Další padělání peněz v kraji

20.10.

Další padělání peněz v kraji

Pardubičtí kriminalisté obvinili 3 osoby - dva muže ve věku 23 a 25 let a jednu 18letou ženu, kteří se měli dopustit zločinu padělání a pozměňování peněz, za což jim hrozí 3-8 leté vězení. Od vzniku Krajského ředitelství policie Pardubického kraje jde o nejvyšší počet zajištěných padělaných bankovek v kraji. 

Na začátku jsme evidovali tři oznámení, v nichž neznámý pachatel zaplatil za mobilní telefon falešnými bankovkami. Jeden případ se stal v Pardubicích, druhý v Chrudimi. Třetí, podobný skutek, se měl odehrát taktéž v Pardubicích, ale tam k předání peněz nedošlo, neboť pachatel utekl i s telefonem, který šel údajně oproti cizímu občanskému průkazu „coby zástavě“, ukázat své mamince.

Jak se podařila odhalit totožnost podezřelých?
Do pátrání po pachateli se zapojili pardubičtí i chrudimští kriminalisté. Z popisu osob natipovali konkrétní jméno a ukázalo se, že jejich poznatky jsou správné. Prodejce tří mobilních telefonů měl oklamat 25letý muž, který „zakoupené“ telefony měl obratem prodat a pravé bankovky užít pro vlastní potřebu. Z dalšího prověřování vyplynulo, že padělání peněz nemá mít na svědomí pouze on, ale i jeho o dva roky mladší kamarád. Z „přechování“ bankovek je obviněna i 18letá žena, která s vědomím, že jsou falešné, je ve svém zavazadle uschovala a převážela na jinou adresu.

Bankovky měli vyrobit muži na začátku srpna letošního roku pomocí multifunkční laserové tiskárny, kterou vlastnil jeden z nich. Okraje nestříhali nůžkami, ale k rovným liniím využili řezačku. V tuto chvíli máme zajištěno 231 kusů padělků nominálních hodnot 200, 500, 1.000 a 2.000 korun ve v částce 208.800,- korun. Jednadvacet padělků užil 25letý obviněný k výše zmíněným nákupům mobilních telefonů, další byly zajištěny 13. září 2016 v kabelce mladé ženy a tři dvoutisícové bankovky při domovní prohlídce.

Mladší muž je od 5. září 2016 ve vazební věznici za další trestnou činnost páchanou v jinem kraji. O dva roky starší „komplic“ je taktéž stíhán vazebně, ale v jiném místě, aby se nemohli domlouvat na nových verzích svých výpovědí. Je zřejmé, že vzhledem k jeho trestní minulosti a nedávnému podmínečnému propuštění z výkonu trestu, soudce vazbu akceptoval.

Jak byla hodnocena kvalita bankovek?
Uvedené padělky nelze řadit mezi ty, které by byly za běžného světla způsobilé oklamat laickou veřejnost. Při kopírování nedošlo ani k záměně sériových čísel, vždy šlo pouze o kopii jedné pravé bankovky. Zdařilost je dle zkoumání České národní banky předběžně hodnocena z pětibodové stupnice číslem 4, tudíž jako méně zdařilá.

Připomínáme, že letos jde o druhý případ, kdy se v poměrně brzké době podařilo odhalit podezřelé osoby, které se snažily vyrábět bankovky a udávat je do oběhu.

Další zprávy z kategorie "Krimi"

30.6.

Pachatel krádeží se sebeudal

Při výslechu zadržený přiznal policejnímu komisaři dubnové vloupání do dílny.

Krimi celý článek
24.8.

Surovému lapkovi hrozí až deset let vězení

Útočník, který se s mužem zběžně znal, ho měl udeřit do obličeje a vzít mu z kapsy kalhot 20 tisíc korun a mobilní telefon.

Krimi celý článek
18.6.

12 vloupání do rodinných domů je objasněno

Nepřítomnosti majitelů domu v Jablonném nad Orlicí na Orlickoústecku využili téměř dokonale. Jakékoliv zabezpečení bylo „zbytečné“. Podařilo se jim vniknout dovnitř, kde měli nalézt několik zlatých řetízků, náramků, prstenů, náušnic a přívěšků v hodnotě dosahující zhruba 200tisíc korun.

Krimi celý článek
16.3.

Pomozte s pátráním aneb drahé pospání

Muž si v kupé pověsil bundu na věšák. V ní také ponechal i větší finanční obnos v řádech statisíců.

Krimi celý článek
24.6.

Záchranáři sedali v Náchodě před radnici

Policisty z náchodského obvodu vyslal operační důstojník linky tísňového volání na náměstí T.G. Masaryka.

Krimi celý článek
4.1.

Obnažoval se na veřejnosti

Mladý cizinec o několik minut později po příjezdu hlídky skončil v rukou policistů a nyní je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Krimi celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting