Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

19.6.

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

Chalupa číslo popisné 50 v Kozlově, malé vísce vzdálené zhruba šest kilometrů z České Třebové do Litomyšle, původně výminek sousedního Pecháčkova statku, poskytla v letech 1883 - 1890 poslední útočiště národnímu obrozenci, filozofovi a revolucionáři Františku Emanuelu Welzovi. Po jeho smrti si stavení pro své prázdninové pobyty pronajala rodina Rudolfa Vejrycha z Prahy. Roku 1895 sem na pozvání Vejrychovy rodiny poprvé přijíždí i malíř a grafik Max Švabinský, nápadník a budoucí manžel Ely Vejrychové. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé mladého malíře inspirovali k celé řadě prací (Chudý kraj, U stavu, Dvě matky, Bílá kamélie …). Kozlovskou chaloupku okrášlil spolu s Otakarem Vaňáčem a Rudolfem Vejrychem mladším výjevem Svatý Václav přijímá dary, na průčelí Pecháčkova statku vytvořil sgrafito nazvané Žnečka. Po rozchodu s manželkou navštívil Švabinský v roce 1919 Kozlov naposledy. Kromě Maxe Švabinského jsou s Kozlovem spjaty další dvě umělecky zaměřené osobnosti z Vejrychovy rodiny, a sice malíř Rudolf Vejrych mladší, který rovněž Kozlovu věnoval řadu svých děl a klavírní virtuóz Karel Vejrych. Rodinu Vejrychových a pobyt Maxe Švabinského v Kozlově připomíná současná expozice.Otevřena je od června do srpna denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, v září a v říjnu jen o víkendech od 12 do 16 hodin. Mimo tuto dobu je možné zajistit individuální termín prohlídky po domluvě v Městském muzeu Česká Třebová.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

1.11.

Změna dnešního programu VČD

Z důvodu onemocnění v souboru bude dnes 1. listopadu od 19.00 hodin místo původně plánované hry Až na věky uvedena komedie Král jelenem. Pro abonentní skupinu C bude Až na věky odehráno v náhradním termínu. Za změnu se omlouváme a děkujeme za pochopení.

Kultura celý článek
30.6.

Kat Roch naposledy odlétne balónem

Přijďte se naposledy podívat na příběh kata, který by mohl být jedním z nás

Kultura celý článek
12.2.

Ve Východočeském divadle se uskuteční Konference Gender a divadlo. Součástí bude i repríza hry Konec dějin: jedna žena

Autorem hry, která z hlediska historického zkoumá právě gender problematiku, tedy svět z hlediska rozdílností mezi mužem a ženou, je Francois Bégaudeau.

Kultura celý článek
23.11.

Kraj chce zrovnoprávnit muzea

Dosud Pardubický kraj hradí provoz regionálních muzeí částkou 50 milionů korun.

Kultura celý článek
20.11.

Pěvissimo!

Jak jinak nazvat vystoupení, při kterém během unikátního hudebního večera můžete z jednoho jeviště vyslechnout pěveckou legendu Dagmar Peckovou, skvělý baryton Lukáše Hacka, něžný soprán Kristýny Vylíčilové a Markéty Böhmové, společně se zástupci elity nastupující pěvecké generace, Danielem Matouškem a Marií Svobodovou.

Kultura celý článek
14.2.

Ve Východočeském divadle vyvrcholí pardubická plesová sezóna

Ve středu 14. února se po večerním představení Kiss me, Kate pro diváky uzavře historická budova Východočeského divadla, aby se po pár dnech přestaveb a úprav proměnila v luxusní plesový sál

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting