Deska připomíná významného učitele

19.10.

Deska připomíná významného učitele

Deska připomíná významného učitele

Pamětní deska na domě čísle popisném 679 v ulici Bratranců Veverkových připomíná od minulého týdne další významnou osobnost pardubické historie - Františka Karla Potěšila. Desku na domě, v němž učitel a ředitel školy Na Skřivánku a zasloužilý vlastivědný pracovník žil, nechalo nainstalovat město Pardubice ve spolupráci s Klubem přátel Pardubicka a Masarykovou společností. František Karel Potěšil se narodil 26.ledna 1864 v Pardubicích. Působil ja­ko učitel na novoměstské obecné škole a od roku 1911 do roku 1924 jako ředitel obecné školy na Skři­vánku. Zde založil spolek „Přítel mládeže" pro podporování chu­dých dětí.   Čtyřicet let také  pracoval  ve výboru Muzejního spolku, účastnil se i jednání o kou­pi zámku a Kunětické hory od R.Drascheho z Wartinbergu. Byl místopředsedou Kunětického družstva a zakladatelem muzea na Ku­nětické Hoře, protektorem pěveckého spolku Ludmila, pracovníkem Sokola, městským kronikářem a archivářem. František Potěšil rovněž přispíval do Ottová naučného slovníku a byl spoluredaktorem časopisu Krajem Pernštýnův. Jeho hlavní literární práce z oboru vlastivědy se týkaly dějin města Pardubic. V září 1931 byl za své zásluhy jmenován čestným občanem Pardubic.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

20.3.

Závan jara přinesou v neděli Velikonoce na Zámku

Velcí i malí návštěvníci budou moci ochutnat mazance, jidáše, kynuté věnce, cukrářské výrobky a jiné velikonoční dobroty.

Kultura celý článek
11.4.

18. VÝTVARNÝ SALON KRÁLOVSKÝCH VĚNNÝCH MĚST a VÝSTAVA VÝTVARNÉHO OBORU ZUŠ B. MARTINŮ V POLIČCE

Na vernisáži, která se koná již zítra 12. dubna 2017 od 16.00 hod. v přednáškovém sále centra vystoupí žáci hudebního oboru ZUŠ Bohuslava Martinů Polička.

Kultura celý článek
6.9.

Kronika 20. století se dočkala dotisku!

Malá kronika Pardubicka, která vychází v rozsahu 200 stran, by mohla být i vhodným vánočním dárkem.

Kultura celý článek
25.6.

Slavnostní open-air večer Arnošta z Pardubic a Thálie

Divadlo také uvede krátkou divadelní hru Jarada Portského Z Kladska do Pardubic o životě a díle Arnošta z Pardubic, ve které budou účinkovat Ludmila Mecerodová, Josef Vrána a členové Mladého divadelního studia LAIK.

Kultura celý článek
6.3.

Březen - měsíc čtenáře v Krajské knihovně v Pardubicích

Vernisáž se koná v úterý 19. března 2013 od 16 hodin, beseda s autorem koláží, ale zároveň také básníkem, editorem, aforistou a šéfredaktorem časopisu Arteterapie začne o hodinu později v univerzálním sále.

Kultura celý článek
9.4.

Maminko, přijď i s miminkem do kina!

Maminky odcházely z projektu Hvězdná máma s úsměvem a pohodou a někdy možná i trochu překvapené.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting