Baťova Electra přiletí, Gripen zůstane doma

2.6.

Baťova Electra přiletí, Gripen zůstane doma

Světovou veřejnou premiéru budou mít možnost uvidět návštěvníci Aviatické pouti, kteří se ve dnech 6. a 7. června vydají na pardubické letiště. Poprvé se na leteckém dnu představí cenný historický letoun Lockheed L-10A Electra.

„Minulý týden ve čtvrtek se tento unikátní historický dopravní letoun vrátil po více než tři čtvrtě století na české letiště. V roce 2009 jej zakoupila společnost Letecké Muzeum Točná ve Spojených státech. Po náročné renovaci získal původní zbarvení a s českou posádkou se vydal na dlouhou cestu přes oceán.

Cesta, s patnácti zastávkami, byla důstojně zakončena na letišti Točná. Electra je pro Čechy zajímavá tím, že se jedná přímo o stroj používaný v létech 1937 až 1939 továrníkem J. A. Baťou,“ přibližuje horkou novinku Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Přílet tohoto historického stroje je pro organizátory velkým potěšením také proto, že v roce 1993 na Aviatickou pouť zavítal osobně Tomáš Baťa, vítěz Kašparova memoriálu z roku 1937.

Naopak méně potěšující informaci získali organizátoři od vojáků. Z důvodu přípravy na srpnovou misi pěti Gripenů na Islandu se programu nezúčastní Gripen v sólové ukázce. Tento nejmodernější typ našeho letectva se představí alespoň v  průletu zahajujícím vojenský blok. Do průletu je přislíbena dvojice Gripenů doprovázející dopravní letoun Jak-40. V tomto případě se bude jednat také o premiéru, protože v obdobné sestavě vojáci před veřejností ještě neletěli.
Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

9.3.

TZ – TOUR66: VISACÍ ZÁMEK & ZNOUZECTNOST

Za celou dobu své existence se tyto dvě oblíbené kapely nesetkaly na společném koncertním pódiu, až teď. Visací Zámek a Znouzectnost vyrážejí na společnou TOUR66. Fanoušci tak mají možnost potkat pražskou a plzeňskou hudební legendu v jeden večer na jednom pódiu.

Kultura celý článek
17.10.

Sdružení seznámilo hejtmana s plány na záchranu Zámečku

Mezi dosavadní úspěchy sdružení patří prohlášení objektu Zámečku za národní kulturní památku.

Kultura celý článek
25.7.

Festival Hrady CZ se po Kunětické hoře přesouvá na Švihov

V pátek se areál za vlakovým nádražím Švihov otevře v 16 hodin a na dvou stageích se od půl šesté dále představí také Vladimir 518, Visací zámek, Smrtislav nebo Rybičky 48.

Kultura celý článek
27.11.

V Šatlavě a Mázhausu se zabydleli čerti a staročeské Vánoce

Ve středu 25. listopadu se výstavní prostor Mázhaus zahalil do českého vánočního kabátku.

Kultura celý článek
20.10.

Divadlo Exil poprvé hostí Německý divadelní festival

Festival je především určený školám. Na večerní představení ale zveme všechny, kteří jsou zvědaví na německou dramatiku a zajímají se o němčinu. Otestujte, co si ještě pamatujete ze školy.

Kultura celý článek
4.10.

Podzimní zahradnická FLORA OLOMOUC 2011

Těšit se mohou i na zajímavosti z kategorie ostatních pálenek – zejména na unikátní mrkvovici.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting