Cenzurovaná výstava o svobodě

12.3.

Městská galerie ve Vysokém Mýtě otevřela ve středu 10. března výstavu politické kresby s názvem Nekarikujte proroky. Výstava shrnuje historii moderní cenzury v oboru novinové karikatury, a to od úplného vzniku karikatury na počátku 19. století až po současnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost obdivovat kresby takových velikánů, jako byli Honoré Daumier, František Kupka nebo kresby současných autorů. Jen s jednou karikaturou se zde nesetkají... Název výstavy motivoval známý případ karikatury dánského kreslíře Kurta Westergaarda, který byl v roce 2005 za svou karikaturu proroka Mohameda odsouzen islámskými fundamentalisty k smrti a od té doby se skrývá na neznámém místě. Sama inkriminovaná karikatura však vystavena není; jak říká autor výstavy Pavel Chalupa, co by to bylo za výstavu o cenzuře, kdyby sama nebyla cenzurovaná? Expozice představuje soubor originálů ze sbírek předních evropských sběratelů, na nichž návštěvníci uvidí proskribované kresby od počátků karikatury v 19. století až do současnosti. K vidění je originál vůbec první karikatury v dějinách (jde o hanlivý portrét francouzského krále Ludvíka Filipa), dále například 5 originálních polických kreseb Františka Kupky z jeho anarchistického období, ale i zcela unikátní soubor originálních tisků českých protisovětských plakátů z let 1968 -1969 zapůjčený z největší světové sbírky politických plakátů ve Francii, Ke shlédnutí je tu rovněž nepříliš lichotivá kolekce kreseb současných i pohaslých světových státníků i originály kreseb dvou patrně největších žijících hvězd evropské politické kresby - Georgese Wolinského a Tomiho Ungerera. Dostalo se ovšem i na české autory, například na kresby v zahraničí nejznámějšího českého karikaturisty Ivana Steigera nebo na díla českých klasiků Jiránka a Renčína či stále populárnějšího Pavla Reisenauera, nebo na nekonečného Zeleného Raoula autora Štépána Mareše.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

31.12.

Kejklíř z Lublinu bude kouzlit už naposledy!

Titulní role Jaši Mazura, kejklíře povoláním i povahou, se skvěle zhostil Martin Mejzlík, jemuž neméně dobře sekundují Petra Janečková, Jana Ondrušková, Martina Sikorová, Romana Chvalová, Milan Němec nebo Tomáš Lněnička, Alexandr Postler a další.

Kultura celý článek
9.12.

S Davidem Šiktancem (nejen) o Živém obrazu

Marius von Mayenburg (*1972) je jedním z nejhranějších německých dramatiků na domácí scéně i v zahraničí. Od roku 1999 je dramaturgem a kmenovým dramatikem berlínského Schaubühne, kde některé své hry i sám režíruje. U nás bylo zatím uvedeno osm jeho her na dvaceti různých scénách, včetně pražského Národního divadla.

Kultura celý článek
21.3.

O Velikonocích do hřebčína

Pokud budete mít štěstí, zahlédnete na pastvinách jedno z právě narozených hříbat. Při vaší návštěvě budete mít i nadále možnost tipnout si, kolik se nám letos celkem hříbat narodí.

Kultura celý článek
6.9.

Výstava světoznámého fotografa Roberta Vana přijíždí do Pardubic

Výstava vznikla pro kampaň Jsme fér, která prosazuje zpřístupnění manželství pro gay a lesbické páry v České republice. Od června soubor Vanových portrétů objíždí republiku, cestující si ho mohou prohlédnout na vlakových nádražích ve všech krajských městech.

Kultura celý článek
2.7.

Divadelní prázdniny a jedni “Cikáni“ navíc

Novou sezónu zahájí divadelníci v pátek 29. srpna na Kunětické hoře, kam se vrátí muzikál Cikáni jdou do nebe.

Kultura celý článek
1.4.

Pardubice zdařile předvedly Humor v dešti

VČD zvládlo náročnou inscenaci Zpívání v dešti. Spíše než zpívání ale zaujme humor.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting