Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

19.6.

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

Chalupa číslo popisné 50 v Kozlově, malé vísce vzdálené zhruba šest kilometrů z České Třebové do Litomyšle, původně výminek sousedního Pecháčkova statku, poskytla v letech 1883 - 1890 poslední útočiště národnímu obrozenci, filozofovi a revolucionáři Františku Emanuelu Welzovi. Po jeho smrti si stavení pro své prázdninové pobyty pronajala rodina Rudolfa Vejrycha z Prahy. Roku 1895 sem na pozvání Vejrychovy rodiny poprvé přijíždí i malíř a grafik Max Švabinský, nápadník a budoucí manžel Ely Vejrychové. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé mladého malíře inspirovali k celé řadě prací (Chudý kraj, U stavu, Dvě matky, Bílá kamélie …). Kozlovskou chaloupku okrášlil spolu s Otakarem Vaňáčem a Rudolfem Vejrychem mladším výjevem Svatý Václav přijímá dary, na průčelí Pecháčkova statku vytvořil sgrafito nazvané Žnečka. Po rozchodu s manželkou navštívil Švabinský v roce 1919 Kozlov naposledy. Kromě Maxe Švabinského jsou s Kozlovem spjaty další dvě umělecky zaměřené osobnosti z Vejrychovy rodiny, a sice malíř Rudolf Vejrych mladší, který rovněž Kozlovu věnoval řadu svých děl a klavírní virtuóz Karel Vejrych. Rodinu Vejrychových a pobyt Maxe Švabinského v Kozlově připomíná současná expozice.Otevřena je od června do srpna denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, v září a v říjnu jen o víkendech od 12 do 16 hodin. Mimo tuto dobu je možné zajistit individuální termín prohlídky po domluvě v Městském muzeu Česká Třebová.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

29.10.

Malované na skle v Pardubicích už naposledy…

Režisér Jiří Seydler do role Jánošíka obsadil Josefa Pejchala v alternaci s Ladislavem Špinerem.

Kultura celý článek
23.11.

„Dnes naposledy“ pro Kavkazský křídový kruh

A co znamenal „Kavkazák“ pro herce Ladislava Špinera, který ztvárnil postavu Azdaka? „Pro mne to byla velká výzva a postupem času jsem se do Azdaka velmi zamiloval, takže se mi po inscenaci bude stýskat. Práce byla výjimečná, ta postava taky, ještě jsem se s něčím takovým na jevišti nepotkal a doufám, že si ještě někdy zahraju roli, ve které se snoubí humor a vážnost.“

Kultura celý článek
3.10.

Pardubický kraj má zájem využít část mlýnů pro galerii

Východočeská galerie nyní sídlí v hospodářském traktu na Zámku Pardubice a pro výstavy má k dispozici i Dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí. „Už po vzniku kraje po roce 2000 tu byla myšlenka postavit pro galerii novou moderní budovu, a to na místě dnešní reálky. Z toho nakonec sešlo a nyní se před námi otevřela nová možnost v areálu mlýnů, která je podlé mého názoru mnohem zajímavější,“ konstatoval 1. náměstek hejtmana Roman Línek zodpovědný za kulturu a majetek, který v posledních měsících tato jednání vedl.

Kultura celý článek
10.4.

AUTO-MOTO show v ČEZ Areně

Ta se uskuteční v moderní multifunkční pardubické ČEZ ARENĚ v termínu 11. – 13. dubna 2008.

Kultura celý článek
5.6.

109. sezónu pardubického souboru uzavře Goethovo Spříznění volbou

Novou dramatizaci mnohovýznamového románu, stěžejního díla světové literatury na pomezí klasicismu a romantismu, spolu s dramaturgyní divadla Janou Pithartovou připravil režisér Zdeněk Dušek, jenž v Pardubicích naposledy inscenoval hru Alana Ayckbourna Z postele do postele, která získala titul Komedie roku 2018 a Komedie diváků na letošním ročníku GRAND Festivalu smíchu.

Kultura celý článek
23.5.

Východočeské divadlo se vrací na Kunětickou horu

Předprázdninová představení pod širým nebem odstartuje veleúspěšná pohádková inscenace pro celou rodinu Kráska a zvíře s Veronikou Čermák Mackovou a Josefem Láskou v titulních rolích.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting