Až nám perník zavoní ...

28.12.

Až nám perník zavoní ...

Až nám perník zavoní ...

K Vánocům a Novému roku nepatří jenom dárky, dobré jídlo a pití, ale také společně prožité okamžiky - ať již na různých kulturních a dobročinných akcích nebo na svátečních bohoslužbách. "Až nám perník zavoní..." aneb "Prosím vstupte a ochutnejte." Tak nějak by mohl znít podtitul vánoční výstavy, kterou připravilo na adventní období Regionální­ muzeum ve Vysokém Mýtě. Bohatě prostřený stůl je s vánočními svátky úzce spojen již od nepaměti. Nejen tradiční kapr, bramborový salát a rybí polévka, ale i méně tradiční, jako jsou muzika, odvárka, tomáška, peciválka, štědrovka, se v jednotlivých oblastech připravovaly na různé způsoby. Na půdě muzea se vydáte zpět téměř o století a budete svědky toho, kolik úsilí vydaly hospodyně na cestě za bohatým štědrovečerním stolem. V perníkové dílně a prodejně doprovodíte hospodyňky vybrat krásné perníčky. Připojíte se k nim na vánočním trhu, kde poté dokoupily koření, suroviny potřebné k vaření, rybu a za zvuků koled došly domů. Necháte se pak pozvat k tichému nahlédnutí do kuchyně v okamžiku příprav na nejkouzelnější svátky v roce. Pokocháte se pohledem na rozmanité nádobí, kuchyňské náčiní a nazdobený interiér. Procházkou provoněným bytem si přiblížíte lidové tradice dodržované téměř před stoletím a na okamžik ucítíte tu pravou vůni Vánoc. Výstava byla zahájena 1. prosince a potrvá do 6. ledna 2010. Zdroj: www.vysoke-myto.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

15.1.

Pardubický kraj otevírá v Bruselu výstavu o Bohuslavu Martinů

Padesáté výročí úmrtí Bohuslava Martinů (1890 – 1959) je také jedním z témat UNESCO pro období 2009–2010.

Kultura celý článek
10.7.

Veselokopecký jarmark

Již tento víkend 14. a 15. července 2007 se na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční největší program hlavní návštěvnické sezóny.

Kultura celý článek
10.1.

Minuta slávy pro pardubické herce

Diváci Východočeského divadla Pardubice mají každoročně možnost zvolit nejoblíbenějšího herce a herečku roku.

Kultura celý článek
10.1.

V Pardubicích budou k vidění nejlepší komedie z celé republiky

Program soutěžní přehlídky, která je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, je uveřejněn na internetových stránkách divadla www.vcd.cz nebo na samostatném webu festivalu www.festivalsmichu.cz, který v průběhu přehlídky nabídne i Festivalové novin(k)y či fotografie ze zákulisí.

Kultura celý článek
5.9.

Řemeslnický trh v Letohradě potěší děti i rodiče

Trh se koná za každého počasí a pořádá ho nezisková organizace DIVADLO s finanční podporou Města Letohrad.

Kultura celý článek
9.11.

Jubilejní 40. ročník Pardubického hudebního jara 2018 již v předprodeji

V koncertních sálech, divadlech, památkových objektech, i méně tradičních prostorách v Pardubicích a dalších místech Pardubického kraje se uskuteční v rámci jubilejního ročníku Pardubického hudebního jara celkem 24 festivalových koncertů, operních a baletních představení.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting