Kauza Komerio: Zastupitelé pustili pět milionů k vodě

24.4.

Kauza Komerio: Zastupitelé pustili pět milionů k vodě

Zastupitelé města Žamberk rozhodli v úterý o tom, že nebudou nadále soudně vymáhat pohledávku v kauze Komerio. Podle radnice jsou totiž peníze kvůli chybám nevymahatelné a soudní řízení by stálo další desítky tisíc korun. "Zastupitelé rozhodli o zpětvzetí žaloby kvůli tomu, že nejvyšší soud dospěl k názoru, že smlouva o postoupení pohledávky mezi městem a společností Komerio je absolutně neplatná," uvedl pro Orlický.net starosta města Jiří Dytrt. Vše se točí kolem půjčky města ve výši deseti milionů korun firmě Komerio v roce 2000, která podnikala na burze. Podle smlouvy podepsané tehdejším starostou Miloslavem Chvátilem měla firma peníze do tří měsíců vrátit navýšené o úrok devět procent. Jenže Komerio vrátilo jen část peněz, v roce 2001 navíc skončilo v likvidaci a Žamberku převedlo jen pohledávky jiných dlužníků. Navíc peníze poslalo vedení města dřív než došlo k rozhodnutí zastupitelstva. Radnice se rozhodla vymáhat kvůli finančním nákladům jen menší část pohledávek. "Jedná se o to, že město v roce 2005 zažalovalo pana Kráčmara, což je jeden ze dvou osob, za kterými město převzalo na základě smlouvy pohledávku, o 1 milion korun na základě směnky. Okresní soud rozhodl o tom, že je směnka vymahatelná a městu měly být finanční prostředky převedeny. Pan Kráčmar se odvolal a došlo k tomu, že Nejvyšší soud dospěl k názoru, že smlouva o postoupení pohledávky mezi městem a společností Komerio je absolutně neplatná a pohledávka je tedy nevymahatelná," popsal situaci starosta. Starosta Dytrt byl v roce 2000 předsedou finančního výboru města. "Finanční výbor půjčku jakožto poradní výbor zastupitelstva doporučil, ale pod podmínkou zajištění oné půjčky, jenže to se nestalo a zastupitelé o půjčce rozhodli na základě jiných argumentů a hlavně bez zajištění půjčky," upřesnil Jiří Dytrt. V současné době probíhá další vyšetřování na popud odvolaného starosty Tomáše Kalouse. Ten získal důkaz o tom, že převod peněz proběhl 3. února 2000 na základě podpisu jednoho z představitelů tehdejší radnice a půjčka byla zastupitelstvem odsouhlasena až 9. února stejného roku. Jenže vyšetřovatel a ani státní zástupce nemusí z uvedeného vyšetřovaní opět nic vyvodit. Podle některých lidí totiž hrozí promlčení. Zdroj: ORLICKÝ.net

Další zprávy z kategorie "Krimi"

3.6.

Muž zemřel po pádu z koně

54letý jezdec – a bez předchozího souhlasu majitele – neoprávněně užil k jízdě anglického polokrevníka.

Krimi celý článek
15.7.

Policie žádá o pomoc svědky nehody

Nezjištěný řidič, blíže neznámého vozidla, údajně narazil do mladého dvacetiletého chodce, který byl z místa dopravní nehody odvezen záchrankou do nemocnice s podezřením na zlomenou nohu.

Krimi celý článek
21.7.

Ženu bil před dítětem

Policisté na místě provedli u muže dechovou zkoušku, která byla pozitivní a to téměř 2 promile alkoholu v dechu. Na místě přítomné poučili a pro uklidnění situace se žena s miminkem rozhodla odejít na noc k příbuzným.

Krimi celý článek
22.7.

Bydlení s výzdobou marihuany

Muž měl mít v podkroví chrudimského rodinného domu instalovanou technologii pro pěstování této rostliny, s níž měl počítat pro výrobu omamné a psychotropní látky.

Krimi celý článek
22.7.

Noční jízda sourozenců

Orientační dechová zkouška prokázala u řidiče požití alkoholu před jízdou, a to ve výši 1,68 promile.

Krimi celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting