Byli jsme na Martinů

26.3.

Byli jsme na Martinů

Byli jsme na Martinů

Byli jsme na Martinů

Nově založené poličské občanské sdružení Náš Martinů uskutečnilo první krůček ve svém záměru přiblížit dílo tohoto poličského rodáka široké veřejnosti. Ve čtvrtek 18. března byl v hudebním sále zdejšího Centra Bohuslava Martinů zahájen dlouhodobý cyklus poslechových večerů nazvaných Pojďme na Martinů. Cílem pořadu je přivést k poslechu hudby Martinů i návštěvníky, kteří vážnou hudbu obvykle neposlouchají, mají pocit, že jí „nerozumí“, a nebo z mnoha dalších důvodů mají dojem, že pro ně není. Přitom dílo Bohuslava Martinů je tak stylově rozmanité, že má velký potenciál oslovit posluchače různého hudebního vkusu. Jádro pořadu spočívá v poslechu krátkých hudebních ukázek, který je doplněn stručnou charakteristikou jednotlivých skladeb a prezentací bohatého obrazového materiálu. Tématem prvního večera byly Kantáty a oratoria. Na úvod zazněla tajemná až hororová hudba z balady Svatební košile, záhy vystřídána idylickou ukázkou z cyklu na slova lidové poezie Kytice. Následovaly čtyři kantáty na texty básníka Miloslava Bureše včetně jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších skladeb Martinů věnovanou „našemu kraji“, Otvírání studánek. Společně s návštěvníky byl toho večera přítomen i sám Martinů. S lehkým úsměvem vše sledoval „navarhanyhrajícípedályšlapající“ z autokarikatury na zdi sálku. A zdá se, že byl spokojen. Díky obdivuhodnému badatelskému výkonu a poutavé formě přednesu zapáleného milovníka hudby Jaroslava Novotného se posluchači dověděli zajímavosti, o kterých neměl tušení možná ani sám skladatel. Snad se tedy chvílemi červenal, určitě se ale dobře bavil a od srdce zasmál. Rozhodně měl radost z toho, že se v Poličce jeho hudba poslouchá. Večer uzavřelo hlasování v hitparádě hudebních ukázek, kterých bylo patnáct, stejně jako otázek závěrečného dobrovolného testu. Posluchači tak měli možnost vyhrát drobné ceny, které do soutěže věnovalo Město Polička, Městská knihovna v Poličce a Centrum Bohuslava Martinů. Příští poslechový večer se bude konat ve čtvrtek 22. dubna a jeho tématem bude druhý díl kantátové tvorby. Lucie Jirglová  

Další zprávy z kategorie "Kultura"

3.11.

Pardubice za První republiky

Dobovými obrazy výstava připomíná rovněž všechny pardubické starosty.

Kultura celý článek
9.6.

Sobotní putování hejtmana po Pardubickém kraji

Festival Sodomkovo Vysoké Mýto byl věnovaný vynikajícímu automobilovému designérovi a karosáři Josefu Sodomkovi.

Kultura celý článek
31.8.

Z Kuňky sestoupí Kráska a zvíře na prkna Městského divadla

Na přípravě magické inscenace s řadou působivých kouzel režisér spolupracoval se svým osvědčeným týmem – scénografem Ivo Žídkem a kostýmním výtvarníkem Romanem Šolcem. Šťastnou ruku měl i při výběru autora scénické hudby a písní, jímž se stal skladatel, interpret a textař Michal Hrůza, jehož mohou diváci slyšet nejen v rámci představení, ale také na novém CD, které spatřilo světlo světa při příležitosti slavnostní premiéry na Kunětické hoře.

Kultura celý článek
6.6.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice

Mimořádně ve čtvrtek 6. června v 17. hodin bude v galerii Univerzity Pardubice otevřena již 78. výstava soch pardubického autora Petra Miláčka.

Kultura celý článek
20.10.

Online s Petrem Borovcem

Ke vzrůstající oblibě absolventa DAMU původem ze Strážnice přispívají dobře zvládnuté velké herecké příležitosti.

Kultura celý článek
7.2.

Les v regionálním muzeu

Výstava atraktivní zejména pro žáky mateřských a základních škol, ale nudit se zde rozhodně nebudou ani dospělí.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting