Cenzurovaná výstava o svobodě

12.3.

Městská galerie ve Vysokém Mýtě otevřela ve středu 10. března výstavu politické kresby s názvem Nekarikujte proroky. Výstava shrnuje historii moderní cenzury v oboru novinové karikatury, a to od úplného vzniku karikatury na počátku 19. století až po současnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost obdivovat kresby takových velikánů, jako byli Honoré Daumier, František Kupka nebo kresby současných autorů. Jen s jednou karikaturou se zde nesetkají... Název výstavy motivoval známý případ karikatury dánského kreslíře Kurta Westergaarda, který byl v roce 2005 za svou karikaturu proroka Mohameda odsouzen islámskými fundamentalisty k smrti a od té doby se skrývá na neznámém místě. Sama inkriminovaná karikatura však vystavena není; jak říká autor výstavy Pavel Chalupa, co by to bylo za výstavu o cenzuře, kdyby sama nebyla cenzurovaná? Expozice představuje soubor originálů ze sbírek předních evropských sběratelů, na nichž návštěvníci uvidí proskribované kresby od počátků karikatury v 19. století až do současnosti. K vidění je originál vůbec první karikatury v dějinách (jde o hanlivý portrét francouzského krále Ludvíka Filipa), dále například 5 originálních polických kreseb Františka Kupky z jeho anarchistického období, ale i zcela unikátní soubor originálních tisků českých protisovětských plakátů z let 1968 -1969 zapůjčený z největší světové sbírky politických plakátů ve Francii, Ke shlédnutí je tu rovněž nepříliš lichotivá kolekce kreseb současných i pohaslých světových státníků i originály kreseb dvou patrně největších žijících hvězd evropské politické kresby - Georgese Wolinského a Tomiho Ungerera. Dostalo se ovšem i na české autory, například na kresby v zahraničí nejznámějšího českého karikaturisty Ivana Steigera nebo na díla českých klasiků Jiránka a Renčína či stále populárnějšího Pavla Reisenauera, nebo na nekonečného Zeleného Raoula autora Štépána Mareše.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

3.8.

Legionář se na zvonici vrátí až po rekonstrukci

Z pardubického náměstí Republiky v těchto dnech postupně mizí památník, vybudovaný městem v roce 1931.

Kultura celý článek
13.11.

Roční předplatné do VČD

Při zakoupení kompletního předplatného obdržíte jako bonus ZDARMA jeden výměnný kupón. Ten pak můžete během roku vyměnit např. za pozvánku do lóže divadla při Evropském dostihovém dni s kvalifikací na Velkou pardubickou, za vstupenky na představení Východočeského divadla konaná na Malé scéně, na INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek) uváděné rovněž na Malé scéně či na zvláštní akce vyhlášené divadlem. Dále můžete kupón použít při nákupu jedné vstupenky na představení na hlavní scéně, kdy výměnou za kupón získáte druhou zdarma. Kupóny jsou přenosné a jsou vyměňovány za vstupenky na představení vždy pouze do vyčerpání kapacity sálu.

Kultura celý článek
7.4.

S plavkami na Floru (Olomouc)

Volně přístupné budou návštěvníkům výstavy i sbírkové skleníky výstaviště.

Kultura celý článek
3.3.

Divadlo 29 získalo ocenění za mlýny

Toto ocenění bylo založeno jako projev úcty výrazným osobnostem a dramaturgicky výjimečným projektům a počinům, které přispívají k rozvoji nového divadla. Z téměř tří set projektů vzniklých v letech 2012 – 2013 bylo na tuto cenu nominováno celkem deset projektů, z nichž ocenění získalo pět projektů a osobností v kategoriích výjimečný počin, cena pro zahraničního promotéra a cena za dlouhodobý rozvoj a přínos novému divadlu. Nominace a finální ocenění vybírá kulturní regionální network Nová síť.

Kultura celý článek
27.10.

Skauti z Prahy přijeli do Chrudimi tvořit tým

Patnáctiletá skautka Dominika Kurzová dodává: „A taky to byla hrozná legrace, fakt jsme si to užili!“

Kultura celý článek
22.9.

Ministr kultury bude jednat v Pardubicích

Ve středu 23. září přijede do Pardubic na krátkou pracovní návštěvu ministr kultury ČR Václav Riedlbauch.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting