Byli jsme na Martinů

26.3.

Byli jsme na Martinů

Byli jsme na Martinů

Byli jsme na Martinů

Nově založené poličské občanské sdružení Náš Martinů uskutečnilo první krůček ve svém záměru přiblížit dílo tohoto poličského rodáka široké veřejnosti. Ve čtvrtek 18. března byl v hudebním sále zdejšího Centra Bohuslava Martinů zahájen dlouhodobý cyklus poslechových večerů nazvaných Pojďme na Martinů. Cílem pořadu je přivést k poslechu hudby Martinů i návštěvníky, kteří vážnou hudbu obvykle neposlouchají, mají pocit, že jí „nerozumí“, a nebo z mnoha dalších důvodů mají dojem, že pro ně není. Přitom dílo Bohuslava Martinů je tak stylově rozmanité, že má velký potenciál oslovit posluchače různého hudebního vkusu. Jádro pořadu spočívá v poslechu krátkých hudebních ukázek, který je doplněn stručnou charakteristikou jednotlivých skladeb a prezentací bohatého obrazového materiálu. Tématem prvního večera byly Kantáty a oratoria. Na úvod zazněla tajemná až hororová hudba z balady Svatební košile, záhy vystřídána idylickou ukázkou z cyklu na slova lidové poezie Kytice. Následovaly čtyři kantáty na texty básníka Miloslava Bureše včetně jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších skladeb Martinů věnovanou „našemu kraji“, Otvírání studánek. Společně s návštěvníky byl toho večera přítomen i sám Martinů. S lehkým úsměvem vše sledoval „navarhanyhrajícípedályšlapající“ z autokarikatury na zdi sálku. A zdá se, že byl spokojen. Díky obdivuhodnému badatelskému výkonu a poutavé formě přednesu zapáleného milovníka hudby Jaroslava Novotného se posluchači dověděli zajímavosti, o kterých neměl tušení možná ani sám skladatel. Snad se tedy chvílemi červenal, určitě se ale dobře bavil a od srdce zasmál. Rozhodně měl radost z toho, že se v Poličce jeho hudba poslouchá. Večer uzavřelo hlasování v hitparádě hudebních ukázek, kterých bylo patnáct, stejně jako otázek závěrečného dobrovolného testu. Posluchači tak měli možnost vyhrát drobné ceny, které do soutěže věnovalo Město Polička, Městská knihovna v Poličce a Centrum Bohuslava Martinů. Příští poslechový večer se bude konat ve čtvrtek 22. dubna a jeho tématem bude druhý díl kantátové tvorby. Lucie Jirglová  

Další zprávy z kategorie "Kultura"

19.4.

Kam na rekreaci? Napoví výstava v Chrudimi

V těchto 4 dnech navíc proběhne řada zajímavých akcí a to nejenom na Seči.

Kultura celý článek
26.8.

Polička se vydá za dalšími osudy Bohuslava Martinů

Budu věřit, že se tak nestane ani po čtvrtečním posezení pod širým nebem v muzejní zahrádce, proto si dovoluji pozvat nejen všechny příznivce, ale i ty, kteří by si rádi opravili svůj názor,“ uvedl Jaroslav Novotný, předseda spolku.

Kultura celý článek
9.5.

Miss EUROPE-JUNIOR CZECH 2007

Již v pátek 11. května 2007 se uskuteční finálový galavečer soutěže Miss Europe-Junior® Czech 2007.

Kultura celý článek
9.5.

Poslední víkend Agathy Christie už skutečně naposledy

Agatha Christie zkombinovala čechovovské vztahové drama s napínavou detektivkou – ukazuje se tak, že mnohem více než kriminálka je Poslední víkend studií mezilidských vztahů a vnitřně neharmonických jedinců odkázaných k samotě.

Kultura celý článek
12.11.

Beata Hlavenková vyráží na vánoční turné

Čtvrté sólové album Hlavenkové, Bethlehem (Animal Music), je bohatou kolekcí českých i světových vánočních koled upravených do moderní podoby, ke kterým připojila také čtyři vlastní skladby. Bethlehem doprovází videoklip z dílny Anežky Horové k písni Tichá noc.

Kultura celý článek
30.6.

Kat Roch naposledy odlétne balónem

Přijďte se naposledy podívat na příběh kata, který by mohl být jedním z nás

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting