....a pozdravujte filosofy!

24.11.

....a pozdravujte filosofy!

....a pozdravujte filosofy!

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice ve spolupráci s Archivem Jana Patočky při Akademii věd ČR pořádá výstavu o životě a díle filosofa Jana Patočky (1907-1977) s názvem ....a pozdravujte filosofy! Vernisáž proběhne v pondělí 24. listopadu v 10 hodin ve vestibulu univerzitní auly (Univerzitní konferenční centrum – univerzitní kampus v Pardubicích – Polabinách). Tuto výstavu připravila dcera Jana Patočky Františka Sokolová při příležitosti loňských oslav stého výročí od Patočkova narození a třiceti let od jeho smrti. Výstavu zahájí rektor univerzity profesor Jiří Málek za přítomnosti prvního náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a primátora Pardubic Jaroslava Demla. Na vernisáži promluví k dílu Jana Patočky profesor Radim Palouš, čestný doktor Univerzity Pardubice a emeritní rektor Univerzity Karlovy a Aleš Prázný z Katedry religionistiky a filosofie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Profesor Jan Patočka byl jedním z nejvýznamnějších českých filosofů. Studoval slovanskou filologii, romanistiku a filosofii na Filosofické fakultě UK v Praze. Jeho první filosofičtí učitelé byli J. B. Kozák a E. Rádl. Absolvoval studijní pobyty v Paříži, Berlíně a Freiburku (u Heideggera a Husserla). Po návratu byl jedním ze zakladatelů Cercle philosophique de Prague. Publikovat začal v roce 1928 v časopise Česká mysl. Svou první knihu Přirozený svět jako filosofický problém vydal v roce 1936. Po válce se Jan Patočka plně věnoval obnově českého vysokého školství; na UK začal přednášet dějiny filosofie, avšak v roce 1949 (poté, co odmítl nabízené členství v komunistické straně) byl donucen své univerzitní působení na téměř dvacet let přerušit a publikovat mohl jen značně omezeně. Do roku 1958 působil v Pedagogickém ústavu ČSAV, kde se věnoval studiu díla J. A. Komenského – na tomto poli dosáhl mezinárodního uznání. V roce 1968 se stal řádným profesorem Univerzity Karlovy, jeho fenomenologické přednášky se setkaly s nadšeným ohlasem u studentů i širší veřejnosti. V této době se také pokoušel o reformování Československé akademie věd a veřejného života vůbec. Postupující „normalizací“ byl v roce 1972 opětovně přinucen k odchodu z univerzity. Ani to však neznamenalo konec jeho práce – věnoval se základním problémům fenomenologické filosofie a v soukromých pravidelných seminářích a přednáškových cyklech seznamoval posluchače s výsledky svého celoživotního uvažování. Na sklonku svého života vystupoval veřejně na obranu lidských a občanských práv. V roce 1976 se připojil k protestu proti uvěznění členů hudební skupiny The Plastic People of the Universe a DG37 a stal se také jedním z hlavních iniciátorů Charty 77. Zemřel v Praze po sérii policejních výslechů, které mu podlomily zdraví. Výstava „Jan Patočka .... a pozdravujte filosofy!“ je otevřena pro akademickou obec a veřejnost ve vestibulu univerzitní auly do 12. prosince, od pondělí do pátku vždy od 7 do 17 hodin.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

11.11.

Den pro dětskou knihu bude zdobit královská koruna

V sobotu 26. 11. se bude od 9 do 17 hodin konat další ročník akce na podporu čtenářství a čtenářské gramotnosti – Den pro dětskou knihu. Již tradičně budou na malé návštěvníky čekat soutěžní stanoviště, která budou rozmístěna v prostorách knihovny a ve spolupracujících institucích – ve Východočeském muzeu, Východočeské galerii a v Galerii města Pardubic.

Kultura celý článek
18.4.

11. Jamrock je plný zajímavost!

Letos zde poprvé vystoupí ikona československého pop-rocku Richard Müller (SK), po letech se vrátí Divokej Bill, Horkýže Slíže (SK), uvidíme současnou, cenami Anděl ověnčenou, skupinu Mirai nebo rockové Dymytry, Dogu, BSP či zábavné Waldagang nebo brněnské Poletíme? a desítky dalších.

Kultura celý článek
31.10.

14. ročník Příběhů bezpráví připomene osmičkové výročí s důrazem na Únor 1948

Za 13 let existence projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách, uspořádaly školy po celé České republice 7 844 projekcí, kterých se zúčastnilo přes 320 000 žáků.

Kultura celý článek
23.6.

Do divadla nejvýhodněji se sezónním abonmá!

Vedle sezónních abonentních cyklů nabízíme i populární Kupónové předplatné, které umožňuje získat vstupenky se zajímavou slevou a zároveň dává divákům volnost při výběru titulu a dne představení dle vlastního zájmu. Koupí tohoto typu abonmá získáte 8 kupónů, které můžete vyměnit za vstupenky na 8 vámi vybraných představení z repertoáru Východočeského divadla (nevztahuje se na premiéry, zadaná představení, představení na venkovních scénách a představení hostujících souborů).

Kultura celý článek
29.3.

Památky v Pardubickém kraji otevírají brány

Zámek v Litomyšli uvítal první návštěvníky již v sobotu 24. března.

Kultura celý článek
9.4.

Maminko, přijď i s miminkem do kina!

Maminky odcházely z projektu Hvězdná máma s úsměvem a pohodou a někdy možná i trochu překvapené.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting