Cenzurovaná výstava o svobodě

12.3.

Městská galerie ve Vysokém Mýtě otevřela ve středu 10. března výstavu politické kresby s názvem Nekarikujte proroky. Výstava shrnuje historii moderní cenzury v oboru novinové karikatury, a to od úplného vzniku karikatury na počátku 19. století až po současnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost obdivovat kresby takových velikánů, jako byli Honoré Daumier, František Kupka nebo kresby současných autorů. Jen s jednou karikaturou se zde nesetkají... Název výstavy motivoval známý případ karikatury dánského kreslíře Kurta Westergaarda, který byl v roce 2005 za svou karikaturu proroka Mohameda odsouzen islámskými fundamentalisty k smrti a od té doby se skrývá na neznámém místě. Sama inkriminovaná karikatura však vystavena není; jak říká autor výstavy Pavel Chalupa, co by to bylo za výstavu o cenzuře, kdyby sama nebyla cenzurovaná? Expozice představuje soubor originálů ze sbírek předních evropských sběratelů, na nichž návštěvníci uvidí proskribované kresby od počátků karikatury v 19. století až do současnosti. K vidění je originál vůbec první karikatury v dějinách (jde o hanlivý portrét francouzského krále Ludvíka Filipa), dále například 5 originálních polických kreseb Františka Kupky z jeho anarchistického období, ale i zcela unikátní soubor originálních tisků českých protisovětských plakátů z let 1968 -1969 zapůjčený z největší světové sbírky politických plakátů ve Francii, Ke shlédnutí je tu rovněž nepříliš lichotivá kolekce kreseb současných i pohaslých světových státníků i originály kreseb dvou patrně největších žijících hvězd evropské politické kresby - Georgese Wolinského a Tomiho Ungerera. Dostalo se ovšem i na české autory, například na kresby v zahraničí nejznámějšího českého karikaturisty Ivana Steigera nebo na díla českých klasiků Jiránka a Renčína či stále populárnějšího Pavla Reisenauera, nebo na nekonečného Zeleného Raoula autora Štépána Mareše.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

30.9.

Zlatá Pecka dala šanci mladým talentovaným umělcům

Festival Zlatá Pecka je už sice letos za námi, ale není na škodu si připomenout i jeho doprovodný projekt s názvem „Zlatá Pecka podporuje mladé talenty“. Ten dal i v tomto ročníku možnost těm nejmladším interpretům získat zkušenosti po boku vyzrálých a slavných osobností klasické hudby.

Kultura celý článek
24.2.

Když se někam zavede dřív politika než elektrika

Před sobotní premiérou bude ve foyer zahájena výstava obrazů akademického malíře Martina Velíška.

Kultura celý článek
6.11.

Jitřní paní se vrací do Pardubic

Casona napsal nádherné figury, plnokrevné, španělské. Fantaskní tragédie, smutný, ale povzbuzující příběh.

Kultura celý článek
17.1.

VČD Pardubice - zrušení čtvrtečního koncertu Vladimíra Mišíka

Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, divadlo nyní jedná o náhradním termínu, který bude včas uveřejněn na internetových stránkách divadla www.vcd.cz.

Kultura celý článek
30.3.

JamRock – z protidrogového do extraligy!

„Úplně skvělé jsou letos zahraniční kapely, přičemž headlinera celého festivalu, můžeme dle smlouvy, zveřejnit až po desátém dubnu a nutno říct, že je to světové jméno ověnčené oceněním Grammy a spoluprací s těmi nejlepšími.

Kultura celý článek
7.5.

Jiří Šlupka Svěrák bude hostit Benjamina Kurase

V Laskavém večeru s knížkou si bude dnes 7. května od 19.00 hodin povídat Jiří Šlupka Svěrák s Benjaminem Kurasem.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting