Dětský folklorní soubor Perníček si zahrál v Divadle na Vinohradech

7.11.

Dětský folklorní soubor Perníček si zahrál v Divadle na Vinohradech

Dětskému folklornímu souboru Perníček z pardubické ZUŠ Havlíčkova se dostalo mimořádné pocty, když byl pozván ke spoluúčasti na komponovaném folklorním pásmu v Divadle na Vinohradech „Tanec a čas“. Program organizátoři věnovali tanečnímu pedagogovi, choreografovi a sběrateli lidových tanců Františku Bonušovi (1919–1999) ke stému výročí narození.

Profesor Bonuš patří k nejvýraznějším osobnostem českého folklorního hnutí druhé poloviny dvacátého století a svým nadšením inspiroval celou řadu dalších tvůrců a interpretů, kteří se pod jeho vlivem vydávali na vlastní cestu za lidovou písní a tancem.

Slavnostní večer ve Vinohradském divadle představil tvůrčí práci vybraných souborů a osobností, kteří se k této osobnosti každý svým jedinečným způsobem vztahují. Vedle Gruniku Ostravice, Jara s muzikou Jara Praha, Vycpálkovců s muzikou Rozmarýn Praha či Kühnovým dětským sborem se tu představil i Perníček Pardubice.

„Když mi volala Kačenka Černíčková z ARTAMA (útvar pro neprofesionální umělecké aktivity), měla jsem ohromnou radost. Je nám velkou ctí, že si nás vybrali jako zástupce dětských souborů do pořadu k uctění stého výročí narození Františka Bonuše,“ říká vedoucí DFS Perníček Lenka Šťastná a vysvětluje, že zakladatelka Perníčku Blanka Slouková a její sestra Jitka Vítková, vedoucí ‚sesterského‘ souboru Radost, se k jeho odkazu živě hlásí, neboť je učil na konzervatoři a později i na AMU.

Perníček se také dobře zná se souborem Jaro, který vede dcera Františka Bonuše, Živana Vajsarová. Dlouhá léta se totiž setkávají na celostátních přehlídkách soutěží tanečního oboru ZUŠ. „Vážíme si navzájem své práce a našeho rozdílného přístupu k lidovému materiálu. Její - více taneční, náš - více divadelní. Oba se vzájemně doplňují. I proto bylo celé představení velice pestré a krásné,“ říká Šťastná.

Pardubický folklorní soubor předvedl na Vinohradech své úspěšné pásmo Kejklíři, které hravě ztvárňuje příjezd komediantů na staročeskou ves s více i méně seriozními „kejklemi“, jak už to bývalo zvykem.  Než se stačilo rozkřiknout, že jde spíše o šejdíře, už zase putovali do jiné vesnice…

Děti si tak mohly zkusit slavná divadelní prkna, na nichž účinkovaly ty největší české herecké hvězdy jako Zdeněk Štěpánek, Václav Voska, Václav Vydra, Jaroslav Marvan, Dana Medřická, Iva Janžurová, Jiřina Bohdalová, Jiří Sovák, Miloš Kopecký, Jiřina Jirásková, Viktor Preiss ale také třeba manželka Karla Čapka Olga Scheinpflugová, manželka Václava Havla Dagmar Havlová, někdejší ministr zahraničí Martin Stropnický či slavná herecká dvojce z oblíbeného filmu Anděl páně Ivan Trojan a Jiří Dvořák.

 „Tenhle úžasný prostor je sídlem velkých múz. Jako byste cítili energii všech, kteří na těchto prknech stáli před vámi a dodnes bdí nad vámi,“ líčí vedoucí pardubického souboru Lenka Šťastná a dodává:  „Duše Divadla na Vinohradech ale začíná již na vrátnici. Vrátný s námi prošel divadlo, abychom se neztratili. Zvukaři během generálek hned asistovali a pomohli vyřešit situaci. Uvaděčky, šatnářky, inspice a všichni další vždy jednali s úsměvem na rtech, v klidu, přátelsky, nic pro ně nebyl problém, hned měli řešení. Všichni tito lidé, kteří na jevišti nejsou vidět, zaslouží velké díky. Všem jde o jedno - dobré jméno divadla. I to patří k tomuto krásnému prostoru.“

Malí Pardubáci z Havlíčkovky se však nezalekli ani velkých jmen, slavné historie, obrovského jeviště či hlediště (kapacita 630 diváků) a své vystoupení odehráli, odtančili a odzpívali s přehledem a nadšením, odměněným několika potlesky na otevřené scéně.

„Ještě jednou děkujeme za jedinečnou příležitost zažít tuto atmosféru. Bylo to vskutku nádherné,“ vzkazuje na závěr do Prahy Lenka Šťastná.

-zh-

Další zprávy z kategorie "Kultura"

19.6.

Postižení lidé se proletí vojenskými letadly

Za minulé ročníky akci navštívilo téměř deset tisíc lidí, z nichž se necelá třetina podívala do vzduchu.

Kultura celý článek
17.1.

Polička je zastoupena na prestižních výstavách v Praze

Národní památkový ústav pořádá od 12. října do 28. února ve Šternberském paláci výstavu Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty.

Kultura celý článek
2.9.

Jan Rusňák ve foyer VČD

Důsledný postup od skic k obrazu byla cesta, kterou nikdy neopouštěl a která charakterizovala jeho náročnost k vlastní tvorbě.

Kultura celý článek
6.3.

Výsledky XII. ročníku GRAND Festivalu smíchu

Galavečer v režii Jana Brichcína uváděli Tereza Kostková a Ladislav Špiner.

Kultura celý článek
16.9.

Socha Dlouhý, Široký a Bystrozraký bude před divadlem Drak

Ocelová socha tří pohádkových bytostí se bude instalovat před divadlo Drak. Ještě předtím bude restaurována. V úterý byla jeřábem přesunuta ze dvora domu dětí a mládeže, kde bývala doposud. Demontáž, oprava, vybudování nového základu, převoz sochy i rozbourání původního základového bloku v areálu DDM vyjde město na 250 tisíc korun včetně DPH.

Kultura celý článek
11.10.

Brňáci dodnes kupujó flósky, oblečó šolnu, potom nastražují ovar a hážó kukačku na Martinů

V Brně poličský rodák nikdy nežil. Přesto měl s moravskou metropolí zejména ve 30. letech 20. století čilé pracovní vztahy a město na skladatele nezapomnělo ani po jeho smrti roku 1959.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting