Ač narození v Čechách a na Moravě, známe je?

14.2.

Ač narození v Čechách a na Moravě, známe je?

Ač narození v Čechách a na Moravě, známe je?

Ve středu 27. února 2008 v 16 hodin bude v prostorách Goethe-Zentra v Pardubicích zahájena výstava s příznačným názvem „In Böhmen und Mähren geboren – bei uns (un)bekannt?“ (Narození v Čechách a na Moravě – u nás (ne)známí?). Expozice představí celkem deset vybraných osobností narozených v Čechách či na Moravě, které pocházejí z česko-německého jazykového a kulturního prostředí, a klade si za cíl ukázat zvláště mladým lidem souvislosti kulturních dějin obou, historicky toliko spjatých zemí. Na výstavě se tak představí spisovatelka Marie von Ebner-Eschenbach, psychoanalytik Sigmund Freud, jeden z literárně nejoceňovanějších spisovatelů 20. století Franz Kafka, brněnský opat a zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel, ale také automobilový konstruktér Ferdinand Porsche. Druhou pětici osobností zastoupí německý spisovatel a liberecký rodák Otfried Preussler, básník Rainer Maria Rilke, německý obchodník Oskar Schindler, spisovatel a milovník Šumavy Adalbert Stifter a konečně baronka Bertha von Suttner, první žena, které byla udělena v roce 1905 Nobelova cena míru Výstavu slavnostně zahájí Dr. Wolfgang Schwarz, kulturní referent pro české země ze spolku Adalbert Stifter Verein v Mnichově.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

23.5.

Ozbrojený muž chodí už rok po Litomyšli.

Také dnes můžete rytíře potkat ve zbroji s kuší přes rameno. Jen místo loupení a obchodu vzdělává. Školním dětem a poutníkům ukazuje krásy renesanční Litomyšle.

Kultura celý článek
19.6.

Král jelenem se vrací na Kunětickou horu

Herci Východočeského divadla Pardubice se na konci května opět po roce navrátili na vyhlídku hradu Kunětická hora, kde o víkendech odehráli reprízy výpravné pohádky Kráska a zvíře s Veronikou Čermák Mackovou a Josefem Láskou v titulních rolích.

Kultura celý článek
22.6.

Končí 105. sezóna Východočeského divadla a s ní i Jméno růže a Zojčin byt

Zojčin byt satiricky přibližuje dobu, kdy mít v Rusku vlastní ložnici byl protiprávní luxus, kdy se z lidí stávali „soudruzi“ a „občané“, z osobností vyvrhelové a z nicek oficiální persony s imunitou.

Kultura celý článek
8.4.

Přívratský rodák má pamětní desku

Rodák z Přívratu, hudební skladatel, houslista a ředitel pražské konzervatoře Antonín Bennewitz má pamětní desku.

Kultura celý článek
20.3.

JEDEN SVĚT 2009 Pardubice

Speciální prostor v programu festivalu mají také zbrusu nové české filmové dokumenty.

Kultura celý článek
9.11.

Abonmá na rok 2017

Pokud jste našimi stálými předplatiteli, připomínáme vám, abyste si během listopadu nezapomněli svá místa obnovit, prodej předplatného na rok 2017 jsme pro stávající abonenty zahájili v pondělí 7. listopadu. Rezervace míst budou drženy do pátku 2. prosince, poté budou neobnovené permanentky poskytnuty k volnému prodeji.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting