Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

19.6.

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

Chalupa číslo popisné 50 v Kozlově, malé vísce vzdálené zhruba šest kilometrů z České Třebové do Litomyšle, původně výminek sousedního Pecháčkova statku, poskytla v letech 1883 - 1890 poslední útočiště národnímu obrozenci, filozofovi a revolucionáři Františku Emanuelu Welzovi. Po jeho smrti si stavení pro své prázdninové pobyty pronajala rodina Rudolfa Vejrycha z Prahy. Roku 1895 sem na pozvání Vejrychovy rodiny poprvé přijíždí i malíř a grafik Max Švabinský, nápadník a budoucí manžel Ely Vejrychové. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé mladého malíře inspirovali k celé řadě prací (Chudý kraj, U stavu, Dvě matky, Bílá kamélie …). Kozlovskou chaloupku okrášlil spolu s Otakarem Vaňáčem a Rudolfem Vejrychem mladším výjevem Svatý Václav přijímá dary, na průčelí Pecháčkova statku vytvořil sgrafito nazvané Žnečka. Po rozchodu s manželkou navštívil Švabinský v roce 1919 Kozlov naposledy. Kromě Maxe Švabinského jsou s Kozlovem spjaty další dvě umělecky zaměřené osobnosti z Vejrychovy rodiny, a sice malíř Rudolf Vejrych mladší, který rovněž Kozlovu věnoval řadu svých děl a klavírní virtuóz Karel Vejrych. Rodinu Vejrychových a pobyt Maxe Švabinského v Kozlově připomíná současná expozice.Otevřena je od června do srpna denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, v září a v říjnu jen o víkendech od 12 do 16 hodin. Mimo tuto dobu je možné zajistit individuální termín prohlídky po domluvě v Městském muzeu Česká Třebová.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

24.4.

Pěší cestovatel se psem navštívil pardubickou radnici

Na své túře navštěvuje radnice a obecní úřady, kde sbírá potvrzení o tom, že byl v daných místech.

Kultura celý článek
30.9.

Také Malá scéna je zárukou kvalitní zábavy!

Jistě zajímavé bude i další setkání s Lukášem Hejlíkem a jeho kolegyní, herečkou Petrou Bučkovou, které vás seznámí s humornou a přesto tak krutou knihou Holčička a cigareta, v níž je hlavní hrdina přistižen na toaletě, kam chodí tajně kouřit, s pětiletou holčičkou, čímž pro něj začíná pekelná spirála vyšetřování, věznění a marné snahy obhájit se v apokalyptické televizní reality show… Jak celý případ dopadne uvidíte v úterý 9. prosince opět od 20.00 hodin.

Kultura celý článek
2.2.

Škrabodílny se otevírají. Vstupte

Přihlásit lze i nadále práce ve čtyřech žánrových kategoriích.

Kultura celý článek
4.4.

Pardubické hudební jaro 2007

Dnes v 19 hodin v Rytířském sále pardubického zámku zahajuje v pořadí již 29. ročník festivalu Pardubické hudební jaro.

Kultura celý článek
12.6.

Na Kunětické hoře ožije příběh zbojníka Nikoly Šuhaje

Režie muzikálového zpracování příběhu zbojníka Nikoly Šuhaje se ujal Michael Tarant, který před premiérou uvedl: „V Baladě jsou dvě věci, pro které je tak žádaná a legendární.

Kultura celý článek
26.3.

Byli jsme na Martinů

Dílo Bohuslava Martinů je tak stylově rozmanité, že má velký potenciál oslovit posluchače různého hudebního vkusu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting