Ač narození v Čechách a na Moravě, známe je?

14.2.

Ač narození v Čechách a na Moravě, známe je?

Ač narození v Čechách a na Moravě, známe je?

Ve středu 27. února 2008 v 16 hodin bude v prostorách Goethe-Zentra v Pardubicích zahájena výstava s příznačným názvem „In Böhmen und Mähren geboren – bei uns (un)bekannt?“ (Narození v Čechách a na Moravě – u nás (ne)známí?). Expozice představí celkem deset vybraných osobností narozených v Čechách či na Moravě, které pocházejí z česko-německého jazykového a kulturního prostředí, a klade si za cíl ukázat zvláště mladým lidem souvislosti kulturních dějin obou, historicky toliko spjatých zemí. Na výstavě se tak představí spisovatelka Marie von Ebner-Eschenbach, psychoanalytik Sigmund Freud, jeden z literárně nejoceňovanějších spisovatelů 20. století Franz Kafka, brněnský opat a zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel, ale také automobilový konstruktér Ferdinand Porsche. Druhou pětici osobností zastoupí německý spisovatel a liberecký rodák Otfried Preussler, básník Rainer Maria Rilke, německý obchodník Oskar Schindler, spisovatel a milovník Šumavy Adalbert Stifter a konečně baronka Bertha von Suttner, první žena, které byla udělena v roce 1905 Nobelova cena míru Výstavu slavnostně zahájí Dr. Wolfgang Schwarz, kulturní referent pro české země ze spolku Adalbert Stifter Verein v Mnichově.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

11.9.

V Poličce zavzpomínají na rok 1938.

Výstava obsahuje velké množství dobových materiálů a podrobně dokumentuje regionální dopad Mnichovského diktátu, který se stal předzvěstí rozpoutání druhé světové války.

Kultura celý článek
24.1.

Transformeři exkluzivně v Paláci Pardubice

Palác Pardubice ve spolupráci se společností Hasbro – tvůrci hraček Transformers – pro zákazníky obchodního centra připravil jedinečný program plný workshopů, her a soutěží.

Kultura celý článek
19.6.

Dětský folklorní soubor Perníček Pardubice je špičkou v České republice!

Již v krajském kole postupové přehlídky soubor výrazně zaujal porotu. Odvezl si domů dvě nejvyšší ocenění: 2. místo pro pásmo „Meleme, meleme“, které tančí nejstarší oddělení – tedy Perníček 3 s muzikou A šmytec, a současně i 1. místo pro pásmo Morana s přímým postupem na celostátní přehlídku získala tentokrát děvčata z Perníčku 2.

Kultura celý článek
7.10.

Malé inscenace na Malé scéně ve dvoře VČD

Herci zpravidla nesedí při čtení jen u stolu, ale po několika zkouškách naznačí také režijní řešení situací.

Kultura celý článek
30.9.

Zlatá Pecka dala šanci mladým talentovaným umělcům

Festival Zlatá Pecka je už sice letos za námi, ale není na škodu si připomenout i jeho doprovodný projekt s názvem „Zlatá Pecka podporuje mladé talenty“. Ten dal i v tomto ročníku možnost těm nejmladším interpretům získat zkušenosti po boku vyzrálých a slavných osobností klasické hudby.

Kultura celý článek
25.2.

Východočeské divadlo se znovu vydává na výlet dějinami hudby

Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice se v úterý 26. února dopoledne uskuteční obnovená premiéra druhého dílu zábavně-vzdělávacího cyklu Tisíce let hudby, který nese podtitul Baroko pro oko. Děti se tak po šesti letech od prvního uvedení opět vydají na dobrodružnou cestu, při které budou objevovat vývoj hudby.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting