologie, matematiky, zeměpisu a chemie a poslat naše čtyři učitele na stáže do jiných zemí, pět učitelů cizích jazyků by se mohlo v zahraničí zúčastnit desetidenních jazykových kurzů. Další část naší žádosti směřuje na zájezdy dětí z druhého stupně do Anglie a Německa,“ jmenuje ředitelka ZŠ Studánka Ivana Nejedlá.


O přidělení peněz se rozhodne v průběhu letošního června, už od 1. července do konce roku by pak školy mohly požadované finanční prostředky využít k plánovaným aktivitám.

Další zprávy z kategorie "Finance"

13.9.

Daň z výher. Můžete si dát vklad do hry do nákladů?

Ministerstvo financí s návrhem na zdanění výher nad 100.000 Kč zapomnělo na základní princip výběru daní, a tím je dokládání daňového přiznání.

Finance celý článek
10.5.

Kraj se s propadem příjmů dokázal vypořádat

V roce 2009 bylo z rozpočtu Pardubického kraje poskytnuto obcím a dobrovolným svazkům obcí téměř 180 milionů korun.

Finance celý článek
12.11.

Kraj si platí drahou budovu, jež mu zatím nepatří

V současné době sídlo krajského úřadu vlastní firma Immorent, jeho nájemníkem a smluvním partnerem je Správa nemovitostí, a.s.

Finance celý článek
15.7.

Z evropských fondů 1,3 miliardy korun na projekty v kraji

Na financování přípravy a realizace projektů jsou využívány finanční prostředky schváleného rozpočtu Pardubického kraje.

Finance celý článek
2.4.

Regenerace Dukly a Višňovky dostala zelenou

Nyní nás čeká uzavření smluv o alokaci finančních prostředků, příprava jednotlivých projektů a pak samotná realizace.

Finance celý článek
11.4.

Město přidá na opravu Kostelíčka a fary přes 400 tisíc korun

S podporou z programu regenerace bude v roce 2008 opraveno sedm soukromých a církevních objektů.

Finance celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting