Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

19.6.

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

Chalupa číslo popisné 50 v Kozlově, malé vísce vzdálené zhruba šest kilometrů z České Třebové do Litomyšle, původně výminek sousedního Pecháčkova statku, poskytla v letech 1883 - 1890 poslední útočiště národnímu obrozenci, filozofovi a revolucionáři Františku Emanuelu Welzovi. Po jeho smrti si stavení pro své prázdninové pobyty pronajala rodina Rudolfa Vejrycha z Prahy. Roku 1895 sem na pozvání Vejrychovy rodiny poprvé přijíždí i malíř a grafik Max Švabinský, nápadník a budoucí manžel Ely Vejrychové. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé mladého malíře inspirovali k celé řadě prací (Chudý kraj, U stavu, Dvě matky, Bílá kamélie …). Kozlovskou chaloupku okrášlil spolu s Otakarem Vaňáčem a Rudolfem Vejrychem mladším výjevem Svatý Václav přijímá dary, na průčelí Pecháčkova statku vytvořil sgrafito nazvané Žnečka. Po rozchodu s manželkou navštívil Švabinský v roce 1919 Kozlov naposledy. Kromě Maxe Švabinského jsou s Kozlovem spjaty další dvě umělecky zaměřené osobnosti z Vejrychovy rodiny, a sice malíř Rudolf Vejrych mladší, který rovněž Kozlovu věnoval řadu svých děl a klavírní virtuóz Karel Vejrych. Rodinu Vejrychových a pobyt Maxe Švabinského v Kozlově připomíná současná expozice.Otevřena je od června do srpna denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, v září a v říjnu jen o víkendech od 12 do 16 hodin. Mimo tuto dobu je možné zajistit individuální termín prohlídky po domluvě v Městském muzeu Česká Třebová.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

31.5.

Aviatická pouť spadá také tradičně do termínu Mezinárodního dne dětí.

K Pardubicím neodmyslitelně patří kromě jiného také perník. Ozdobit si například malé letadýlko cukrovou polevou bude pro každého malého kluka nebo holku novým zážitkem a perník bude chutnat jistě dvojnásobně.

Kultura celý článek
23.4.

Archeoskanzen v Nasavrkách se rozroste na Zemi Keltů

Film není pouhým romantickým zobrazením dané doby, ale tvůrci si dali záležet na historické přesnosti a autentičnosti. Rekvizity, i části děje, byly konzultovány s historiky i archeology, aby vše odpovídalo době, ve které se snímek odehrává.

Kultura celý článek
29.1.

Jan Knap, obrazy, kresby a grafika

V chrudimské galerii ART bude vystavovat od 1. února do 17. března 2007 chrudimský rodák Jan Knap.

Kultura celý článek
6.6.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice

Mimořádně ve čtvrtek 6. června v 17. hodin bude v galerii Univerzity Pardubice otevřena již 78. výstava soch pardubického autora Petra Miláčka.

Kultura celý článek
15.12.

Kolik měří Genius?

Sádrový model, jenž jistě napomůže k tipům na skutečnou výšku sochy.

Kultura celý článek
25.11.

Známe Miss východní Čechy 2008

Po dvaceti letech se slavnostně otevřela Palmová zahrada Hotelu Grand.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting