České předsednictví zahájilo v Nairobi výstavu o Joy Adamson

18.2.

České předsednictví zahájilo v Nairobi výstavu o Joy Adamson

České předsednictví zahájilo v Nairobi výstavu o Joy Adamson

České předsednictví v Radě EU včera v africkém Nairobi zahájilo měsíční výstavu o jedné z nejvýznamnějších postav ochrany africké přírody Joy Adamson(-ové). Vernisáž výstavy se konala od 19 hodin v keňském Národním muzeu. Výstava, nazvaná „Joy Adamson: A long safari from Opava to Kenya“ představuje život Joy Adamson, ale i práci, kterou po sobě zanechala v ochraně keňské přírody. V Národním muzeu v Nairobi budou mít návštěvníci možnost obdivovat i její kresby, na nichž zachytila bohatství keňské flóry, ale i pestrost afrických národností, kmenů a etnik. Na vernisáži bylo rovněž pokřtěno anglické vydání životopisu Joy Adamson pod stejným názvem, který nese výstava (česká verze knihy vyšla pod titulem Setkání se smrtí), kterého se zúčastnila i její autorka, bývalá konzulka českého velvyslanectví v Keni Zuzana Beranová. Joy Adamson se narodila jako Friederike Victoria Gessner roku 1910 v Opavě, tedy na území dnešní České republiky. V roce 1937 přijela poprvé do Keni, která se stala už navždy jejím druhým domovem. Joy Adamson po světě proslavil především příběh lvice Elsy, kterou vychovala od kotěte, aby ji nakonec vrátila zpět africké divočině. Život Joy Adamson se ale netočil pouze kolem lvice Elsy. Její vášní bylo kromě přírody i výtvarné umění. Série jejích kreseb keňské květeny získala zlatou Grenfellovu medaili. Cyklus, v němž ztvárnila tváře zástupců afrických kmenů, se stal součástí keňského národního dědictví. Joy Adamson výrazně přispěla také k založení tří keňských národních parků Hell´s Gate, Meru a Samburu. V roce 1980 byla zavražděna svým bývalým zaměstnancem, kterého předtím propustila za drobnou krádež. Dnes odpoledne bude slavnostně zahájena také zkrácená verze výstavy, kterou mají možnost přímo v sídle Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) v Nairobi zhlédnout delegáti právě probíhajícího 25. zasedání Řídící rady UNEP (Výbor OSN pro životní prostředí) a Globálního fóra ministrů životního prostředí.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

29.9.

Litomyšlské Klášterní zahrady získaly prestižní ocenění

Litomyšl a Praha zde převzaly ocenění Trend Award – Building with Green za Klášterní zahrady a zahradu vily Müller.

Kultura celý článek
28.5.

Legendární festival Svojšice slaví 15. narozeniny a zároveň se loučí!

Prvním z nich je Finlandia main stage, na které se představí pět zahraničních jmen. Producent labelu Toolroom a kolega matadora světové elektronické scény Mark Knighta – náš argentinský kamarád Adrian Hour. Dále holandský tvrďák Steve Mulder, Italský šampon Roberto Capuano a slovenský bohém Toky ve speciální Extreme Show s Dj Boss a projektem Energy X.

Kultura celý článek
17.6.

Žraloci „doplují“ do zahrad v Litomyšli

S hercem Markem Vojtěchem Dobré divadlo spolupracuje již po několikáté. „Jeho pohádky jsou zárukou kvality. Z jednoduchých příběhů se děti poučí a zazpívají si s hercem, který je doprovází na harmoniku,“ dodává dramaturgyně Soukupová.

Kultura celý článek
27.2.

S rytířem Toulovcem po stopách Bedřicha Smetany

Letos uplyne 190 let od narození slavného hudebního skladatele. K tomuto výročí rytíř poutníkům vypráví o zlomových okamžicích Smetanova života. O osobní i profesní dráze, kterou hudebník vedl. Toulovec rád předává vědění a s nadšením zájemce provází dvorky a tajemnými uličkami Litomyšle.

Kultura celý článek
14.11.

Jak dostat Bohuslava Martinů do škol? Jak jinak než soutěží.

Pokud máte i vy chuť se zapojit a získat tak drobné ceny a volné vstupenky, navštivte webové stránky muzea www.cbmpolicka.cz, kde naleznete podrobné podmínky soutěže.

Kultura celý článek
14.10.

Východočeská galerie dostane 178 milionů

Od roku 2004 bojujeme o peníze, které by pomohly dobudovat galerii na skutečně hodnou krajského jména.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting