Amadeus vs. Salieri, Špiner vs. Vrána

8.4.

Amadeus vs. Salieri, Špiner vs. Vrána

Východočeské divadlo Pardubice pokračuje během sté sezóny ve strhujícím dramaturgickém tempu a nasazuje další silný titul, opět ze zcela jiného soudku: proslulou hru Amadeus neméně proslulého dramatika Petera Shaffera. Diváky čeká nejen souboj geniálního Mozarta s průměrným Salierim na poli hudby, nýbrž i lahůdka v podobě hudební spolupráce s Komorní filharmonie Pardubice. Diváci sobotní a nedělní premiéry (10. a 11. dubna) a dále pak úterního představení (13. dubna), které se koná v rámci 32. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pardubické hudební jaro, se mohou těšit na „filharmonii live“, v dalších reprízách pak zazní její hudba z nahrávky. Antonio Salieri vs. Wolfgang Amadeus Mozart, Josef Vrána vs. Ladislav Špiner, vypjatý souboj „vyšponovaný“ temperamentním režisérem Tarantem, aneb věčný souboj geniálních (a leckdy bláznivých) talentů s průměrným okolím. Shafferův kus tradičně nepostrádá filosofický nádech: „Proč mi dal Bůh schopnost slyšet absolutní hudbu, když mi nedovolil ji alespoň jednou stvořit?“ lká v jeho divadelním kusu Antonio Salieri. „Amadeus je nádherná role, je nejen o genialitě, ale i o vztahu syna k otci, a v tom se mě niterně dotýká,“ vyznal se Ladislav Špiner. Pak s úsměvem dodal: „Možná dám výpověď tady v divadle a začnu dělat dirigenta v Komorní filharmonii. Zkusil jsem si to a zcela mě to nadchlo.“ Jak Michael Tarant prozradil, Ladislav Špiner je zkušený Amadeus, neboť stejnou roli absolvoval již v opavském divadle. Pardubický Amadeus na oplátku prozradil „třaskavý“ vznik insenace: „Slyšel jsem hodně o temperamentu režiséra Taranta, on zase o mně věděl, že nejsem žádné tintítko, co sedí vzadu. Ty naše energie se potkaly, spojily se v kouli, ta vybuchla a doufáme, že z toho bude pořádná pecka.“ Ještě jedna zajímavost závěrem: Pro hostující Petru Tenorovou (na snímku s Ladislavem Špinerem) bude role Konstance Weberové prubířským kamenem. „Pokud premiéra dopadne dobře, nabídneme Petře stálé angažmá. Už pro ni máme připravené další role,“ nastínil ředitel VČD Petr Dohnal.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

28.8.

Výstava Terakotové armády v Pardubicích

Výstava Terakotová armáda – Odkaz prvního císaře nabídne úžasný pohled do hrobky prvního čínského císaře Čchin Š'-chuang-ti, který dokázal sjednotit Čínu a ukončil tak období chaosu mezi všemi čínskými státy.

Kultura celý článek
8.3.

Východočeské divadlo se vydá na další výlet dějinami hudby

Pokud nás neuchvátí dokonalý hlas Farinelliho, tak zcela jistě božská hudba Johanna Sebastiana Bacha – ale to už budeme v Německu, odkud vyrazíme do Londýna, kde nás oslní Georg Friedrich Händel…

Kultura celý článek
20.3.

Za dinosaury do Mázhausu

Do Mázhausu se po čtyřech letech vrací tamní nejúspěšnější výstava. V šatlavě pod výstavním prostorem se od 10. dubna zabydlí dinosauři.

Kultura celý článek
7.10.

Plný kapsy šutrů pobaví diváky

Oceňovaná komedie nabízí kromě zábavy i okamžiky k zamyšlení. Hra od irské autorky Marie Jonesové v podání souboru Amadis.

Kultura celý článek
27.6.

Maddox Open Air 2011

Na tento ročník přijali pozvání Kyau & Albert, Max Vangeli a Ronski Speed.

Kultura celý článek
13.9.

Bookstart – S knížkou do života

Naším cílem je podpořit rozvoj verbálních schopností dětí, jejich představivost a zlepšit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting