Až nám perník zavoní ...

28.12.

Až nám perník zavoní ...

Až nám perník zavoní ...

K Vánocům a Novému roku nepatří jenom dárky, dobré jídlo a pití, ale také společně prožité okamžiky - ať již na různých kulturních a dobročinných akcích nebo na svátečních bohoslužbách. "Až nám perník zavoní..." aneb "Prosím vstupte a ochutnejte." Tak nějak by mohl znít podtitul vánoční výstavy, kterou připravilo na adventní období Regionální­ muzeum ve Vysokém Mýtě. Bohatě prostřený stůl je s vánočními svátky úzce spojen již od nepaměti. Nejen tradiční kapr, bramborový salát a rybí polévka, ale i méně tradiční, jako jsou muzika, odvárka, tomáška, peciválka, štědrovka, se v jednotlivých oblastech připravovaly na různé způsoby. Na půdě muzea se vydáte zpět téměř o století a budete svědky toho, kolik úsilí vydaly hospodyně na cestě za bohatým štědrovečerním stolem. V perníkové dílně a prodejně doprovodíte hospodyňky vybrat krásné perníčky. Připojíte se k nim na vánočním trhu, kde poté dokoupily koření, suroviny potřebné k vaření, rybu a za zvuků koled došly domů. Necháte se pak pozvat k tichému nahlédnutí do kuchyně v okamžiku příprav na nejkouzelnější svátky v roce. Pokocháte se pohledem na rozmanité nádobí, kuchyňské náčiní a nazdobený interiér. Procházkou provoněným bytem si přiblížíte lidové tradice dodržované téměř před stoletím a na okamžik ucítíte tu pravou vůni Vánoc. Výstava byla zahájena 1. prosince a potrvá do 6. ledna 2010. Zdroj: www.vysoke-myto.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

4.7.

Pražská, Litomyšlská a Choceňská věž ve Vysokém Mýtě jsou zpřístupněny

Všechny tři věže budou přístupné v rámci komentovaných prohlídek každou sobotu v časech od 10.00 a od 14.00 h.

Kultura celý článek
22.12.

Legendární Sugar Man Rodriguez zavítá v létě na Rock for People

Aktuální edice celofestivalových pasů je do 31. 12. 2017 v prodeji za cenu 1600 Kč. Z line-upu Rock for People 2018 jsou zatím potvrzeni například legendární The Prodigy či memphisští rockeři Skillet. Poprvé se českému publiku představí kapely In This Moment, Sick Puppies nebo Pop Evil.

Kultura celý článek
11.4.

Během Zpívání v dešti propotím dvě trika, říká Josef Pejchal

Rozhovor s oblíbeným pardubickým hercem o jeho náročné roli v novém muzikálu.

Kultura celý článek
16.4.

Celý Hradec jde slavit příchod jara, je tu Majáles.

Letošní hlavní hvězdou Hradeckého Majálesu bude kapela Rybičky 48, ti po půlroční koncertní pauze přijedou na hradecké pódium rovnou z USA. V Hradci se poprvé představí se svou novou open air show 115 let rock 'n' rollu. Hudební program doplňují ti nejlepší z české a slovenské hudební scény jako třeba majálesové stálice Tomáš Klus, Horkýže Slíže, Mandrage nebo Jelen. Poprvé se na Majálesu představí Mirai, Lenny nebo Marek Ztracený.

Kultura celý článek
16.7.

Egypt dar Nilu

Již tuto neděli 19. července končí v Městském muzeu Ústí nad Orlicí výstava s názvem „Egypt dar Nilu“.

Kultura celý článek
4.4.

Lekce Krav Maga v OC Futurum naučí malé i velké účinné sebeobraně i jak přemoci útočníka

Krav Maga je systém obrany, který umožňuje odrazit napadení bez ohledu na věk, váhu či pohlaví. Nejedná se o bojové umění ale o účinné techniky reálné sebeobrany a boje zblízka, které využívají nejen Izraelské obranné složky, ale mnohé další jednotky rychlého nasazení po celém světě.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting