Byli jsme na Martinů

26.3.

Byli jsme na Martinů

Byli jsme na Martinů

Byli jsme na Martinů

Nově založené poličské občanské sdružení Náš Martinů uskutečnilo první krůček ve svém záměru přiblížit dílo tohoto poličského rodáka široké veřejnosti. Ve čtvrtek 18. března byl v hudebním sále zdejšího Centra Bohuslava Martinů zahájen dlouhodobý cyklus poslechových večerů nazvaných Pojďme na Martinů. Cílem pořadu je přivést k poslechu hudby Martinů i návštěvníky, kteří vážnou hudbu obvykle neposlouchají, mají pocit, že jí „nerozumí“, a nebo z mnoha dalších důvodů mají dojem, že pro ně není. Přitom dílo Bohuslava Martinů je tak stylově rozmanité, že má velký potenciál oslovit posluchače různého hudebního vkusu. Jádro pořadu spočívá v poslechu krátkých hudebních ukázek, který je doplněn stručnou charakteristikou jednotlivých skladeb a prezentací bohatého obrazového materiálu. Tématem prvního večera byly Kantáty a oratoria. Na úvod zazněla tajemná až hororová hudba z balady Svatební košile, záhy vystřídána idylickou ukázkou z cyklu na slova lidové poezie Kytice. Následovaly čtyři kantáty na texty básníka Miloslava Bureše včetně jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších skladeb Martinů věnovanou „našemu kraji“, Otvírání studánek. Společně s návštěvníky byl toho večera přítomen i sám Martinů. S lehkým úsměvem vše sledoval „navarhanyhrajícípedályšlapající“ z autokarikatury na zdi sálku. A zdá se, že byl spokojen. Díky obdivuhodnému badatelskému výkonu a poutavé formě přednesu zapáleného milovníka hudby Jaroslava Novotného se posluchači dověděli zajímavosti, o kterých neměl tušení možná ani sám skladatel. Snad se tedy chvílemi červenal, určitě se ale dobře bavil a od srdce zasmál. Rozhodně měl radost z toho, že se v Poličce jeho hudba poslouchá. Večer uzavřelo hlasování v hitparádě hudebních ukázek, kterých bylo patnáct, stejně jako otázek závěrečného dobrovolného testu. Posluchači tak měli možnost vyhrát drobné ceny, které do soutěže věnovalo Město Polička, Městská knihovna v Poličce a Centrum Bohuslava Martinů. Příští poslechový večer se bude konat ve čtvrtek 22. dubna a jeho tématem bude druhý díl kantátové tvorby. Lucie Jirglová  

Další zprávy z kategorie "Kultura"

17.7.

Festival Africa Live

Hvězdou festivalu bude oblíbená taneční a hudební skupina IYASA a poprvé v ČR také vystoupí zimbabwské trio vokalistů INSINGIZI. Během festivalu budou slavnostně pokřtěna dvě letošní mláďata nosorožců dvourohých.

Kultura celý článek
15.10.

Východočeské divadlo zve na první letošní premiéru

Zajímá mě zeyerovská touha po mýtu, po skutečném vidění světa, hlubokém a niterném.

Kultura celý článek
24.6.

Vítěz soutěže Pražské jaro 2009 v Pardubicích

Vonáškova spolupráce s komorním souborem Barocco sempre giovane se datuje od roku 2006.

Kultura celý článek
22.4.

Arnoštek bude i letos lákadlem letní sezony

Loď, která byla v březnu kvůli prohlídce vytažena na břeh, je už opět na vodě.

Kultura celý článek
28.7.

V Pardubicích zazní na konci léta lyrický soprán Tarji Turunen

Je tomu několik dnů, co Tarja oznámila, že brzy - ještě na jaře - vydá novou verzi alba „Colours in the Dark“, které se bude jmenovat „Left in the Dark“. Nalezneme na něm přepracované, nově nazpívané skladby, kterými Tarja jistě obohatí i pardubický koncert.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting