Byli jsme na Martinů

26.3.

Byli jsme na Martinů

Byli jsme na Martinů

Byli jsme na Martinů

Nově založené poličské občanské sdružení Náš Martinů uskutečnilo první krůček ve svém záměru přiblížit dílo tohoto poličského rodáka široké veřejnosti. Ve čtvrtek 18. března byl v hudebním sále zdejšího Centra Bohuslava Martinů zahájen dlouhodobý cyklus poslechových večerů nazvaných Pojďme na Martinů. Cílem pořadu je přivést k poslechu hudby Martinů i návštěvníky, kteří vážnou hudbu obvykle neposlouchají, mají pocit, že jí „nerozumí“, a nebo z mnoha dalších důvodů mají dojem, že pro ně není. Přitom dílo Bohuslava Martinů je tak stylově rozmanité, že má velký potenciál oslovit posluchače různého hudebního vkusu. Jádro pořadu spočívá v poslechu krátkých hudebních ukázek, který je doplněn stručnou charakteristikou jednotlivých skladeb a prezentací bohatého obrazového materiálu. Tématem prvního večera byly Kantáty a oratoria. Na úvod zazněla tajemná až hororová hudba z balady Svatební košile, záhy vystřídána idylickou ukázkou z cyklu na slova lidové poezie Kytice. Následovaly čtyři kantáty na texty básníka Miloslava Bureše včetně jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších skladeb Martinů věnovanou „našemu kraji“, Otvírání studánek. Společně s návštěvníky byl toho večera přítomen i sám Martinů. S lehkým úsměvem vše sledoval „navarhanyhrajícípedályšlapající“ z autokarikatury na zdi sálku. A zdá se, že byl spokojen. Díky obdivuhodnému badatelskému výkonu a poutavé formě přednesu zapáleného milovníka hudby Jaroslava Novotného se posluchači dověděli zajímavosti, o kterých neměl tušení možná ani sám skladatel. Snad se tedy chvílemi červenal, určitě se ale dobře bavil a od srdce zasmál. Rozhodně měl radost z toho, že se v Poličce jeho hudba poslouchá. Večer uzavřelo hlasování v hitparádě hudebních ukázek, kterých bylo patnáct, stejně jako otázek závěrečného dobrovolného testu. Posluchači tak měli možnost vyhrát drobné ceny, které do soutěže věnovalo Město Polička, Městská knihovna v Poličce a Centrum Bohuslava Martinů. Příští poslechový večer se bude konat ve čtvrtek 22. dubna a jeho tématem bude druhý díl kantátové tvorby. Lucie Jirglová  

Další zprávy z kategorie "Kultura"

4.12.

Po komedii Mezi nebem a zemí začnete vnímat vlídné duchy kolem nás

Premiérové publikum v sobotu 6. prosince pobaví příběh mladých manželů Simona a Flic, kteří se nastěhují do venkovského domu po slavném spisovateli Jacku Cameronovi a jeho ženě Susie. „Simon doufá, že ho zde políbí stejná múza jako jeho předchůdce a napíše zde svůj první román.

Kultura celý článek
22.12.

V Pardubicích se představí výstava fotografií děvčat s vzácným Rettovým syndromem

Výstava se skládá z 28 fotografií, nafocených je celkem 14 dívek s touto nemocí. Jedna fotka je vždy detailní a portrétní, druhá zobrazuje kontakt a interakce dívky s někým blízkým - rodičem, asistentkou, či sourozencem. Rodiče k fotografiím vždy připojili krátkou charakteristiku svých dcer.

Kultura celý článek
27.7.

Jak se stát agentem DIVu a zároveň se dobře pobavit?

V poličském muzeu můžete část mise splnit navštívením interaktivní výstavy Poznávej se!, jejímž mottem je – DOTÝKAT SE EXPONÁTŮ PŘIKÁZÁNO! Budoucí agenti mohou vyzkoušet Braillovo písmo, projít se na chůdách nebo se projet na pedálu. Změří si hlasitost výkřiku, hloubku předklonu, rozpětí rukou či si změří elektrický odpor vlastního těla. Posedí na hřebících jako fakír, pokusí se sestavit lidské tělo, vyzkouší sílu stisku ruky, což se jim jistě v boji proti oživlým spotřebičům může hodit.

Kultura celý článek
2.5.

Na zákusky a uzeniny zvou do poličského muzea

Mimořádná ZAHAJOVACÍ SLAVNOST konána bude V SOBOTU 6. KVĚTNA 2017 OD 14-TÉ HODINY. JISTĚ PŘIJDE vám vhod prohlédnout si zboží rozličné a porculán KRÁSNĚ MALOVANÝ. BAIZAR – sklenář a obchodník v Poličce zaručuje příjemnou obsluhu a vybrané lahůdky.

Kultura celý článek
9.2.

Reprezentační ples města bude i letos v divadle

Večerem bude provázet legendární moderátorka Marie Tomsová, která postupně přivítá hudebníky Pirate Swing Band s jejich frontmanem Jiřím Ševčíkem, tanečníky z PS Hroch, ale především zpěvačku s jedinečným hlasem – Petru Janů. Součástí večera bude i předání ocenění dalším osobnostem, které v roce 2017 veřejnost navrhla na některé z vyznamenání udělovaných městem. Letos přijmou ocenění Jan Iserle, Jiří Stříteský a Vladimír Martinec.

Kultura celý článek
7.6.

Línek představil Pavla Kysilku, prezidenta festivalu Smetanova Litomyšl

58. ročník festivalu Smetanova Litomyšl se bude konat během pětadvaceti dní od 9. června do 3. července. Na programu je 35 pořadů, na 15 z nich je ještě možno zakoupit v prodejní síti Ticketportal vstupenky. Ti, kdo je získají, by si měli na návštěvu Litomyšle vyhradit dostatek času.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting