Architektura Pardubic Potravinářská škola

25.11.

Architektura Pardubic Potravinářská škola

V roce 1931 byla v Pardubicích uspořádána výstava Tělovýchovy a sportu, která oslavila nejen samotnou historii města, která je neodmyslitelně spjata se sportem, ale hlavně jednotlivá sportovní odvětví. Místo pro hlavní výstavní pavilon bylo určeno naproti kostelu sv. Bartoloměje, kde také výstava začínala.

Architektonická soutěž byla vypsána v roce 1929. Porota nakonec vybrala k realizaci kombinaci dvou návrhů a to Pavla Janáka a Karla Řepy. Návrhy jednotlivých pavilonů pak vytvářelo autorské duo Ferdinand Potůček a Karel Řepa.

Hlavní výstavní pavilon navrhl Karel Řepa jako mohutnou stavbu s odstupňovaným průčelím, které člení vertikální lizény a odlehčuje mozaika nad vchodem. Hmota stavby postupně graduje a je jen minimálně členěna okny či dekorativními prvky. Karel Řepa, tvořící v modernistickém duchu, budovu jen minimálně zkrášlil. Fasádu tak můžeme vnímat spíše jako monumentální, hmotný celek. Pásy oken člení jenom postranní vyčnívající křídla, ve kterých jsou umístěna schodiště.

Autorkou textu je Marie Jiráková

Výstava byla uspořádána ve spolupráci se Státním okresním archivem a Stavebním archivem v Pardubicích.

Obrazová příloha:

Potravinářská škola, foto Východočeské muzeum v Pardubicích

Potravinářská škola, foto Státní okresní archiv Pardubice

Více informací, obrázky ke stažení a mnoho zajímavostí najdete na: www.vcg.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

14.2.

Změna programu VČD na 14. února

Divadlo se za změnu omlouvá a děkuje za pochopení!

Kultura celý článek
1.12.

V Heřmanově Městci byla zahájena X. výstava betlémů

V adventním čase připravilo město Heřmanův Městec v pořadí již X. jubilejní výstavu betlémů.

Kultura celý článek
26.4.

Vyšla nová publikace o historii pardubické MHD

Vítaným zpestřením knížky je zejména více jak stovka unikátních barevných a černobílých fotografií a celá řadu nákresů a plánků.

Kultura celý článek
27.11.

V Pardubicích se naposledy sejde Dvanáct rozhněvaných mužů

Premiéra ve Východočeském divadle se uskutečnila 7. ledna 2012 a inscenace během svého uvádění na prknech divadel i festivalů po celé republice dosáhla úctyhodných 48 repríz.

Kultura celý článek
19.7.

Festival Hrady CZ se po Točníku přesouvá na Kunětickou horu

. Pro Kabáty je to historicky první letní „šňůra“ s festivalem Hrady CZ. „Díky hraní na festivalu Hrady CZ se nám podařilo spojit dohromady poznání, zábavu a práci. Na Hradech to navíc bude oslava – hudby samozřejmě. Všechny nás spojuje láska k muzice, tak ať se návštěvníci těší na pořádný nářez,“ říká Pepa Vojtek. A zpěvák No Name Igor Timko dodává: „Je to originální projekt, který spojuje kulturu s historií, a to je skvělá kombinace.“ Koncept festivalu je podle Xindla X praktický i pro návštěvníky. „Nebýt festivalu Hrady CZ, nikdy nepoznáme Kuňku, Točník, Bouzov, Hradec...,“ uzavírá zpěvák.

Kultura celý článek
3.7.

Tři dny plné zážitků – začíná Rock for People

Jako každý rok i letos se na Rock for People kromě bezpočtu kapel z celého světa objeví i to nejlepší z české hudební scény. Na křídlech celé letky Andělů, které letos získala, přiletí na hradecké letiště princezna české hudební scény Lenny. Michal Malátný se představí s výtečným Kolínským Big Bandem a ukáže, proč rockeři rádi zpívají Gershwina, Portera nebo Ellingtona. Zazní také prvorepublikové a filmové písničky, duety, rokenrol a možná i něco z repertoáru Chinaski.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting