Cenzurovaná výstava o svobodě

12.3.

Městská galerie ve Vysokém Mýtě otevřela ve středu 10. března výstavu politické kresby s názvem Nekarikujte proroky. Výstava shrnuje historii moderní cenzury v oboru novinové karikatury, a to od úplného vzniku karikatury na počátku 19. století až po současnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost obdivovat kresby takových velikánů, jako byli Honoré Daumier, František Kupka nebo kresby současných autorů. Jen s jednou karikaturou se zde nesetkají... Název výstavy motivoval známý případ karikatury dánského kreslíře Kurta Westergaarda, který byl v roce 2005 za svou karikaturu proroka Mohameda odsouzen islámskými fundamentalisty k smrti a od té doby se skrývá na neznámém místě. Sama inkriminovaná karikatura však vystavena není; jak říká autor výstavy Pavel Chalupa, co by to bylo za výstavu o cenzuře, kdyby sama nebyla cenzurovaná? Expozice představuje soubor originálů ze sbírek předních evropských sběratelů, na nichž návštěvníci uvidí proskribované kresby od počátků karikatury v 19. století až do současnosti. K vidění je originál vůbec první karikatury v dějinách (jde o hanlivý portrét francouzského krále Ludvíka Filipa), dále například 5 originálních polických kreseb Františka Kupky z jeho anarchistického období, ale i zcela unikátní soubor originálních tisků českých protisovětských plakátů z let 1968 -1969 zapůjčený z největší světové sbírky politických plakátů ve Francii, Ke shlédnutí je tu rovněž nepříliš lichotivá kolekce kreseb současných i pohaslých světových státníků i originály kreseb dvou patrně největších žijících hvězd evropské politické kresby - Georgese Wolinského a Tomiho Ungerera. Dostalo se ovšem i na české autory, například na kresby v zahraničí nejznámějšího českého karikaturisty Ivana Steigera nebo na díla českých klasiků Jiránka a Renčína či stále populárnějšího Pavla Reisenauera, nebo na nekonečného Zeleného Raoula autora Štépána Mareše.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

19.12.

VČD finišuje rok velkolepě

Divadlo chystá bohatý program na Štědrý den i na Silvestra.

Kultura celý článek
11.6.

Dnes začíná 57. Smetanova Litomyšl

Program Smetanovy Litomyšle je i letos velmi pestrý. Poprvé se v České republice představí slavná sopranistka Deborah Voigt a tenorista Garrett Sorenson. Pro festival jsou speciálně připraveny komponované pořady Malý princ, Sandová, Chopin a ti druzí, Výlet do Španěl či Il Santo nome di Maria. V české premiéře bude uvedena inscenace jednoaktové opery-ballet z roku 1748 Pygmalion od Jeana-Phillipa Rameaua. V Litomyšli prvně vystoupí rakouský Tonkünstler Orchester Niederösterreich.

Kultura celý článek
16.6.

Moravská Třebová se chystá na oslavy

Kulturní program začne ve 13.00 hodin na náměstí T. G. Masaryka vystoupením swingového orchestru Františka Zeleného.

Kultura celý článek
21.5.

Na Baladu pro banditu na Kuňku půjde...

Ze správných tipů byla vylosovaná odpověď paní Daniely Spálavské.

Kultura celý článek
21.6.

Malí posluchači odcházeli z muzikálu s puzzlem

V dramaturgii Smetanovy Litomyšle se každoročně objevuje představení pro malé diváky.

Kultura celý článek
9.5.

Východočeské divadlo zve na premiéru komedie z divadelního zákulisí

Jako předposlední premiéru stávající sezóny uvede Východočeské divadlo Pardubice hru Divadelní komedie finského, švédsky píšícího dramatika Bengta Ahlforse, jenž do ní vtělil své bohaté zkušenosti z povolání herce, režiséra i divadelního ředitele, postavě debutujícího autora navíc přidělil své křestní jméno.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting