Zadrženi tři ukrajinští „otrokáři“

11.7.

Zadrženi tři ukrajinští „otrokáři“

Zadrženi tři ukrajinští „otrokáři“

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOOZ SKPV) zadrželi v pondělí 2. července 2007 v rámci operace „Enter“ tři Ukrajince - organizátory nelegální práce na území naší republiky. Minimálně od listopadu 2004 zlákali tito novodobí otrokáři větší počet ukrajinských a bulharských dělníků. Slibovali jim práci a velké finanční výdělky. Po příjezdu do České republiky smluvené podmínky nedodrželi. Odebrali jim cestovní pasy, aby dělníci nemohli odjet, nebo přejít k jiné firmě. V případě, že se chovali proti pravidlům určeným organizátory, dostávali dělníci finanční pokuty, nebo jim bylo vyhrožováno fyzickými tresty. Za zprostředkování práce, vyřízení dokladů a dopravu si organizátoři účtovali jednorázově 750 dolarů (USD) za osobu. Dělníky zaměstnávali v různých firmách s tím, že z vyinkasovaných peněz vypláceli minimum. V případě takzvaného fiktivního dluhu (náklady, které údajně měly vzniknout při vyřizování pracovního pobytu v ČR) dělníci zůstávali bez mzdy. Pokud by se „otroci“ chtěli obrátit o pomoc na policii, odrazovali je organizátoři s tím, aby to nedělali, nebo by mohli mít velké problémy se zákonem. Tím je záměrně uváděli do omylu a určitého druhu závislosti. Proběhly tři domovní prohlídky, při kterých byly zajištěny pasy obětí a další věci důležité pro trestní řízení. Policisté zajistili majetek, jehož správou byl pověřen Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Všichni byli obviněni z obchodování s lidmi a účasti na zločinném spolčení a soud je vzal do vazby. V případě uznání viny jim hrozí až 15 let trestu odnětí svobody. V souvislosti s tímto případem je ČR v úzkém kontaktu s ukrajinskou stranou. Americký federální zákon na ochranu obětí obchodování s lidmi z roku 2000 přikazuje ministerstvu zahraničí USA každoročně předkládat Kongresu USA zprávu o stavu obchodování s lidmi ve světě. Ministerstvo tuto zprávu, kde je ČR republika hodnocena jako země, která v posledním období zavedla několik pozitivním opatření směrem k obchodování s lidmi, vypracovalo již po sedmé. Podle zprávy česká vláda zcela splňuje minimální standardy pro eliminaci obchodování s lidmi a autoři zprávy proto zařadili Česko do skupiny zemí na nejvyšším stupni jedna. Jedním z kladně hodnocených opatření z pohledu americké strany je také vznik specializovaného oddělení ÚOOZ k dubnu 2006 zabývajícího se bojem proti nelegální práci a jiným formám vykořisťování.

Další zprávy z kategorie "Krimi"

2.6.

Zloděj odnesl spodní prádlo

Ačkoliv škoda není nijak vysoká, jednání neznámého pachatele přesvědčilo nejmenovanou ženu k tomu, že na místo zavolala policisty.

Krimi celý článek
22.7.

Návšteva dvou domů během dvou hodin

Majitel domu následně kontaktoval policisty, kteří si obě dámy převzali.

Krimi celý článek
9.1.

V Pardubickém kraji využia policie nový zákon

V neděli 7. ledna 2007 ve večerních hodinách vykázala na Králicku Policie ČR muže.

Krimi celý článek
1.8.

Tragédie na silnici I/35

Řidič osobního motorového vozidla jedoucí ve směru od Litomyšle měl předjíždět kamion. Bohužel se ale v protisměru střetl s projíždějící cisternou.

Krimi celý článek
2.9.

Statistika prázdninové nehodovosti

Bohužel dopravní nehoda se stala osudná 6 osobám, které na místě svým zraněním podlehly.

Krimi celý článek
8.2.

Krádežemi si přišli na více než 2 miliony

Majitelé obchodů s potravinami mohou spát opět o něco klidněji. Trojice obviněných mužů je ve vazbě.

Krimi celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting