Amadeus vs. Salieri, Špiner vs. Vrána

8.4.

Amadeus vs. Salieri, Špiner vs. Vrána

Východočeské divadlo Pardubice pokračuje během sté sezóny ve strhujícím dramaturgickém tempu a nasazuje další silný titul, opět ze zcela jiného soudku: proslulou hru Amadeus neméně proslulého dramatika Petera Shaffera. Diváky čeká nejen souboj geniálního Mozarta s průměrným Salierim na poli hudby, nýbrž i lahůdka v podobě hudební spolupráce s Komorní filharmonie Pardubice. Diváci sobotní a nedělní premiéry (10. a 11. dubna) a dále pak úterního představení (13. dubna), které se koná v rámci 32. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pardubické hudební jaro, se mohou těšit na „filharmonii live“, v dalších reprízách pak zazní její hudba z nahrávky. Antonio Salieri vs. Wolfgang Amadeus Mozart, Josef Vrána vs. Ladislav Špiner, vypjatý souboj „vyšponovaný“ temperamentním režisérem Tarantem, aneb věčný souboj geniálních (a leckdy bláznivých) talentů s průměrným okolím. Shafferův kus tradičně nepostrádá filosofický nádech: „Proč mi dal Bůh schopnost slyšet absolutní hudbu, když mi nedovolil ji alespoň jednou stvořit?“ lká v jeho divadelním kusu Antonio Salieri. „Amadeus je nádherná role, je nejen o genialitě, ale i o vztahu syna k otci, a v tom se mě niterně dotýká,“ vyznal se Ladislav Špiner. Pak s úsměvem dodal: „Možná dám výpověď tady v divadle a začnu dělat dirigenta v Komorní filharmonii. Zkusil jsem si to a zcela mě to nadchlo.“ Jak Michael Tarant prozradil, Ladislav Špiner je zkušený Amadeus, neboť stejnou roli absolvoval již v opavském divadle. Pardubický Amadeus na oplátku prozradil „třaskavý“ vznik insenace: „Slyšel jsem hodně o temperamentu režiséra Taranta, on zase o mně věděl, že nejsem žádné tintítko, co sedí vzadu. Ty naše energie se potkaly, spojily se v kouli, ta vybuchla a doufáme, že z toho bude pořádná pecka.“ Ještě jedna zajímavost závěrem: Pro hostující Petru Tenorovou (na snímku s Ladislavem Špinerem) bude role Konstance Weberové prubířským kamenem. „Pokud premiéra dopadne dobře, nabídneme Petře stálé angažmá. Už pro ni máme připravené další role,“ nastínil ředitel VČD Petr Dohnal.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

7.3.

Jistě, pane ministře se loučí s pardubickým jevištěm

Východočeské divadlo uvede v pátek 8. března derniéru úspěšné komedie Jistě, pane ministře, divadelní podoby televizního seriálu z pera dvojice anglických scenáristů Jonathana Lynna a Antonyho Jaye, který pro česká jeviště zdramatizovala Kristina Žantovská.

Kultura celý článek
24.6.

Festival Yanderov 2010 klepe na dveře

Yanderov 2010 začíná 1. a končí 5. července. A jako obvykle na něj bude volný vstup.

Kultura celý článek
19.4.

Kam na rekreaci? Napoví výstava v Chrudimi

V těchto 4 dnech navíc proběhne řada zajímavých akcí a to nejenom na Seči.

Kultura celý článek
3.11.

Převánoční Kuňkání pod Kuňkou přinese opět medové zážitky

Novinkou letošního Kuňkání bude v 11.00 a ve 14.00 hodin pásmo hudby a poezie "BAREVNÉ TÓNY PODZIMU", které připravili Jan Orko Kratochvíl a PF Kvintet.

Kultura celý článek
23.3.

Perseus a Medúza 21. století v premiéře ve Východočeském divadle Pardubice

Titul měl premiéru v berlínském Deutsches Theater v červenci roku 2011 a u nás doposud nebyl uveden.

Kultura celý článek
8.8.

Příprava Dnů Pardubického kraje je v plném proudu

Diváci udiví například císařský průvod nebo hostinu a audienci u mocnáře, mohou také navštívit prostory zámku.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting