Zadrženi tři ukrajinští „otrokáři“

11.7.

Zadrženi tři ukrajinští „otrokáři“

Zadrženi tři ukrajinští „otrokáři“

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOOZ SKPV) zadrželi v pondělí 2. července 2007 v rámci operace „Enter“ tři Ukrajince - organizátory nelegální práce na území naší republiky. Minimálně od listopadu 2004 zlákali tito novodobí otrokáři větší počet ukrajinských a bulharských dělníků. Slibovali jim práci a velké finanční výdělky. Po příjezdu do České republiky smluvené podmínky nedodrželi. Odebrali jim cestovní pasy, aby dělníci nemohli odjet, nebo přejít k jiné firmě. V případě, že se chovali proti pravidlům určeným organizátory, dostávali dělníci finanční pokuty, nebo jim bylo vyhrožováno fyzickými tresty. Za zprostředkování práce, vyřízení dokladů a dopravu si organizátoři účtovali jednorázově 750 dolarů (USD) za osobu. Dělníky zaměstnávali v různých firmách s tím, že z vyinkasovaných peněz vypláceli minimum. V případě takzvaného fiktivního dluhu (náklady, které údajně měly vzniknout při vyřizování pracovního pobytu v ČR) dělníci zůstávali bez mzdy. Pokud by se „otroci“ chtěli obrátit o pomoc na policii, odrazovali je organizátoři s tím, aby to nedělali, nebo by mohli mít velké problémy se zákonem. Tím je záměrně uváděli do omylu a určitého druhu závislosti. Proběhly tři domovní prohlídky, při kterých byly zajištěny pasy obětí a další věci důležité pro trestní řízení. Policisté zajistili majetek, jehož správou byl pověřen Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Všichni byli obviněni z obchodování s lidmi a účasti na zločinném spolčení a soud je vzal do vazby. V případě uznání viny jim hrozí až 15 let trestu odnětí svobody. V souvislosti s tímto případem je ČR v úzkém kontaktu s ukrajinskou stranou. Americký federální zákon na ochranu obětí obchodování s lidmi z roku 2000 přikazuje ministerstvu zahraničí USA každoročně předkládat Kongresu USA zprávu o stavu obchodování s lidmi ve světě. Ministerstvo tuto zprávu, kde je ČR republika hodnocena jako země, která v posledním období zavedla několik pozitivním opatření směrem k obchodování s lidmi, vypracovalo již po sedmé. Podle zprávy česká vláda zcela splňuje minimální standardy pro eliminaci obchodování s lidmi a autoři zprávy proto zařadili Česko do skupiny zemí na nejvyšším stupni jedna. Jedním z kladně hodnocených opatření z pohledu americké strany je také vznik specializovaného oddělení ÚOOZ k dubnu 2006 zabývajícího se bojem proti nelegální práci a jiným formám vykořisťování.

Další zprávy z kategorie "Krimi"

26.11.

Rodina pohřešuje 25letého muže

Policie vyhlašuje pátrání po 25letém pohřešovaném muži. Naposledy byl spatřen v sobotu večer v Chrudimi. Je vysoký 170 centimetrů, má štíhlou postavu, černé krátce střižené vlasy, v den kdy byl naposledy spatřen, byl hladce oholen.

Krimi celý článek
9.7.

Pachatel napadl ženu a s kabelkou utekl

Poškozená byla s lehkým zraněním a v šoku byla převezena na ošetření do nemocnice. Kriminalisté věc prověřují jako podezření z trestného činu loupeže a po dosud neznámém pachateli intenzivně pátrají.

Krimi celý článek
18.10.

Policie hledá svědky dopravních nehod

Střet autobusu se sloupem elektrického vedení předcházelo míjení se s nákladní soupavou.

Krimi celý článek
17.3.

Výtržník na hřbitově

Opakovaně zřejmě poničil hrobovou lampu a tímto jednáním pietní místo zhanobil. Poškozené osobě tak způsobil škodu vyčíslenou na více jak 5 tisíc korun.

Krimi celý článek
3.10.

Z invalidního vozíku ukradl kabelku

Neznámý pachatel zde odcizil z madla invalidního vozíku dámskou kabelku s finanční hotovostí, doklady a platební kartou.

Krimi celý článek
8.8.

Akce s krycím názvem Zippo

V letním období jsou dovolené v plném proudu, ale trestná činnost si chvíle volna nevybírá a proto jsou kriminalisté neustále ve střehu. To dokazuje i jedna z posledních realizací zaměřená na muže, který měl dalším osobám v našem regionu prodávat drogu pervitin.

Krimi celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting